Predhodne sedmice u Centru za kulturu promovisana je knjiga, brošura „Romski pojmovnik“ autorke dr Vesna Delić u izdanju Javne ustanove Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore. Riječ je o jedinstvenoj publikaciji koja omogućava da se zainteresovana javnost na jednom mjestu upozna i dobije više informacija o Romima i etničkim grupama koje se za njih vezuju.
Kako je kazala autorka, “Romski pojmovnik“ je svojevrsni tip leksikona koji u sebi sadrži osnovne odrednice o kulturi Roma, ali i drugih etničkih manjina koji se često vezuju za Rome, ali sa njima ne dijele isti etnički identitet.
Knjigu sam zamislila da ide nekako hronološki, od samog pojma ko su Romi, od porijekla, istorije, migracionih puteva, konstituisanja različitih romskih grupa, međutim, ovo je brošura i ona ne može da bude opširna, ali može da da osnovne smjernice i informacije da bi se čovjek kasnije mogao uputiti na dalja istraživanja. Mislim da je sam pojmovnik je važan kao neka osnova za dalja istraživanja ili da koriste u svakodnevnom govoru, a prije svega u institucionalnom, jer sam nailazila na ljude koji se bave raznim socijalnim i ekonomskim problemima romske zajednice, a da pri tom vrlo malo o njima znaju” kazala je Delić.
Ona je istakla da je o Romima u Crnoj Gori veoma malo pisano te da je nakon trideset godina uradila prvo antropološko istraživanje o Romima i Egipćanima koje je pretočila u knjigu “Otvorena vrata”
U to vrijeme jedino se Lutovac bavio istraživanjem Roma u Crnoj Gori, na njegova istraživanja sam se i oslanjala prilikom rada na knjizi, ali i radio je još Ruždija Sejdović koji svoje školovanje započeo ovdje, a onda nastavio da radi i u Njemačkoj, a CEKUM je takođe izdao više njegovih knjiga i publikacija. Ovo je vrlo osjetljiva tema, jer Romi nijesu homogena već heterogena zajednica sačinjena od različitih grupa koje su vrlo često nekada distancirane ne samo ovdje već u cijelom svijetu” kazala je Delić.
Knjiga je izašla u izdanju JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore čiji direktor Gzim Hajdinaga ističe konstantnu posvećenost te javne ustanove razvoju i promovisanju kulture manjina.
„Imaćemo i drugih projekata sve u cilju razvoja i očuvanja kulture svakog pripadnika manjinskog naroda u Crnoj Gori. Crna Gora je specifikum po sebi i iz razloga što jednu četvrtinu ukupnog stanovništva čine manjinski narodi i to autohtone manjine koje u svojoj kulturnoj baštini daju veliki doprinos sveukupnom kulturnom mozaiku Crne Gore. Naša država se može pohvaliti time što imamo“ kazao je Hajdinaga.
Da u Bijelom Polju živi značajna romska zajednica, a da je Centar za kulturu kulturni servis građana otvoren za svaku vrstu saradnje te da je promocija ove knjige samo početak saradnje kada je u pitanju romska kultura i romska zajednica, kazao je vd direktora Edin Smailović.
„Koliko god djelili zajednički prostor, zajednički vazduh, zemlju i običaje, uvijek je važno da iznova i iznova saznajemo nešto jedni o drugima, jer koliko se bolje upoznajemo toliko se više cijenimo i bolje rasuđujemo“ istakao je Smailović.
Razgovor sa Vesnom Delić vodio je Rafet Mulić, dok je u muzičkom dijelu nastupala profesorica muzičke škole Anda Bushi Dizdarević.
Tekst i foto: Vanja Šabanović