Organizacioni odbor i međunarodni žiri Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON 2018 odlučio je da priznanje za izuzetan doprinos fantastičnoj književnosti Zlatni zmaj ove godine pripadne književniku Slobodanu Vukanoviću, što za ovog crnogorskog poetu, pripovjedača i teoretičara predstavlja krunu njegovog fantastičnog stvaralaštva.
Gostujući u emisiji Bestseler Refesticon, Vukanović je istakao da nije očekivao da će Zlatni zmaj pripasti upravo njemu, ali da ga je saznanje o priznanju mnogo usrećilo.
“Nijesam neki ljubitelj nagrada i mislim da one nijesu mjerilo uspješnosti jednog književnika, ali baš ova, koja je posvećena fantastici, mnogo mi znači. Zlatni zmaj je na neki način kruna mog fantatsičnog stvaralaštva, a naći se u društvu dobitnika Zorana Živkovića, Filipa Davida i Milenka Ratkovića, zaista je velika čast”, kazao je ovogodišnji laureat.
Još od studentskih dana Vukanović je počeo da piše fantastiku i sve do danas ostao je privržen ovom književnom pravcu, a mnogi ga smatraju začetnikom fantastike na prostorima bivše Jugoslavije. Ipak, Vukanović kaže da je samo jedan od pionira posijleratne književnosti, kada fantastika doživljava procvat.
“Ranije je fantastike zaista malo bilo, ali već šezdestih i sedamtesetih godina ona doživljava bum, a moja generacija je zaista bila glavni pokretač njenog razvoja. U tom periodu pojavljuju se časopisi, a najveću ulogu je odigrao časopis “Galaksija”, koji je objavljivao i priče iz oblasti fantastike. Takođe je bio značajan hrvatski časopis za naučnu fantastiku “Sirius”, koji je počeo da izlazi 1976., a posebno je važno pomenuti Zorana Živkovića, koji se tada bavio prevodilaštvom i koji je pokrenuo ediciju Fantastika”, podsjetio je Slobodan Vukanović, dodajući da vjeruje u još veći procvat fantastike.
“Tuđemilski svici” - Balada o prijateljstvu, ljubavi, slobodi i smrti
Prošle godine objavljen je Vukanovićev roman “Tuđemilski svici”, koji naravno sadrži elemente fantastičkog diskursa i koji zapravo predstavlja Baladu o prijateljstvu, ljubavi, slobodi i smrti.
“Iako je roman “Tuđemilski svici” istorijskog žanrovskog određenja, nijesam se toliko fokusirao na bitke i gospodare, već na obične ljude. Glavni junak ovog mog romana je narod i njegova borba za slobodu. Moji likovi su puni ljubavi, želje za slobodom, oni se žrtvuju za svoju zemlju”, ispričao je crnogorski književnik za Bestseler Refesticon.
Roman „Tuđemilski svici” predstavlja izuzetan doprinos savremenoj crnogorskoj književnosti i to zbog iskoraka koji je Vukanović napravio u odnosu na formu istorijskoga romana, unoseći motive fantastike, mitske elemente.
“Ovo je roman fantazije, a što više fantatsike pisac uvodi u djelo, veća je mogućnost da zaintrigira čitaoce. Već sami naslovi Svici kao pahulje, Turnir vitezova, Vatreni dukljanski zmajevi, bude interesovanje čitaoca da zaplove u ovaj roman”, naglasio je Vukanović, dodajući da je jako zadovoljan reakcijama čitaoca i književne kritike.
Govoreći o nastanku ovog romana, Vukanović je kazao da ga je činjenica da se nažalost o Duklji malo zna podstakla da napišem “Tuđemilske svice”.
“U Crnoj Gori svi misle da su istoričari, a zapravo imamo malo istorijskih romana. Ja sam pročitao mnogo knJiga i feljtona da bih uspio da napišem roman “Tuđemilski svici” i na njemu sam radio nekoliko godina. Ja sam urbani pisac i do tog trenutka sam se malo bavio istorijom, to je za mene bilo nešto novo, zato sam morao da promijenim svoju “kožu” i da se vratim u ta stara vremena. Potpuno sam uronio u XI vijek, u svijet tog vremena, koje su karakterisali vitezovi, plemenske zajednice i pokušao samo da prikažem život ljudi tog vremena”, rekao je autor romana “Tuđemilski svici”, ističući da se nada da će ova knjiga motivisati i druge pisce da se bave istorijom.
Crnogorskom peoti, pripovjedaču i teoretičaru Slobodanu Vukanoviću priznanje Zlatni zmaj će biti uručeno na šestom REFESTICON-u koji se održava od 14. do 17. juna u Bijelom Polju, što će biti i prilika da Vukanović i bjelopoljskoj publici predstavi svoj poslednji roman “Tuđemilske svice”.
Slobodan Vukanović književnik je iz Podgorice, zastupljen je u više od 30 antologija, panorama i izbora, sa do sada objavljenih 11 zbirki poezije, tri romana i deset knjiga za djecu među kojima je i SF roman ’’Ana i sedam robota’’.
Jedan je od tri književnika iz Crne Gore, pored Borislava Pekića i Čeda Vukovića, koji su se pojavili među svjetskim autorima iz oblasti fantastike (književnosti, filmu, muzici, slikarstvu) u Enciklopediji naučne fantastike autora Zorana Živkovića, a osamdesetih godina predstavljao je Jugoslaviju na Euroconu – festival evropske fantastike.
Drame su mu izvođene u pozorištu i na radiju, a njegove pjesme i priče su prevođene na engleski, ruski, francuski, bjeloruski, italijanski, arapski, njemački, poljski, mađarski, rumunski, kazahski, slovenački, makedonski, turski, bugarski i albanski jezik. Poezija mu je bila u udžbenicima za osnovnu školu: „Izbor iz savremene crnogorske poezije za djecu” i „Savremena crnogorska poezija”, a sada je u čitankama „Kako to može” za prvi i drugi razred i „Čarolija čitanja” za četvrti razred.
Serijal emisija Bestseler Refesticon emituje se u susret VI Regionalnom festival fantastične književnosti REFESTICON
Autorka: Sanja Čujović
Foto: arhiva RBP
Audio obrada: Sanida Kajević
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE