Sajam meda pod sloganom „Med-hrana-lijek“, organizovan je danas u gradskom parku povodom 88 godina postojanja Udruženja „Pčelar“ iz Bijelog Polju. Ovu jednodnevnu sajamsku manifestaciju koja je okupila tridesetak izlagača iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine otvorio je Kemal Alić, sekretar Sekretarijata za poljoprvredu, koji je kazao da pčelarstvo u Bijelom Polju ima dugu i bogatu tradiciju, te da bogatstvo medonosnog bilja u bjeljopoljskoj opštini pruža polvoljne priorodne uslove za razvoj ove djelatnosti. Istakao je i da Opština svake godine izdvaja značajna finansijka sredstva za razvoj pčelarstva, a ove godine izdvojeno je preko 20.000 evra.
,,Danas slavite 88 godina postojanja. Vaša posvećenost, rad i predanost za sve naše sugrađane predstavlja motiv u pravcu ostvarivanja progresa oličenog u proizvodnji sopstevnih domaćih proizvoda, što doprinosi, kako ličnom tako i razvoju cjelokupne zajednice. Moja iskrena želja je da ova manifestacija bude tradicija, da dobije još veći značaj i publicitet i da svake godine bude što više izlagača, a prinosi iz godine u godinu sve veći“, poručio je Alić.
Da nema pčela ne bi bilo ni ove izložbe, ali ni života na zemlji, kazao je na otvaranju sajma Lazar Tomović, predsjednik Udruženja „Pčelar“ iz Bijelog Polja.
,,Upravo ovakve manifestacije daju veliki doprinos promociji zdrave ishrane koja polako gubi trku sa brzom hranom, koja je propast za zdravlje čovjeka. Danas su nam ovdje sve iskusni i registrovani pčelari pa, za koji god štand da se odredite, probate ili kupite med, budite sigurni da ste odabrali kvalitetan proizvod“, naveo je Tomović.
Za Radula Miljanića, predsjednika nacionalnog udruženja pčelara, sajmovi poput današnjeg su prilika za druženje, sticanje znanja, razmjenu iskustava ali, i predstavljanje rezultata godišnjeg pčelarskog rada.
,,Većina vas u Bijelom Polju i sjeveru Crne Gore zadovoljna je ovogodišnjim pčelarskim prinosima za razliku od srednjeg dijela naše države, a pogotovo primorskog dijela, koji ne samo što nemaju med, već je dugomjesečna suša dovela u pitanje i sami opstanak i prezimljavanje pčelinjih zajednica“, istakao je Miljanić.
On je kazao i da su od Ministarstva poljoprivrede, šumrstva i vodoprivrede tražili pomoć u rješavanju ovih problema, ali im je rečeno da zakonska normativa Ministarstva ne poznaje ovakve finansijske intervencije.
Jedan od izlagača na sajmu, predsjednik prijepoljskog udruženja pčelara Mirsad Hodžić kaže da je danas na sajmu kako bi podržao kolege iz Bijelog Polja, sa kojima, kako naglašava, godinama unazad imaju dobru saradnju.
,,Na molbu kolega iz Bijelog Polja danas smo došli da podržimo ovu manifestaciju. Znamo da su napravili prekid od nekoliko godina, nisu održavali manifestacije, pa smo danas došli mi iz Prijepolja, nas sedmoro kolega iz našeg udruženja. Uglavnom od naših prozvoda tu su livadski, bagremov i suncokretov med, pošto kod nas postoji mogućnost selidbe na više paša. Imamo i mješavine od meda obogaćene kupinama, malinama i polenom, kao i propolis kapi, sprej“, isrpičao je za Radio Bijelo Polje, Hodžić.
Nada Cmiljanić, takođe jedna od izlagačica na sajmu, kazala je da je med koji izlaže sa Žabljaka i iz Papa, sela, nadomak Bijelog Polja.
,,Bavimo se preko 20 godina pčelarstvom. Seleći su pčelinjaci, jedne godine ih selimo na Žabljak, a druge ne. Nudimo pčelinje proizvode- med, propolis, med u saću“, istakla je Cmiljanić.
Inače, pokrovitelji današnjeg sajma su Opština Bijelo Polje i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a medijski sponzori Radio Bijelo Polje i Gradska biblioteka.
Tekst: Iva Bulatović
Foto i video: Vladimir Jelic