Sajam zapošlavanja osoba sa invaliditetom održan je danas u restoranu Durmitor, u okviru projekta “Novo znanje za novi početak - kroz punu integraciju lica sa invaliditetom lakše do posla” koji Privatna ustanova za obrazovanje odraslih “Durmitor” realizuje u partnerstvu sa Domom starih i firmom White Field.
Sajam je bio prilika da se osobe sa invaliditetom informišu o mogućim radnim mjestima a poslodavci da promovišu svoje firme i iskoriste subvencije, koje im omogućava Zakono o profesinalnoj rehabilitaciji.
Pozdravljajući prisutne u ime organizatora, Predrag Vuković je podsjetio da je PU “Durmitor” priču sa Zavodom za zapošljavanje započeo još 2003 godine i tokom svih ovih godina kaže, ostvarili su kvalitetnu i uspješnu saradnju.
Izražavajući zadovoljstvo realizovanim aktivnostima sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu Saida Čikić pohvalila je saradnju među partnerima na ovom projektima, koja je kako kaže, rezultirala vidljivošću i isticanjem značaja i mogućnosti OSI, ali i konkretnim rezultatima.
Čikić je podsjetila i da je bjelopoljska opština prva otvorila Kancelariju za osobe sa invaliditetom, u kojoj je zaposlila jednu osobu sa invaliditetom, a u lokalnoj upravi na različitim poslovima angažovano je još 5 takvih lica. “Takođe, lokalna uprava je donijela LPA u oblasti invalidnosti, čiji je cilj poboljšanje kvaliteta života OSI i njihova integracija u društvenu zajednica”, dodala je Čikić.
Govoreći o Fondu za profesionalnu rehabilitaciju koji finansira projekte namijenjene osobama sa invaliditetom, Jadranka Rakonjac, sa Biroa rada Bijelo Polje, kazala je da je u protekle tri godine iz Fonda izdvojeno skoro milion i 500 hiljada eura, da je raznim projektima bilo obuhvaćeno 312 osoba a da je 154 osobe sa invaliditetom zaposleno tokom trajanja projekta ili još uvijek rade.
“ Takođe, 40 poslodavaca iz Bijelog Polja i Mojkovca zapošljava 60 OSI i koristi subvencije prema zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji, dok u Mojkovcu 9 poslodavaca korosti subvencije za 11 osoba sa invaliditetom. uglavnom se radi o ugovorima na određeno vrijeme, dok je mali broj ugovora na neodređeno vrijeme”, istakla je Rakonjac.
Projekat “Novo znanje za novi početa-kroz punu integraciju lica sa invaliditetom lakše do posla”, realizuje se od januara i trajaće 10 mjeseci, podsjetila je Rada Raičević, sa ovdašnjeg Biroa rada. “Njegova vrijednost je 57 hiljada eura, a projektom je predviđena obuka sedam lica sa invaliditetom za zanimanja ugostiteljske i administrative struke, a nakon tromjesečne obuke, pet lica je upošljeno na period od pet mjeseci” kazala je Raičević.
Nermin Bećirović, jedan od poslodavaca koji je u okviru projekta zaposlio dvoje lica sa invaliditetom, kaže da je u početku sumnjao da će oni moći da ponuđeni posao odrade kvaltetno. “Ponudu za ovaj projekat prihvatio sam više kao vid društvene odgovornosti, u želji da pomognem tim licima, iskreno ne vjerujući, možda zbog dosadašnjih predrasuda, da će uspjeti da obave sve zadatke za koje su licencirani. Međutim, danas smo ponosni na njih I na ono što rade u našoj firmi. Osim toga, tokom realizovanja projekta, uvidio sam i mnogo koristi koje moja firma ima od ovog posla”, istakao je Bećirović.
Na okruglom stolu organizovanom u okviru sajma na temu zapošljavanja osoba sa invaliditetom, govorili su još i Nada Ćetković iz Kancelarije za osobe sa invaliditetom, Milka Stojanović, predsjednica Udruženja paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac i Marijana Smolović iz Doma starih.
Tekst: Tanja Dangubić
Foto video: Vladimir Jelić
Bez saglasnosti Redakcije zabranjeno je preuzimanje sadržaja sa veb portala Radija Bijelo Polje.