Projekat “Medijska podrška Lokalnom planu akcije u oblasti invalidnosti 2017/2021”, čiji je cilj promocija tog strateškog dokumenta, a koji realizuje NVO “Đakomo Adriatik”, predstavljen je danas u Srednjoj stručnoj školi.
Glavne aktivnosti projekta su radijske emisije i panel diskusije, koje će se baviti problemima i uopšte položajem osoba sa invaliditetom, a koji će doprinijeti boljoj obaviještenosti OSI o mogućnostima koje im Lokalni plan akcije pruža, kazao je koordinator projekta, Boris Nedović.
“Promocija svih Lokalnih planova akcije je na dosta niskom nivou , moramo priznati, tako da je dodatna medijska kampanja u vidu radijskog serijala koji bi pokrio sve oblasti LPA, zaista od ogromne važnosti. Ovim projektom ćemo promovisati sve pojedince, organizacije i udruženja, koji se bave invaliditetom kao oblašću, a samim tim ćemo ih dodatno stimulisati za dalji rad”, pojasnio je Nedović, istučući da angažovanjem OSI za rad na realizaciji samog projekta žele da pokažu da i one imaju jednake kapacitete, kao i ostali, za određene poslove.
Nedović je rekao da će u okviru radijskog serijala “Medijska podrška LPA u oblasti invaliditeta za period 2017-2021” biti emitovano šest emisija, u trajanju od po 45 minuta, u kojima će biti uključeni glavni akteri iz ove oblasti i uspješne OSI,
U nevladinoj organizaciji “Đakomo Adriatik” vjeruju da će u predviđenom roku uspjeti da ostvare ciljeve i da će pomoći osobama sa smetnjama u razvoju da život učine kvalitetnijim, a kako je Nedović podvukao na ovaj način će doprinijeti i monitoringu i evaluaciji Lokalnog akcionog plana.
Bjelopoljska opština među prvima je donijela Lokalni akcioni plan u oblasti invalidnosti, još 2010. godine, a član Radne grupe za izradu ovog dokumenta, Miloš Kljajević, vjeruje i da će ova LPA za period 2017/2021 biti još uspješniji, zahvaljujući projektu NVO “Đakomo Adriatik”.
Kljajević je napomenuo da je Lokalni akcioni plan u oblasti invalidnosti 2017/2021 urađen u skladu sa brojnim evropskim i nacionalnim strateškim dokumentima, koji kao i Lokalni plan akcije, imaju za cilj poboljšanje položaja OSI.
“Na osnovu analize stanja, koju smo izvršilina lokalnom nivou, izdvojili smo par prioritetnih oblasti i to – pristupačnost, participacija, jednakost, zapošljavanje, obrazovanje i obuka, socijalna zaštita i zdravstvo. Upravo su to uporišna mjesta, koja zahtijevaju najviše pažnje, kada je riječ o licima sa smetnjama u razvoju”, istakao je Kljajević.
Današnoj prezentaciji projekta “Medijska podrška Lokalnom planu akcije u oblasti invalidnosti 2017/2021”, prisustvovao je i predsjednik Udruženja osoba sa invaliditetom “Elipsa”, Rafet Mulić, koji je ukazao na važnost sudjelovanja i povezivanja organizacija koje se bave pravima i zaštitom osoba sa smetnjama, jer, kako je istakao, to je najbolji na način za njihovu potpunu integraciju u društvo.
Direktorica Radija Adriatik i NVO “Đakomo Adriatik”, Azra Hrapović, kazala je da je projekat podržan od opštinske Komisije za raspodjelu sredstava nevladinim organizacija i istakla da vjeruje da će i ovaj put uspjeti da ostvare svoju misiju.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u bjelopoljskoj opštini ima 6 522 osobe sa invaliditetom, odnosno 14,2 %, što svakako zahtijeva veću pažnju i posebnu brigu prema ovoj grupaciji.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJA ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA BIJELO POLJE