Na forum građana koji je organizovao Nacionalni demokratski institut Crna Gora sa namjerom da se uz konstruktivnu razmjenu mišljenja građana i predstavnika lokalne vlasti dođe do konkretnih akcija koje će uticati na svakodnevni život svih nas, osim nekoliko predstavnika lokalne uprave došao je samo predsjednik MZ Godijevo.
Kako je za Radio Bijelo Polje kazao potpredsjednik opštine Tufik Bojadžić ni na nedavnoj javnoj raspravi o budžetu, niko nije bio prisutan od građana, čak ni iz nevladinog sektora.
“ To nas malo zabrinjava i čudi i zahvaljujemo se NDI što na ovaj način pokušava da oživi i osnaži učešće građana u donošenju odluka, ali sudeći prema posjećenosti očigledno je da moramo da preduzmemo nešto novo da bi animirali, podstakli i osnažili građane da učestvuju u donošenju važnih odluka koje se tiču njih samih” kazao je Bojadžić.
On je istakao da je Opština Bijelo Polje uradila mnogo na afirmaciji građana da učestvuju u donošenju važnih političkih odluka. Kako je kazao, prije svega stvorila je normativnu infrastrukturu, u čemu smo pioniri u Crnoj Gori, od instituta slobodne stolice preko donošenja u Statutu jasno propisanih pravila kako građani mogu da utiču na donošenje odluka putem građanske inicijative, referenduma, peticija, raznih zahtjeva koji mogu da dostave i neposredno ali i preko savjeta MZ.
“Mi smo i radili tako što je savjet MZ pravio svoje prioritete u skladu sa budžetom Opštine. Međutim, u zadnje vrijeme imamo situaciju gdje MZ značajno manje učestvuju u donošenju odluka i iskazuju manje interesovanje za rad lokalne vlasti u odnosu na neki početni, poletni period. Opština Bijelo Polje je početkom ove godine donijela novu odluku o MZ i u skladu sa tom odlukom treba da se formiraju, odnosno treba da izvrše reizbor svojih savjeta preko kojih mogu da pojačaju tu participaciju građana u donošenju odluka” kazao je Bojadžić.
On je kazao da problem postoji i na jednoj i na drugoj strani, ali kako je istakao, lokalna vlast sve odluke koje donosi transparentno objavi na sajtu.
“ I građani možda misle da je to dovoljno, da su informisani o tome šta radi lokalna uprava, ali negdje ne shvataju da mogu da utiču na to šta će se raditi konkretno u njihovoj sredini. Ja znam da su građani nezadovoljni, ali isto tako Opština nije u stanju da sprovodi neke velike infrastrukturne projekte i onda su više okrenuti prema državnim organima, a manje prema lokalnoj zajednici, jer budžet nije toliko izdašan da bi finansirali krupne projekte” istakao je Bojadžić.
Forum građana u Bijelom Polju služi kao prilika da predstavnici Opštine razjasne koji su to koraci koji oni preduzimaju ka povećanju građana na lokalnom nivou i koje su aktivnosti već preduzeli naveo je moderator diskusije ispred Nacionalnog demokratskog instituta Petar Knežević.
“Znamo da je Opština Bijelo Polje početkom ove godine donijela novu odluku o mjesnim zajednicama koja ima za cilj da unaprijedi saradnju,tu smo da vidimo koje je generalno usmjerenje Opštine ka unapređenju stanja, ali isto da vidimo koji su to problem sa kojim se građani suočavaju u rješavanju svojih problema. Ne govorimo striktno o rješavanju konkretnih problema ,već o načinu na koji rješavaju sve probleme, odnosno da građani imaju mehanizme koje mogu koristiti da bi riješili svakodnevne probleme” istakao je Knežević.
Tekst i foto: Vanja Šabanović