Tončić: Jesenje prskanje voća neophodno u zaštiti od bolesti i štetočina, ali i za bolji i kvalitetniji rod (video)

Radovi u voćnjaku i priprema za narednu vegetaciju počinju nakon berbe. Pripremne mjere obuhvataju uklanjanje biljnih ostataka (lišće, sasušenih grana, opalih i mumificiranih plodova), njihovo iznošenje iz voćnjaka i spaljivanje, kaže Vesna Tončić, savjetnica u Republičkoj savjetodavnoj službi u biljnoj proizvodnji.

Gostujući u emisiji „Građanima u susret ”Radija Bijelo Polje, Tončić ističe da su agrotehničke mjere tokom jeseni neophodne kako bi se zasadi voća pripremili za zimu, zaštitili od bolesti i štetočina, i obezbijedio bolji i kvalitetniji rod voća u narednoj sezoni.

“Nakon pripremnih radova pristupa se tzv. ”plavom prskanju”. Voćke se obilno isprskaju nekim od preparata na bazi bakra koji za sobom ostavlaju plavi trag, pa otuda i naziv za ovaj tretman “plavo prskanje”. Ovo je zajedno sa zimskim prskanjem, koje se vrši po rezidbi, mjera kojom se u velikoj mjeri smanjuje infekcioni potencijal bolesti a karenca je ispoštovana vremenom primjene preparata i nema nikakve bojazni od rezidua pesticide u plodovima”, istakla je Tončić.

Tončić kaže da je novembar najbolje vrijeme za tretiranje.

“Ukoliko se na stablu nalazi dosta lišća, obavezno treba takve vrste pretresti kako bi se bi se ona oslobodila bar 2/3 lišća, pa tek onda obaviti prskanje, jer lisni ožiljci predstavljaju ulazna vrata za mnoge patogene”.

Repriza emisije  “Građanima u susret” biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje  od 20:15h

  

Autorka: Tanja Dangubić