Nezavisna kulturna scena važan je segmenet ukupnog sistema kulture, na čijem se razvoju mora još raditi, prvenstveno na sjeveru, ali i na cijelom prostoru Crne Gore, istaknuto je na današnjoj panel diskusiji “Umjetnik/ca na sjeveru”, održanoj u bjelopoljskom Centru za kulturu.
Vidljivost nezavisne kulturne scene, dostupnost finansiranja i profilacija i afirmacija programa, ključne su teme o kojima je danas diskutovalo dvanaest panelista, aktera kulture.
Uspostavljanje vidljivosti, lobiranje za podršku, prilagođavanje konkursne politike, glavne su prepreke jačanju crnogorske nezavisne produkcije, smatra moderator diskusije, doc. dr Edin Jašarović.
“Problem vidljivosti nezavisne kulture ogleda se i u nedostatku kolektivnog - jednoglasnog zastupnika sektora, što bi omogućilo profilisanje problema i akutuelnih dilema u razvoju, a današnji panel upravo ima za cilj da sistematizuje i analizira ta problematična polja. Nezavisna kulturna produkcija je širok pojam, koji obuhvata veoma šarnolik dijapazon kulturnih izraza, koji ne pripadaju zvaničnom mainstream-u, zato je i teško odabrati način umrežavanja aktera kulture, ali zajednička platforma svakako bi bila dobra opcija za jačanje nezavisne kulture”, istakao je Jašarović.
Direktorica festivala dokumentarnog dugometražnog filma - Underhill Fest Podgorica, Anđelka Nenezić, smatra da nezavisna kulturna scena ima budućnost i da ciljeve treba postaviti ispred problema.
“Da smo se fokusirali na probleme, ne bi došli do devetog izdanja Underhill festa – manifestacije koja se održava van institucija. Problemi svugdje postoje, ali kada se sve završi vidimo da smo uspjeli da prevaziđemo sve prepreke, jer film postavljamo kao prioritet, biramo ih pažljivo i to nam je najvažnije”, kazala je Nenezić, dodajući da očekuje da će panel rezultirati i novom saradnjom sa nekom od opština na sjeveru.
Položaj umjetnika-ca, naročito na sjeveru, nije zavidan, a njihov doprinos ukupnoj crnogorskoj kulturi se ne vrednuje dovoljno, istakao je na današnjoj panel diskusiji direktor Korifej festivala iz Kolašina, Zoran Rakočević.
“Nadam se da će naporom svih nas doći do promjena i boljeg pozicioniranja nezavsine kulture. Sam festival koji vodim, nalazi se u vrlo teškoj poziciji, ne samo finansiranja i opstanka, već i uopšte prepoznavanja njegove potrebe i održivosti, postavlja se pitanja da li on uopšte treba Kolašinu i Crnoj Gori. Očekujem da će neko nakon ovoga uvidjeti potrebu da moje i slične organizacije i događaje sistematizuje, obradi, afirmiše i podrži, da se više ne bi hajdučki bavili kulturom”, kazao je Rakočević.
Petar Šundić, iz NVO Bedem fest Nišić, kaže da je saradnja i komunikacija među svim organizacijama i ustanovama koje se bave kulturom, veoma značajna.
“Mi smo neko ko ostavlja tragove u crnogorskoj kulturi i ko je važan element te priče, naročito kada govorimo o sjeveru, koji se u svim strateškim dokumentima navodi kao prioritetan. Čini mi se da u stom slučaju Nikšić može poslužiti kao primjer dobre prakse, jer mislim da je brojnim aktivnostima i festivalima pokazao kako samoinicijativno, a u partnerstvu sa lokalnim i državnim institucijama, kao i nevladinim sektorom, graditi bolju budućnost”.
Nezavisna kulutrna scena ima za cilj da napravi iskorak u odnosu na institucionalne organizacije, jer su one po definiciji konzervativne, a hercegnovski Strip festivala svakako je to uspio da učini, kazao je jedan od osnivača te manifestacije, Nebojša Mandić.
“Alternativna i urbana kultura, koja je dio nezavisne kulturne scene, jedan je od ključnih faktora razvoja i evolucije kulture uopšte. U herceg Novom smo oformili Mrežu aktera nezavisne kulturne scene, koja okupklja oko stotinu aktera, a kada bi uspostavili saradnju sa ostatkom juga, kao i sa sjevernim i centralnim dijelom, sigurno bi se naše mjesto u kulturi poboljšalo i dobili bi veću podršku”, kazao je Mandić, ističući da o kvalitetu Strip festivala najbolje govori to što postoji 11 godina i što je dobitnik nagrade Karavađo.
Upoređujući nezavisnu kulturnu scenu na sjeveru, sa onom na jugu i u centralnom dijelu države, Mandić je zaključio da je sjeverna nažalost u zaostaku, ali i istakao da se takva situacija zasigurno može promijeniti.
Panel diskusija ,,Umjetnik/ca na sjeveru“ održana je u realizaciji produkcijske kompanije,,Meander film“, u okviru Programa podrške kulturi na sjeveru Crne Gore, a na njoj su pored Jašarovića, Nenzić, Rakočevića, Šundića i Mandića, govorili i Igor Rakčević (Udruženje likovnih umjetnika), Dragan Paldrmić (NVO Mostovi kulture Pljevlja), Dragić Rabrenović (Festival Refesticon Bijelo Polje), Mladen Blažević (NVO Mo Art Mojkovac), Adem Softić (NVO Beranda Berane), Nikola Ćurčić (Strip festival Herceg Novi) i Dušica Fišer Jaredić (Džada fest Podgorica).
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić