Lica sa invaliditetom i predstavnici institucija na lokalnom nivou i građani nemaju dovoljno informacija o uslugama socijalne i dječije zaštite koje su definisane Zakonom o socijalnoj i dečijoj zaštiti, pa ni o onim uslugama koje su dostupne na lokalnom nivou, zaključeno je na konferenciji za novinare povodom završetka projekta "Uspostavljanje i razvoj usluga za samostalnost i produktivan život lica sa invaliditetom" koji realizuje Udruženje paraplegičara Bijelo Polje i Mojkovac.
Predstavljajući analizu istraživanja, stručni konsultant projekta i predstavnica Centra za socijjalni rad Vanja Mašković navela je, da je sprovedeno istraživanje na uzorku od 151 ispitanika, od kojih je 60 lica sa invaliditetom, 60 građana i 31 predstavnika institucija na lokalnom nivou.
“Na osnovu urađenog i distribuiranog upitnika koji je sadržao pitanja koje se odnose na osnovne informacije o ciljnoj grupi, prepreke i barijere za ostvarivanje usluga u lokalnoj zajednici, informisanost ciljnih grupa u pogledu dostupnosti, vrsti usluga, načinu finansiranja usluga i dr. Nakon urađene analize nameće se zaključak da se mora raditi na informisanju kako lica sa invaliditetom, tako i ostalih u lokalnoj zajednici za prepoznavanje postojećih usluga i načinom ostvarivanja prava na pojedine usluge - kazala je Mašković .
Miloš Španjević iz opštinske Kancelarije za OSI je istakao da će se realizacijom projekta postići samostalniji i produktivniji život LSI, ali i pospješiti veći stepen inkluzije, odnosno uključivanje i prihvatanje svakog pojedinca, bez obzira na vrsu invaliditeta.
“Lokalna uprava sarađuje sa svim organizacijama koje se bave pitanjima inkluzije i poboljšanja uslova života LSI, a nastaviće i ubuduće da pruža podršku na ovakvim projektima koji su veoma značajni ne samo za ranjive kategorije lica već i za kompletnu društvenu zajednicu. Smatram da bi svi trebalo da doprinesemo jačanju kapaciteta i da radimo na podizanju svijesti građana” istakao je Španjević.
Predsjednica Udruženja paraplegičara Milka Stojanović Šćepanović je podsjetila da je cilj projekta unapređenje života lica sa invaliditetom kroz njihovu osnaženost za samostalan i produktivan život.
“Među najznačajnijim rezultatima projekta su: obezbijeđena je usluga personalne asistencije za četiri korisnika u trajanju od četiri mjeseca, urađena analiza istraživanja uspostavljanja socijalnih usluga na lokalnom nivou, urađena pulikacija dvadesetogodišnjeg rada udruženja “Raskršće i putevi LSI” što se može zaključiti na kraju realizacije da su sve aktivnosti uspješno sprovedene” zaključila je Stojanović.
Tekst: Vanja Šabanović
Foto: Vladimir Jelić