Bjelopoljci Miloš i Milijana Čabarkapa pčelarstvom se bave punih 40 godina, a u tu avanturu su se odmetnuli daleke 1978. godine.
Iz Slovenije su se 1993. godine doselili u planinsko selo Sokolac, nadomak Bijelog Polja i sada imaju oko 200 pčelinjih društava. Gostujući tim povodom u emisiji “Biznis zona” Radija Bijelo Polje, Milijana kaže da se ona bavi i sakupljanjem i sušenjem ljekovitog bilja, ted a nijedan lijek, koji u vidu prirodnih preparata nudi na domaćem tržištu, nije sama izmislila, već samo slijedi ljude “od struke i nauke” koji su svojstva ljekovitih biljaka ispitivali u laboratorijama, ali i na vlastitom iskustvu.
“Moj moj suprug i ja smo 1978. godine postali mladi supružnici tako da pčelarskog i bračnog staža imamo jednako. Počeli smo sa dvije košnice a trenutno ih imamo oko 200. Iako smo od pčelarenja imali dosta koristi, školovali djecu i kupili kuću, ipak je ono, prije svega, naša ljubav i hobi, jer, ako pogledate strukturu obrazovanja pčelara, vidjećete da su to mahom obrazovani ljudi, jer bez lažne skromnosti, pčelarstvo je nauka, koja zahtijeva posvećenost, stalno usavršavanje, čitanje stručne literature. Mi pčelarimo više od četiri decenije i još uvijek ima stvari koje ne znamo, tako da se izreka, da se čovjek uči dok je živ i u našem slučaju pokazala tačnom”, priča Milijana.
Na pitanje da li u Crnoj Gori može da se živi od pčelarstva, Milijana naglašava da može, ali uz mnogo truda i rada.
– Mora da se radi od jutra do sjutra i činjenica je da pčela neće da vam oprosti nijednu grešku ni propust. Isto tako je i sa ljekovitim biljem. Ako se ne ode u vrijeme kad biljka cvjeta, kad je treba ubrati, drugog dana se ne mora ni dolaziti. Ako se na vrijeme ne odradi sve što je potrebno da bi pčele mogle da iskoriste pčelinju pašu i ako ih ne držite čitavo vrijeme u tom radnom raspoloženju, onda ništa nijeste učinili. Pčela će da ode na roj, a kada se to desi onda nema meda. U tom slučaju dobija se više pčelinjih zajednica, koje je veoma teško prodati, jer se, tako mi se čini, bukvalno, svaki deseti stanovnik bavi pčelama. Tako da u sezoni ne smije da se spava. Ponekad nedjeljama ne spavamo duže od tri do četiri sata”, – kazala je ona naglašavajući da od pčelarstva može da se živi solidno, uz uslov da se uloži mnogo rada i truda.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE