“Radićemo na stvaranju uslova za kvalitetnije liječenje i oporavak oboljelih od moždanog udara”(video)

Uprkos brojnim izazovima sa kojima se suočavamo, nećemo odustati od borbe za bolji i kvalitetniji život oboljelih od moždanog udara, poručio je predsjednika udruženje „Brain“, Ranko Mešter.

Gostujući u emisiji “Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom”, Mešter je kazao da su određeni pomaci napravljeni, ali da su osobe sa invaliditetom i dalje diskriminisane.

“Borbu za ukidanje svih barijera i otvaranje vrata za inkluzivno društvo mi nećemo prestati da vodimo, iako znamo da neće biti lako, jer dodatnu poteškoću u poboljšanju kvaliteta života OSI predstavlja sve teži položaj organizacija koje se bore za njih”, kazao je Mešter.

On je istakao da su sada i zvanično članica koalicije organizacije osoba sa invaliditetom “Savez”.

“Na poslednjoj sjednici parlamenta odbornici su usvojili odluku koja se tiče finansiranja naše NVO “BRAIN”, kao sedme članica koalicije organizacije osoba sa invaliditetom. To nijesu neka ogromna sredstva, ali su pokazatelj da se naš rad prepoznaje i cijeni, tako da nam je to stimulans više da nastavimo da se borimo za ostvarenje našeg cilja, koji se  najbolje prepoznaje u sloganu ‘mi bi da živimo sa vama, a ne pored vas’. Zaista smo zahvalni i lokalnoj smaoupravi i svima članicama”, kazao je Mešter.

Predsjednik NVO “Brain” naglasio je da je i dalje neophodno raditi na izmjeni određenih zakonskih normi, koje se prvenstveno odnose na liječenje i oporavak osoba oboljelih od moždanog udara.

“Iako to stalno ističemo kao jedna od najvećih problema kada govorimo o oboljelima od moždanog udara, nažalost nijesmo još ništa uspjeli da uradimo kada je zdravstvena njega u pitanju. To je zapravo i preduslov, jer samo kvalitetno liječenje može omogućiti dalji rad na unapređenju života osoba sa invaliditetom. Teško se nabavljaju lijekovi, operacije koje dovode do bržeg oporavka se rijetko kome preporučuju, oboljelima od moždanog udara nije omogućena ponovna rehabilitacija u Igalu, ali mi smo obećali članovima našeg udruženja da ćemo učiniti sve da im to omogućimo i nećemo odustati”, podvukao je Mešter.

Mešter je kazao da brojne osobe sa invaliditetom i dalje žive samo od socijalnih davanja, ali i istakao da je ipak napravljen određeni pomak kada je riječ o zapošljavanju OSI.

“Čini se da su sada i poslodavci spremniji da zaposle lica sa invaliditetom i moram istaći da je to uspjeh svih nevladinih organizacija koje se bavim tim pitanjem. Međutim, diskriminacija je i dalje prisutna, a jednim dijelom i zbog toga što lica sa invaliditetom ne znaju svoja prava, tako da moramo raditi još na tome”, naglasio je predsjednik NVO “Brain”.

Upravo informisanje osobe sa invaliditetom i članove njihovih porodica o temeljnim pravima i zaštiti od diskriminacije jedan je od ključnih segmenata projekta ,,Reci NE diskriminaciji OSI”, koji NVO ,,Brain’’ realizuje u saradnji sa Udruženjem za podršku osobama sa invaliditetom.

“Cilj je uspostavljanje potpune ravnopravnosti osoba sa invaliditetom sa drugim licima u svim sferama života, kao i veća prisutnost OSI u javnom i političkom životu. Radićemo na unapređenju komunikacije predstavnika političkih partija sa osobama sa invaliditetom, zato i planiramo da organizujemo okrugli sto na kojem ćemo ragovarati o učešću OSI u javnom i političkom životu. Ovim projektom želimo da unaprijedimo i komunikaciju između predstavnika institucija i osoba sa invaliditetom, a pokušaćemo da što više OSI upoznamo sa osnovnim principima i načelima Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom”, saopštio je Mešter.

On je napomenuo da je pojava virusa korona odložila brojne aktivnosti, koje su već trebali realčizovati u okviru ovog projekta.

“Ali nadamo se da ćemo u narednom periodu uspjeti da realizujemo sve ono što smo planirali ovim projektom”, kazao je Mešter, napominjući da je projekat ,,Reci NE diskriminaciji Osi” podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Predsjednik NVO “Brain” napomenuo je i da su realizovali projekat „Prevencijom i sistematskim tretmanom do smanjenja oboljelih od moždanog udara“.

“Uz velike napore osnažili smo saradnju institucija i organizacija  zaduženih za zaštitu prava lica sa invaliditetom, unaprijedili smo i post-traumatski tretman pacijenata sa moždanim udarom, a uspjeli smo i da lica sa invaliditetom upoznali sa zakonodavnim i strateškim okvirom za ostvarivanje prava koja im pripadaju”, rekao je Mešter.

On je podsjetio da su u okviru projekta sproveli i istraživanje u okviru kojeg su anketirali niz važnih ustanova i institucija, među kojima i Zavod za zapošljavanje, Centar za socijalni rad, Fond za zdravstvo, Kancelariju za OSI, kao i JU „Tisa“.

„Istraživanje je pokazalo da osim što među zaposlenima gotova da nema lica sa invaliditetom, ni infrastruktura nije prilagođena njihovim potrebama“, napomenuo je predsjednik NVO „Brain“.

Mešter je saopštio da su aplicirali na dva javna poziva kod Ministarstva za ljudska i manjinska prava i kod ministarstva za rad i socijalno staranje .

“Pokušaćemo da uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava angažujemo neku renomiranu instituciju za istraživanje, koja bi profesionalno odradila istraživanje ustanova i institucija koja se bave pitanjima OSI, kao i anketiranje samih OSI i članova njihovih porodica, kako bi na osnovu tih podataka mogli da preduzimamo dalje aktivnosti na poboljšanju kvaliteta života. Takođe, kod Ministarstva za rad i socijalno staranje smo aplicirali sa projektom “Podrška osobama sa invaliditetom”, a pošto nemamo licencu za personalne asistente, angažovali bi nekoliko osoba koje bi bili podrška osobama sa manjim i srednjim oblikom invaliditeta tj.članovima našeg udruženja”, najavio je predsjednik udruženje „Brain“, Ranko Mešter.

AUDIO SNIMAK EMISIJE

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Sanida Kajević

Tonska realizacija: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE