Za podsticaj poljoprivrede, ruralnog i održivog razvoja opredijeljeno 350 000 eura (video)

Za podsticaj poljoprivrede, ruralnog i održivog razvoja ove godine iz opštinskog budžeta ove godine izdvojeno je ukupno 350 000 eura.

Programom mjera za podsticaj ruralnog i održivog razvoja za 2020. godinu predviđena su sredstva u iznosu od 100.000,00 eura, a za podsticaj razvoja poljoprivrede 250 000 eura.

Gostujući u emisiji “Aktuelno” sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, Jasmin Ćorović i sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj, Slobodan Jelić, istakli su da je Opština Bijelo Polje slijedeći Nacionalnu strategiju povećala izdvajanja iz budžeta za poljoprivredu i ruralni razvoj za oko 30 % u odnosu na prošlu godinu.

Za podsticaj poljoprivrede ove godine je opredijeljeno 25% sredstava u  odnosu na 2019, kazao je sekretar Jelić, ističući da je Programom predviđeno 16 podsticajnih mjera.

“Ukupno 250 hiljada eura je izdvojeno za podsticaj poljoprivrede, a novina je to što registrovani poljoprivredni proizvođač ovim Programom može koristiti najviše dvije podsticajne mjere”, saopštio je  sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj.

On je istakao da je i ove godine najviše sredstava opredijeljeno za podrškU razvoju tržišne proizvodnje mlijeka.

“To je mjera broj 7. i za tu namjenu predviđeno je 70 000 eura, jer je ta mjera i prethodnih godina bila najpopularnija. Ciljevi ove mjere jesu podizanje konkurentnosti tržišne proizvodnje mlijeka, razvoj komercijalne proizvodnje mlijeka za isporuku mljekarama, povećanje ukupne proizvodnje mlijeka, udjela otkupljenog mlijeka u ukupnoj proizvodnji mlijeka ukrupnjivanje poljoprivrednih gazdinstava za proizvodnju mlijeka”, saopštio je Jelić, ističući da se za ovu mjeru mogu prijaviti svi proizvođači koji registrovanoj mljekari isporučuju preko 150 litara mlijeka mjesečno za najmanje tri mjeseca po polugodištu.

Kada je riječ o podršci ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji, Jelić je napomenuo da jedan poljoprivredni proizvođač  može koristiti podsticaj samo za dvije kulture.

Jelić se posebno osvrnuo na mjeru broj 16. - nabavka rasnih steonih junica.

“S obzirom na prirodne resurse sa kojima raspolaže naša opština– značajne površine poljoprivrednog zemljišta pod prirodnim livadama i pašnjacima, te činjenicu da je stočarstvo jedna od najznačajnijih grana poljoprivredne proizvodnje, a takođe i na činjenicu da je starosna struktura stanovništva na selu veoma nepovoljna, ovom mjerom želimo da podstaknemo mlade ljudie na seoskom području da se intenzivnije bavlje stočarstvom i da ih motivišemo da ostanu na selu i da se bave poljoprivredom”, rekao je on.

Sredstva predviđena za ovu mjeru u iznosu od  40 000 eura dodjeljuju se u vidu nabavke 20 steonih junica simentalske rase.

“Pravo na dodjelu imaju mladi bračni parovi (do 40 godina starosti), koji žive na 700 m nadmorske visine i više, koji posjeduju adekvatne uslove za bavljenje govedarstvom I posjeduju minimum jedno, a najviše tri muzna grla”, kazao je sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj, Slobodan Jelić.

Podsjetio je da je u okviru Programa mjera podrške za podsticaj poljoprivrede za 2020. godinu  iz opštinskog budžeta je za nabavku nove mehanizacije i opreme opredijeljeno 25 000 eura, ali istakao da je ta mjera već zatvorena zbog velikog interesovanja poljoprivrednika.

 “Zaista se izvinjavamo svima koje nećemo moći da subencionišemo i pozivamo ih da se prijave za neku drugu, od ukupno 16 mjera, planiranih ovogodišnjim Programom”, naveo je Jelić, podsjećajući da je mjerom broj 11. Predviđena subvencija  u visini do 30 % od vrijednosti kupljene ili uvezene mehanizacije.

Jelić je istakao da je ove godine poseban akcenat na povećanjuizvoza poljoprivrednih proizvoda – konkretno plodova maline, za šta je predviđeno 30 000 eura.

“Cilj nam je podsticanje izvoza, povećanje udjela otkupljenih plodova maline u ukupnoj proizvodnji maline, podizanje konkurentnosti tržišne proizvodnje maline, podsticanje razvoja komercijalne proizvodnje maline za isporuku otkupljivačima, ali i povećanje ukupne proizvodnje maline. Podrška predstavlja subvenciju po kg izvezenih plodova maline i iznosi 0,05 € po kg. Subvencija se odnosi na otkupljenu količinu plodova maline u tekućoj godini, koja je izvezena na inostrano tržište”, naveo je Jelić iz Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj.

U emisiji “Aktuelno” Program mjera za podsticaj ruralnog i održivog razvoja za 2020. Godinu, kojim su  predviđena sredstva u iznosu od 100.000,00 eura, prezentovao je sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, Jasmin Ćorović.

On je istakao da je za ruralni i održivi razvoj ove godine izdvojeno za oko 40 % sredstava više u odnosu na 2019.godinu, te da je Programom prediđeno 12 mjera.

“Ove godine imamo za trideset hiljada veći budžet za Program podsticajnih mjera za ruralni i održivi razvoj u odnosu na prošlu godinu, kada smo imali 70 000 eura. Tako da smo Program proširli za još dvije mjere, a pored poljoprivrednih proizvođača obuhvatili smo i neke druge korisnike koji mogu aplicirati za neku od mjera. Tu prije svega mislim na mjesne zajednice, poljoprivredna udruženja kao što su klasteri i kooperative. Takođe, nekim podsticajnim mjerama smo obuhvatili medije i nevladin sektor, jer željeli smo da sve ono što je vizija ruralnog i održivog razvoja implementiramo zajedno sa svim onim subjektima koji mogu da doprinesu sveukupnom ruralnom razvoju”, saopštio je Ćorović.

Sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj istakao je da ovogdišnji Program mjera za podsticaj ruralnog i održivog razvoja prati realizaciju dokumenata donijetih na lokalnom nivou, a koja se tiču upravo ove oblasti.

“Lokalna samouprava je usvojila dva lokalna akciona plana  - LPA zaštite životne sredine i LPA zaštite biodiverziteta. Mi kao lokalna samouprava smo dužni da o ovim segmentima brinemo, a samim tim dio sredstava iz budžeta izdvajamo za potrebe unapređenja i zaštite ovih oblasti. Tako da smo dio tih sredstava opredijelili za realizaciju  onih mjera koje su definisane u pomenutim planovima”, rekao  je Ćorović.

 On se posebno osvrnuo na mjeru broj 1. -  Podsticaj razvoja ruralnog turizma, za koju je izdvojeno 7 000 eura.

“Aktuelna valorizacija Đalovića pećine i Bjelasice kao turističkih bisera Bijelog Polja motivisala nas je da unaprijedimo ovu mjeru. Vidimo tu veliku šansu za poljoprivredne proizvođače iz bistričkog kraja i području Bjelasice, kako bi  na svojim gazdinstvima pored poljoprivrede mogli da razvijaju i neke druge djelatnosti koje mogu biti izvor prihoda, a prije svega ruralni turizam.  Dakle, osnovni cilj ove mjere jeste razvijanje ruralnog turizma kroz uvezivanje poljoprivrede i turizma i jačanje konkurentnosti domaćih poljoprivrednih proizvoda kroz bolji i lakši plasman. Poljoprivredni proizvođači na ruralnom području, koji su zainteresovani da prošire svoju ekonomsku aktivnost i na pružanje turističkih usluga na gazdinstvu, mogu to da urade uz ovu podršku koja pruža mogućnost da se adaptiraju objekti na poljoprivrednom gazdinstvu i/ili nabavi neophodna oprema u svrhu pružanja turističkih i/ili ugostiteljskih usluga. Podrška se daje za adaptaciju objekata i za kupovinu namjenske opreme, u iznosu do 50% ukupne vrijednosti investicije, a maksimalno do 1500 eura”, pojasnio je Ćorović.

On je istakao i važnost mjere za nabavku specijalnih vozila sa mini hladnjačom za transport voća i povrća.

“Imamo podsticaj za nabavku specijalnih vozila sa mini hladnjačama za prevoz voća i povrća za sve koji žele da plasiraju robu van Bijelog Polja, a neophodno im je vozilo za te potrebe. Tako da nam se mogu obratiti ako žele da kupe vozila specijalizovana za tu namjenu, a dobiće subvenciju preko ovog Programa”, naveo je sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, dodajući da su za ovu namjenu opredijelili 4 000 eura.

Programom mjera za podsticaj ruralnog i održivog razvoja predviđen je i razvoj seoske infrastructure.

“Ova podsticajna mjera je i prošle godine izazvala veliko interesovanje.  Kako bi se unaprijedio život na selu potrebno je konstantno ulagati u seosku infrastrukturu. Mi želimo da pomognemo razvoj manje seoske infrastrukture koja je od opšteg značaja, kao što je ograđivanje seoskih  grobalja ili adaptacija seoskih gasalhana ili eventualno izgradnja nekih manjih mostića ili popravka dijela puta, tako da za to se može konkurisati preko mjesnih zajednica i dobiti sredstva do 2000 eura”, naveo je Ćorović.

Opština Bijelo Polje na svom ruralnom području ima trinaest seoskih ambulanti, u kojima se vrše zdravstvene usluge ka jednom broju stanovnika opštine, a s obzirom da nijesu u dobrom stanju Sekretarijat za ruralni i održivi razvoja kreirao je novu mjeru, koja je usmjerena upravo ka rekonstrukciji tih ambulanti.

“Sa ciljem stvaranja kvalitetnijih uslova i podizanja standarda u pogledu pružanja zdravstvenih usluga na ruralnom području opštine, neophodno je i iz budžeta lokalne samouprave izdvojiti određena sredstva kako bi se što prije realizovao ovaj cilj. Obzirom da je većini zdravstvenih ambulanti neohodna rekonstrukcija, zamjena stolarije, keramike ili krečenje, kao i nabavka odrđenog mobilijara itd. potrebno je da lokalna samouprava zajedno sa mjesnim zajednicama i nadležnom zdravstvenom institucijom pomognu u rješavanju ovog pitanja. Tako da smo za ovu mjeru izdvojili čak 30 000 eura i pokušaćemo da do 3 hiljade eura opredijelimo za svaku ambulantu”, naglasio je Ćorović.

Programi mjera podrške za podsticaj poljoprivrede, ruralnog i održivog razvoja predstavljeni su prethodnih dana bjelopoljskim poljoprivrednicima u gotovo svim većim mjesnim centrima, a i narednih dana biće organizovane prezentacije kako bi svi zainteresovani imali priliku da se detaljnije informišu o mjerama koje su predviđene programima, uslovima pod kojima se stiče pravo na subvencije, kao i iznosima subvencije.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Sanida Kajević

Tonska realizacija: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE