Treća Javna rasprava o Prijedlogu programskih obaveza RTCG, za naredni trogodišnji period upriličena je danas u hotelu “Franca” nakon Podgorice i Herceg Novog. To je bila prilika da vodeći ljudi ove medijske kuće u direktnoj komunikaciji sa građanima predstave programska opredeljenja i ciljeve ove medijske kuće do 2020 godine.
Generalna direktorica RTCG, Andrijana Kadija, kazala da je cilj ove tribine da oslušnu građane kako vide I doživljaju nacionalni javni servis, koliko povjerenja ukazuju toj medijskoj kući, ali i šta je to što u narednom periodu treba promijeniti, kako bi RTCG bio javni servis svih građana i kreirao što kvalitetniji program.
“Zakonom o Nacionalnom javnom emiteru mi smo u obavezi da sklopimo ugovor sa Vladom Crne Gore, da budemo partneri, kako bi pružali programske usluge, jer je to naša osnovna programska djelatnost.Taj ugovor doživljavamo kao zajednički dokument, jer smo u obavezi da prije svega građanima koji plaćaju Javni servis, objasnimo na koji način smo potrošili svaki njihov uloženi euro. Od građana očekujemo da nam kažu je dobro, a šta je za kritiku. Ono što izdvaja program RTCG od svih ostalih televizija, to su zakonske obaveze. Program koji proizvodimo mora biti edukativan, podsticati kulturu, toleranciju, suživot i mora uticati na stvaranje svih vrednosnih kategorija”, kazala je Kadija i dodala da zaposleni u toj medijskoj kući moraju naučiti da trpe kritike, ali i da kritikujemo,kada je to potrebno, bez namjere da razvijaju kritizerszvo. “Već da razvijamo pravu kritiku na račun onih devijantnih pojava u našem društvu”, istala je generalna direktorica RTCG.
Glavni i odgovorni urednik informativnog programa Aleksandar Mirković, podsjetio je da je prvi put da se u Crnoj Gori potpisuje ovakva vrsta ugovora.
“To se radi u zemljama EU i poslije Hrvatske i Slovenije, mi smo prva zemlja u regionu, koja će imati takvu vrstu odnosa sa Vladom, ugovor koji se mora poštovati, kao što moramo poštovati određeni kvalitet i kvote, kada je u pitanju informativni, obrazovni, kulturno - umjetnički, edukativni, dječji sportski i dokumentarni program”, istakao je Mirković.
Dokument obavezuje, ali život koriguje i diktira da naša profesija bude u službi najšire javnosti, naša je obaveza da primjenjujemo profesionalne standarde na putu ka povjerenju", kazao je direktor Radija Crne Gore, Radojica Bulatović.
Predviđa se povećanje kulturnog i dokumentarnog programa, jer dnevna infomortivna traka traje i živi jedan dan, kao vilin konjic. Cilj nam je da pojačamo kapacitete kulturno umjetničkog dokumetarnog programa zašta su potrebna značajna sredstva ali i kreativan kadar odnosno rukopis”, poručio je Bulatović.
Današnjoj tribini prisustvovali su i Valenetina Šćekić, pomoćnica generalnog direktora i Aleksandra Sekulić Vojvodić, glavna producentkinja
Menadžment Javnog servisa nakon javnog poziva odgovarao je na sugestije građana.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJA SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE