Manifestacija Megdan za Ilindan – viteške borbe, organizovana je danas u dvorištu Manastira Samograd u Prijelozima, u okviru projekta „Megdan za Ilindan-istorijske manifestacije i turizam na otvorenom“ koji u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora-Srbija, realizuju Eparhija budimljansko-nikšićka, TO Priboj i TO Nikšić.
Projekat ima za cilj da doprinese održivoj upotrebi turističkih potencijala kroz zajedničko unapređenje vjerskog, kulturnog i rekreativnog turizma. Projekat će trajati dvije godine a brojne aktivnosti biće organizovane na područjima opština Bijelo Polje, Nikšić i Priboj, kazao je Igor Samardžić upravnik Kancelarije za međunarodnu saradnju Eparhije budimljansko-nikšićke, na pres konferenciji koja je tim povodom bila danas organizovana u Samogradu.
,,Ovo je projekat koji su zajedno započeli Eparhija budimljansko-nikšićka, Turistrička organizacija Priboj i Turistička organizacija Nikšić. Ovo je treći po redu događaj ovakvog tipa viteških igara u organizaciji ,,SVIBOR“, srpskih vitezova. Prvi dan programa bio je 1. avgusta na Lukavici u Nikšiću, drugi je bio 2. avgusta na Ilindanskom saboru u manastiru Pribojske Banje, a treći dan se održao upravo ovdje, u Manastiru Samograd, na dan Svetog Pantelejmona, koji je zaštitnik i ljekar Crne Gore“, kazao je Samardžić, i dodao da ovim projektom između ostalog žele i da rekonstruišu istorijske događaje.
Predstavnik Turističke organizacije Nikšić, Nikola Peković istakao je zadovoljstvo zbog saradnje i povezivanja opština iz Crne Gore, ali i iz Srbije.
,,Bilo je dosta pitanja šta podrazumijeva projekat osim viteških boribi i igara. Tu su neke stvari koje su izuizetno značajne za ovaj urbani dio životnih sredina, konkretno za Nikšić. Taj dio projekta naziva se ,,Smart grad“, instaliranje nekih smart infra sistema, igradnja pješačkih staza. Trudili smo se da mi sa stanovišta Turističke organizacije odradimo promocije a takođe, i da budemo tu pri inplementaciji, odnosno da budemo tu na raspolaganju ostalim partnerima“ pojasnio je Peković.
Čelnik Srpskog viteškog reda ,,SVIBOR“, Radivoje Radulović je podsjetio da je svibor umijeće i sport nastao spajanjem drevnih srpskih viteških, narodnih, monaških vještina i znanja. On navodi da je ovaj viteški red nastao još 1991. godine, blagoslovom Patrijarha Pavla.
,,Radimo na očuvanju srpske viteške tradicije i kulture. Ovdje smo danas došli na poziv Eparhije budimljansko – nikšićke da na ovom velelepnom mjestu i Manastiru Samograd, na Svetog Pantelejmona napravimo prikaz srpskog viteškog boranja. Prisutni će imati priliku da vide kakve su se opreme, tehnike i vještine koristile nekada, kao i da imaju uvid kako se pravi sva oprema koju inače prave i oni za svoje potrebe”, istakao je Radulović.
Ovaj događaj je okupio veliki broj gostiju, koji su uz ručak imali priliku da prisustvuju igrama kao što su: gađanje lukom i strijelom, gađanje sjekirom, različitim vrstama mačevanja, lomljenju kamena na stomaku, kao i još mnogobrojnim viteškim igrama sa i bez oružija, a koje su demonstrirali članovi Udurženja ,,SVIBOR“ iz Srbije i ,,Memento Mori“ iz Češke.
Na samom početku manifestacije održana je i Sveta arhijerejska liturgija.
Tekst: Željko Simović
Foto: Vladimir Jelić