Udruženje za afirmaciju i podršku ženama sa invaliditetom ,,Nova žena“ relativno je mlada organizacija, koja djeluje sa ciljem da ojača ženu sa invaliditetom i poboljša kvalitet njenog života.
Gostujući u emisiji ,,Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom“, Radija Bijelo Polje, izvršna direktorica tog udruženja, Dragana Božović je kazala da je fokus rada te organizacije rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena sa ruralnog podričja sjevera Crne Gore.
,,Širok je spisak ciljeva naše organizcije, ali, između ostalog, smanjivanje stigme i višestruke diskriminacije, promocija ljudskih prava marginalizovanih grupa sa fokusom na žene sa invaliditetom, doprinos politikama rodne ravnopravnosti, podsticanje aktivnog i efektivnog razvoja i drugi. Kao novoosnovana NVO, finansijski smo podržani od strane EU uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave, kroz pod-grant u okviru projekta ,,Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore“, koji realizuju Help i Juventas. U okviru te podrške realizujemo projekat ,,Razvoj preduzetničkih vještina i kompetencija za seoski biznis u sjevernim opštinama“, istakla je Božović.
Projekat se, navodi, tiče sticanja preduzetničkih vještina u izradi biznis plana.
,,Realizovan je u Bijelom Polju, Mojkovcu i Pljevljima. Održali smo dvodnevne obuke za prijavljene kandidate, a kako smo imali velikih broj prijavljenih iz drugih gradova održali smo takođe jednu online radionicu tako da smo obučili 48 učesnica. Juče smo organizovali i tribinu iz oblasti preduzetništva, a učesnici su bili predstavnici lokalnih i državnih institucija i organizacija koje u okviru svojih resora i sektora imaju podsticajne mjere podrške, programe bespovratnih sredstava ili povoljne kreditne linije, koje su predstavili našim polaznicima obuke“, kazala je Božović u emisiji ,,Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom“.
Cilj im je, kaže, da posredstvom organizacije, raznih aktivnosti i projekata ojačaju ženu sa invaliditetom.
,,Da poboljšamo kvalitet njenog života, i putem treninga i radionica poboljšamo njene kompetencije kako bi našla balans između porodice i posla. Cilj nam je takođe bio da tim ženama pružimo servise podrške, ako je žena sa invaliditetom da joj pružimo podršku u vidu personalne asistencije kao pomoć u kući“, navodi Božović.
Autorka: Eldina Bećirović