Sjajan nastup popularne novosadske grupe “The Frajle” obilježio je prvo veče XVI Internacionalnog festivala tamburaških orkestara, koji je večeras počeo u Bijelom Polju.
Bjelopoljska publika uživala je u hitovima ove novosadske grupe, a četiri nevjerovatne dame Marija Mirković, Nataša Mihajlović, Jelena i Nevena Buča oduševile su brojne posjetioce izvodeći numere koje stilski obuhvataju i čardaš, pop rok, ali i šansonjerske melodije.
Oduševljenje nakon nastup nijesu krile ni one, a kako je kazala Marija Mirković i one su večeras uživale u Bijelom Polju.
“Divno je bilo, publika je bila sjajna. Potrudile smo se da i na ovo nastupu budemo drugačije i da se prilagodimo atmosferi grada, koji je ovih dana defintivno u znaku tamburice i čini mi se da se to publici svidjelo”, kazala je Mirković.
XVI Internacionalni festival tamburaških orkestara bio je prilika da se lijepe Novosađanke prisjete starih izvornih pjesama.
“Naše pjesme svakako da u sebi sadrže taj tračak Vojvodine i tamburice, ali rijetko imamo priliku da izvodimo i slušamo narodnu izvornu muziku, tako da smo zaista oduševljene i lijepo je vidjeti da ljudi u Bijelom Polju njeguju staru izvornu pjesmu”, istakla je Nataša Mihajlović.
Jelena Buča kazala je da ih je nastup na bjelopoljskom festivalu podstakao da uskoro uradimo nešto novo i drugačije.
“Specifične smo po obradama pjesama i nadam se da ćemo uskoro obraditi i da neku od starijih narodnih pjesama, kako bi je na taj način sačuvale od zaborava”, dodala je Jelena.
Članica grupe “The Frajle” Nevena Buča pohvalila je bjelopoljski tamburaški festival i kazala da se nadaju da će opet doći, a da će zasigurno dio tamburaice i Bijelog Polja nositi u svom srcu.
Ovogodišnji festival obilježio je i koncert posvećen istaknutoj interpretatorki crnogorskih izvornih pjesama Kseniji Cicvarić pod nazivom ''21 godina poslije'', u okviru kojeg su nastupili Šukrija Žuti Serhatlić, Tanja Šeter, Nedžib Delić i Milena Pantović.
Prošle godine navršilo se dvadeset godina od smrti Ksenije Cicvarić, a kako ova godišnjica nije dostojno obilježena od strane institucija, naši poznati muzičari, prepoznati kao veoma aktivni zaštitnici crnogorske muzičke baštine,Senad Gačević – profesor Muzičke akademije na Cetinju i Šukrija Žuti Serhatlić inicirali su jedan sveobuhvatan projekt vezan za obilježavanje ovog datuma.
“Željeli smo da napravimo nešto kako bi Ksenijin rad stavili u fokus pažnje javnosti i na taj način sa njim upoznali i nove generacije, stasale poslije njene smrti. Sve što sam naučio od naše lijepe crnogorske pjesme i sevdalinke, naučio sam upravo od nje. Ovaj cijeli projekAT je zapravo dug prema njoj, jer poslije toliko godina i toliko njenih pjesama, još uvijek ne vidim naslednicu velike Ksenije Cicvarić”, istakao je Šukrija Žuti Serhatlić, legenda crnogorske izvorne muzike.
Tamburaškom orkestru KUD-a ''Koškani'' iz Hrvatske ove godine pripala je nagrada “dr Sabro Šabanović” za afirmaciju i popularizaciju tambure, a kako je kazala Maja Šišić velika je čast dobiti takvo priznanje i biti dio XVI Internacionalnog festivala tamburaških orkestara.
