Počeo ,,Bjelopoljski dijalog - Zajednica pokreće promjene"

,,Bjelopoljski dijalog – Zajednica pokreće promjene“ koji organizuje Program ujedinjenih nacija u Crnoj Gori (UNDP), održava se danas i sjutra u Hotelu Franca.

Tokom dvodnevnog dijaloga, učesnici će razgovarati o ključnim izazovima u svom gradu, kao što su govor mržnje, nasilje i marginalizacija određenih društvenih grupa, a biće u prilici i da tokom dvodnevnog događaja predlože ideje i viziju o tome kako bi trebalo unaprijediti svoj grad, te da kroz zajednički rad doprinesu jačanju solidarnosti i izgradnji povjerenja između građana i institucija. 

Prisutne je pozdravio potpredsjednik Opštine Bijelo Polje, Nermin Bećirović, koji je kazao da Opština ulaže ogromne napore da uključi širu lokalnu zajednicu, kako bi, ističe, došli do kvalitetnijih odluka koje su od opšteg interesa.

,,Čeka nas zanimljiv rad naredna dva dana koji treba da unaprijedi intencije naše lokalne samouprave. Zajedno smo spremni da naš rad dodatno unaprijedimo i saslušamo svaki prijedlog i sugestiju, kako da na što kvalitetniji način uključimo širu lokalnu zajednicu u sve pomenute procese, kako bi zajedno došli do najboljeg rješenja i strategija u cilju kvalitetnijeg života svih nas koji živimo u Bijelom Polju“, dodao je Bećirović.

Između ostalog, napomenuo je da je Opština Bijelo Polje prva u Crnoj Gori osnovala Kancelariju za mlade. Ono što zabrinjava, kaže Bećirović, jeste ne baš veliki odziv mladih, te na tome, ističe, treba raditi.

Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Biljana Pejović, posebno je istakla dugogodišnju dobru saradnju sa UNDP-om.

,,Naša obaveza je da obezbijedimo implementaciju onih preporuka na kojima ćemo raditi ova dva dana, i da kreiramo prostor u kome će govor mržnje, rodno zasnovano nasilje, nasilje među mladima biti sve manje prisutni, pa i da dođemo do toga da to nasilje eliminišemo. Kroz ravnopravno uključivanje svih članica i članova našeg društva gradimo zajednicu koja istinski odražava naše zajedničke vrijednosti mira, poštovanja i tolerancije. Očekujem tokom dva dana da će se kroz dijalog i konstruktivne preporuke još jednom potvrditi naša i vaša posvećenost boljem, sigurnijem i pravednijem društvu za sve. Ovo je prilika da izgradimo povjerenje, razumijevanje, solidarnost i naravno da Crna Gora bude primjer inkluzivne zajednice u kojoj će se svi osjećati prihvaćeno, poštovano i zaštićeno“, naglasila je Pejović.

Ivan Bošković iz UNDP tima, kazao je da smo u Crnoj Gori svi trenutno svjedoci narušene društvene kohezije.

,,Bilo je potrebno da se pokrene ovaj program koji ima za cilj jačanje povjerenja građana i građanki prema institucijama, sa finalnim ciljem izgradnje rezistentnih i otpornih zajednica. Ta izgradnja povjerenja se može dostići samo ako institucije imaju adekvatna rješenja na probleme i sugestije koje dolaze od građana. Da bi dobila povjerenje od građana institucija mora da je otvorena za sugestije od strane građana, i da je responsivna - što znači da ima konkretna i adekvatna rješenja na te inpute koji dolaze od građana“, dodaje Bošković, i ističe da je upravo i ovaj program započet dijalozima.

Bjelopoljski dijalog trajaće i sjutra a okuplja različite aktere, adolescente i mlade, žene i organizacije civilnog društva koje se bave rodnom ravnopravnošću, medije, nastavnike, javne institucije na lokalnom i nacionalnom nivou, NVO, privatni sektor, akademsku zajednicu, međunarodne organizacije, zainteresovane građane/ke, stručnjake i druge.

Program ,,Zajedno za opšte dobro“ u okviru kojeg se događaj organizuje, realizuju UNDP, UNICEF i UNESCO u saradnji sa Vladom Crne Gore, a finansira ga UN Fond za izgradnju mira, ima za cilj jačanje društvene.

Autorka: Eldina Bećirović

Foto: Dalibor Rakočević