Održano pjesničko veče “Eno ga, po moru teče Lim”

I ovog septembra Bijelo Polje je postalo pjesnička prijestonica, pa su se i večeras u dvorištu Kuće Rista Ratkovića čuli stihovi pjesnika iz cijelog regiona, Italije i Turske koji su se predstavili u okviru programa “Eno ga, po moru teče Lim”.

Profesorica književnosti i pjesnikinja iz Sjeverne Makedonije Danijela Andonovska Trajkovska, zahvalila se na prilici što učestvuje na  Ratkovićevim večerima poezije koja je, kako je istakla, veoma važna i prepoznatljiva manifestacija u cijelom regionu pa i šire.

„Po prvi put sam na ovoj manifestaciji i veoma mi je drago što sam imala tu čast da učestvujem u jednom veoma važnom pjesničkom susretu. Dolazim iz zemlje koja je pjesnička zemlja, jer i mi organizujemeo „Struške večeri poezije“ veoma prepoznatljivu u svijetu, ali imamo i Karamanove večeri koje isto ove godine proslavljaju 54. godine postojanja. Zato znam, kao profesorica i kao urednica časopisa „Savremeni dijalozi“ da su ovakve manifestacije veoma važne, naročito  za nas pisce i poete, jer na taj način ostvarujemo direktan kontakt sa publikom, možemo akustički da interpretiramo svoje pjesme, ali ovo je i mogućnost da se upoznamo i povežemo sa drugim pjesnicima iz raznih krajeva svijeta, razmijenimo iskustva. Isto tako važne su i za posjetioce, ljubitelje poezije, jer na taj način čuju neka nova, možda savremenija kazivanja poezije “ kazala je Andonovska Trajkovska.

Po prvi put na ovu manifestaciju učestvuje i  Almir Zalihić iz Sarajeva koji je svojom poeziju kritičkog otpora, skrenuo pažnju posjetilaca.

„Za mene vežu epitet tzv.poezije društvene kritike i mislim da je to u današnjem vremenu mnogo nužnije nego baviti se drugim temama. Jer, nas te druge teme „ne kolju, ne žuljaju“ a ove o kojima ja govorim to sustavno to čine već trideset godina. Da ne zvučim samohvalisavo, ali moje knjige poezije su završile u rukama čitalaca, takav je slučaj i sa proznim knjigama i vjerovali ili ne sa književnim studijama koje tretiraju savremenu poeziju. Tretiraju pisce koji odgovaraju ovom savremenom trenutku, vremenu u kome živimo i koji na taj svoj poetski način pružaju mrvicu otpora. Pjesnik i poezija nijesu dužni da mijenjaju svijet, njega mijenjaju političke, društvene, sociološke strukture, a pjesnicima je ostalo onako da povremeno „kriknu“ bez obzira da li ih neko čuje ili ne“ kazao je Zalihić. Ljubiteljima poezije i stiha večeras su se predstavili i Emilio Nigro iz Italije, Darija Žilić iz Hrvatske, Jelena Žugić iz Srbije i Mustafa Akar iz Turske.

 

Za kraj prve večeri ove međunarodne poetske manifestacije publika je imala priliku da odgleda monodramu "Ono što zovemo zaborav" po tekstu Lorana Movinjea u izvedbi Filipa Grinvalda.

 

Tekst:Vanja Šabanović

Foto:Vladimir Jelić