“Već drugi put nastupamo na ovom festivalu, ali u ovom sastavu smo prvi put večeras. Folklorne motive spajamo sa koncertnim i drugim oblicima, njegujemo hrvatske narodne pjesme i plesove, a uvijek nastojimo biti svojevrsna autentična veza između muzičke tradicije i muzičkih izraza današnjice. Čini mi se i da je publika zadovoljna onim što smo im večeas priredili i da su podjednako uživali kao i mi”, naglasila je Šišić.
I ove godine, kao i svih prethodnih, TO “Bjelopoljski tamburaši” oduševili su publika, koja je zajedno sa njima pjevala dobro poznate pjesme, posvećene rodnom gradu.
Prvi put večeras sa njima je nastupila i prof. Aleksandra Saška Vojinović-Rakonjac, solistica gradskog hora i ćerka utemeljivača TO “BJELOPOLJSKI TAMBURAŠI” Slavka Vojinovića, koji je sa dr Sabrom Šabanovićem, Krunom Basekićem i Dragom Markovićem dao doprinos pokretanju Festivala tamburaških orkestara.
“Ja sam iz tamburaške porodice, tako da sam ja odrasla uz ovu muziku. Zaista mi je bila čast što sam nastupala sa ovim divnim ljudima i to na ovakvom festivalu. Svoj grad mnogo volim, tako da mi je bilo zadovoljstvo nastupati pred svojim sugrađanima”, kazala je Saška Vojinović-Rakonjac.
Savjet Festivala večeras je uručio nagrade, zahvalnice i priznanja pojedincima koji su dali značajan doprinos da Festival dobije i zadrži izuzetan umjetnički i profesionalni nivo, a među njima se našao i sjajni Nino Veličkovski, koji je večeras nastupio Kumanovskim tamburašima.
“Već 14 godina nastupamo na ovom festivalu, putovao sam svijetom ali zahvalniju publiku nijesam sreo. Festival tamburaških orkestara u Bijelom Polju bio jer moja inspiracija da uđem u tamburašku avanturu i zahvaljujući njemu uspio sam da i moj narod obradujem ovakvom manifetsacijom”, kazao je Veličkovski. dodajući da je uvjeren da će Bijelo Polje Crna Gora nastaviti ovu lijepu tradiciju.
Gosti iz Hrvatske, Tamburaški sastav Rubato, osnovan početkom 2012. Godine, predstavio je prve večeri XVI IFTO, a pored popularnog tamburaškog repertoara svirali su i obrade raznih pop, rock i zabavnih melodija.
,,Velika je čast nastupiti na ovakvom festivalu koji ima bogatu i dugu tradiciju, bilo je zaisto lijepo, i vjerujem da je publika uživala.Prema njihovim reakcijama mogli smo zaključiti da dobro razumiju čar muzike i znaju uživati u njoj“, kazao je za Radio Bijelo Polje, član sastava ,,Rubato“, Danijel Bjelobrk.
Ranije danas, u okviru programa XVI Internacionalnog festivala tamburaških orkestara, otvorena je izloba slika Miomira Miša Vemića.
Otvarajući izložbu, akademski slikar, Aldemar Ibrahimović kazao je da je upravo anatomija konja, koja je i motiv izloženih slika, izazov za umjetnike, da uz pomoć inije i bojer snagu i ljepotu pretoče u umjetničko djelo.
,,Miomir Vemić uspješno uređuje motiv konja, kod njega je to iskustveni fenomen kojeg umjetnik preoblikuje suprotno fotografskoj percepciji u korist svoje umjetničke psihičke realnosti“, naglasio je Ibrahimović.
Ljubitelje zambure i sevdaha i sjutra očekuje sjajna fetsivalska noć, u okviru koje će pored tamburaških orkestara nastupiti i Hari Mata Hari, a u 18 časova, u galeriji Centra za kulturu, održaće se promocija knjige ''Đevojko, zlatna jabuko'', autora Senada Gačevića i Senada Kazića.
Autorke:Eldina Bećirović, Sanja Čujović
Foto: Darko Braič
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE