Dr Sekulić: Osteoporoza često dolazi sa menopauzom i starošću (video)

Osteoporoza predstavlja hronično progresivno oboljenje od koje u svijetu boluje oko 200 miliona ljudi. Evropska istraživanja pokazuju da svaka druga žena u postmenopauzi i svaki peti muškarac ima osteoporotski prelom, a većina pacijenata ljekaru se obraća tek kad zadobije prelom.

Govoreći o ovom zdravstvenom problemu u emisiji „Tajne zdravlja“, Radija Bijelo Polje, dr Cvijeta Sekulić, načelnica internog odjeljenja u Opštoj bolnici, kaže da  osteoporoza predstavlja i veliki  javno- zdravstveni problem.

“Kako u svijetu, tako i kod nas osteoporoza poprima obrise epidemije i javlja se često. U principu, svaka treća žena ima problem sa osteoporozom a svaki sedmi muškarac takođe, u starijim godinama ima problem sa osteoporozom. To je metabolička bolest kostiju, progresivna i hronična i u njenoj osnovi je demineralizacija kostiju, odnosno kako se u narodu kaže, smanjena gustina kostiju. To smanjenje gustine dovodi do krtosti kostiju i njihovog lakog lomljenja. Često i bez ikakve traume, pacijentu se dijagnostikuje prelom nekog kičmenog pršljena a da pritom nijesu pali ili skočili i da nijesu ništa teško potegli. To je uobičajeno kod žena poslije menopauze, kada usljed gubitka funkcije hormona estrogena, koji ima protektivnu  ulogu, dolazi do ubrzanog procesa razgradnje kostiju i osteoporoze. Najčešće se to otkrije slučajno, kada prilikom  naglih pokreta ili padova, pa čak  i pri običnom rendgenskom snimku ustanove osteoporotične fracture, koje se prepoznaju po tome što kost nije smrskana ali je istanjena i sužena”, ističe doktorka Sekulić, dodajući da se osteoporoza klasifikuje na postmenopauznu, senilnu i sekundarnu osteoporozu, koja se javlja kao pridružena bolest nekim drugim bolestima.

 

Doktorka Sekulić naglašava i da genetika igra važnu ulogu u nastanku bolesti, jer, oko osamdeset posto gustine kostiju genetski se nasljeđuje. Neki ljudi imaju čvršće a neki mekše kosti, pa tako i muškarci imaju čvršće kosti od žena.

“Međutim, sve ostalo je stvar našeg života, nadogradnje naše ishrane. U svakom periodu a pogotovu dječjem, važni su ishrana i fizička aktivnost, odnosno, neophodno je u tom uzrastu unositi dovoljne količine kalcijuma i vitamina D, ističe dr Sekulić.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Tanja Dangubić

Foto i video: Vladimir Jelić

Audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE