Tokom ove godine u Crnoj Gori ubijene su četiri žene koje su trpjele ili prijavljivale nasilje, što jasno pokazuje da žrtve nijesu dovoljno zaštićene, da im se ne vjeruje prilikom obraćanja institucijama, te i da institucije ne reaguju na adekvatan način.
Ovi tragični događaju predstavljaju alarm za nadležne institucije da se moraju više angažovati u sprječavanju nasilja, izmjeni zakona i preduzimanju mjera i radnji za suzbijanje svih oblika nasilja nad ženama i djecom.
Pored inicijativa NVO, snažnog pritiska zenskih pokreta, aktivnosti Zenskog kluba Skupštine CG, skorije izmjene KZ, nasilje nad ženama je postalo predmet šire društvene rasprave kao ozbiljan društveni problem, međutim, danas smo svjedoci, da to nije dovoljno!
Problem nasilja nad djecom i ženama, nasilja u porodici, nije problem samo te porodice, policije, tužilaštva, suda ili socijalnih službi, to je problem svih nas, problem kompletne društvene zajednice i jedino međusektorskom saradnjom i multidisciplinarnim pristupom se možemo boriti protiv rodno zasnovanog nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja, mučenja i svih drugih oblika nasilja.
CG mora biti društvo adekvatnog institucionalnog okvira podrške i pomoći žrtvama nasilja, stvaranja ambijenta nulte tolerancije na nasilje, stvaranje povjerenja u institucije, da rade profesionalno, odgovorno i u skladu sa zakonom – težiti društvu u kojem se nasilje ne toleriše i u kojem se učinioci strogo kažnjavaju!!!
Ministarstvo pravde u saradnji sa Ženskim klubom Skupštine CG i NVO i drugim nadležnim institucijama, moraju zajedničkim i koordiniranim djelovanjem se boriti protiv svih oblika nasilja i predložiti izmjene KZ u smislu pooštravanja kazni za sva krivična djela koja sadrže elemente nasilja i mogućnost uvođenja femicida kao novog krivičnog djela.
Neke policijske stanice nemaju edukovane inspektore za ovu liniju rada, treba ukazati na obaveznost sistematizacije radnog mjesta za specijalizovane službenike iz ove oblasti, što može imati ogroman doprinos za preventivno djelovanje i suzbijanje nasilja u društvu, jer uspostavljanjem dobre komunikacije sa građanima, međusektorskom saradnjom uz preventivno djelovanje i detekciju problema, može se očekivati kvalitetnije suzbijane nasilja u porodici i porodičnoj zajednici.
Nasilje nad ženama, nasilje u porodici i porodičnoj zajednici je neprihvatljivo, Žrtve nasilja moraju biti zaštićene!
I zato - Odgovorno društvo mora imati institucionalne mehanizme da se suprostavi ovoj pojavi i pruži apsolutnu zaštitu žrtvama nasilja.
Poslanica i kopredsjednica Ženskog kluba 27. saziva Skupštine CG Vesna Pavićević