Spomen-obilježje palim borcima Narodnooslobodilačkog rata, koje se nalazi u dvorištu škole “Braća Ribar” u Zatonu, nakon 35 godina revitalizovano je i obnovljeno, a tim povodom delegacije SUBNOR-a, OBNOR-a, Skupštine Opštine Bijelo Polje, kao i predstavnici NVO 21. maj položili su danas cvijeće žrtvama fašističkog terora.
Okupljeni idejom antifašizma i slobodnog čovječanstva članovi NVO 21. maj, uz podršku Opštine, boračkih organizacija, kao i škole “Braća Ribar”, inicirali su restauriranje spomenika u Zatonu, u želji da podsjeća nove generacije na žrtve i cijenu slobode i slobodarskih ideja, za koje su životi dati.
U vremenu u kojem živimo u raznim krajevima svijeta zanemaruju se, zapostavljaju ili minimiziraju antivašističke vrijednosti, ali naš kraj ponosno baštini ideje slobodarske antifašističke borbe, istakao je predsjednik Mjesne zajednice Zaton, Marko Dangubić.
“Dvorište naše škole krasi ovaj lijepi spomenik u znak sjećanja na poginule borce i žrtve rata, on je naš podjsetnik na cijenu slobode. Naša borba krunisana je svijetlim datumima istorije naše države i opštine – Trinaestojulskim ustankom, 3. januarom - Danom oslobođenja Bijelog Polja, herojskom borbom boraca sedme crnogorske udarne brigade, a ponosimo se i Svjetskim danom pobjede nad fašizmom, koji se obilježava 9. maja”, kazao je Dangubić, podsjećajući da je spomenik izgrađen oktobra 1982.
Predsjednik bjelopoljskog odbora Organizacije boraca NOR-a, Mirko Stanić, istakao je da obnovljeni veličanstveni spomenik u Zatonu ne treba da služi samo kao sjećanje na žrtve fašizma, već da opominje da se tradicije Narodnooslobodilačkog rata moraju njegovati.
“I danas smo pred ovim spomenikom kako bi izrazili poštovanje prema ljudima koji su dali živote za našu slobodu, oni su zaslužili da ih pominjemo, da ih se sjećamo, a obnavljanem ovog spomenika još jednom smo im odali počast. Ipak, ovaj spomenik treba više da služi nama, nego njima. Ti borci su sada dio naše istorije, a mi treba da nastavimo to što su oni radili, da njegujemo antifašističke ideje i vrijednosti”, podvukao je Stanić.
Bjelopoljski kraj treba biti ponosan na svoje borce, koji su učestvovali u Narodnoslobodilačkom ratu i dali svoje živote, kazao je predsjednik Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata Bijelo Polje, Milisav Šćekić.
“Bijelo Polje je po doprinosu i borbi u Narodnoslobodilačkom ratu zauzimalo drugo mjesto, među 300 opština tadašnje SFRJ. Zatonci su se nalazili u svim oformljenim brigadama Bijelog Polja, časno i pošteno su se borili i ginuli za svoju zemlju”, podsjetio je Šćekić.
U Zatonu je danas obilježeno i puštanje u rad važnog infrastrukturnog projekta, trafostanice u Voljavcu, koja je sagrađena zajedničkim naporom bjelopoljske Eletrodistribucije, Lokalne samouprave i MZ Zaton.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE