Udruženje proizvođača Slow Food Bjelasica Komovi i Prokletije učestvovalo je na događaju, koji je Slow Food International organizovao krajem maja u Briselu pod nazivom Terra Madre Balkans ( Dan majke zemlje).
Manifestacija koja je organizovana peti put zaredom, održana je u prostorijama evropskog parlamenta i okupila je 60 učesnika iz BiH, Hrvatske, Srbije, Kosova, Albanije, Makedonije, Bugarske i Rumunije, kazala je Sabina Ramović, predstavnica udruženja “Slow Food Bjelasica Komovi i Prokletije”, gostujući u emisiji “ Eko zona”, Radija Bijelo Polje.
“Cilj organizacije ovog događaja jeste da se Evropskom parlamentu prezentuje bogatstvo koje Balkan nudi u gastronomskom smislu i na taj način skrene pažnja na buduće projekte koji bi bili upućeni evropskoj komisiji. Takođe, ovo je za sve nas velika prilika da promovišemo našu zemlju, naš grad i naravno naše proizvođače. Delegaciju Crne Gore činilo je 5 osoba i to predstavnika Slow Food Bjelasica Komovi i Prokletije, Regionalne razvojne agencije Bjelasica Komovi i Prokletije, Ministarstva odrzivog razvoja i turizma, te kuvar Eldin Hajrović iz Bijelog Polja koji je pripremao jela iz nacionalne kuhinje”, kazala je Ramović.
Ramović je podsjetila da su tokom manifestacije organizovane dvije degustacije hrane, jedna u kantini evropskog parlamenta koju koriste zaposleni a druga u jednom restoranu u Briselu.
“Sobzirom na mjere zaštite i nivo obezbedjenja i procedura kroz koje je sva hrana morala da prodje da bi se uopste našla na meniju, bili smo ograničeni izborom proizvoda koje smo mogli da ponesemo a samim tim i kreiranjem menija. Evropski parlamentarci imali su mogućnost da probaju našu čorbu od kopriva, heljdopitu, priganice, pitu zeljanice, patapliku i urmašice, koje su pripremile vješte ruke našeg kuvara Eldina” istakla je Ramović, dodajući da su na meniju bili i lisnati sir Vučka Pešića iz Tomaševa, kravlji kačkavalj Kenana Rastodera iz Petnjice, koziji sir sa travama proizvodjača Nebojše Stankovića iz Berana, dimljeni sir sa maslinama proizvođača Milete Dačevića iz Nikšića, zatim šumski i livadski med Veljka Đurovića iz Bijelog Polja, kukuruzno brašno od autohtone vrste kukuruza – jarika, proizvodjača Refka Hadžibegovića iz Bijelog Polja, heljdovno i ječmeno brašno od Avdula Adrovića iz Petnjice.
Autorka: Tanja Dangubić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Video i foto:Vladimir Jelić
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Bez saglasnosti Redakcije zabranjeno je preuzimanje sadržaja sa veb portala Radija Bijelo Polje.