Rotacija posla dala rezultate, tri OSI nastavljaju radni angažman (video)

Zahvaljujući projektu “Unapređenje zapošljavanja OSI” narednih devet mjeseci na evidenciji nezaposlenih lica sa invaliditetom Biroa rada Bijelo Polje biće tri osobe manje, saopštila je predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze, Lidija Guberinić.

Gostujući u emisiji “Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom”, Guberinić je istakla da je to samo jedan od postignutih rezultata do kojih su došli realizacijom projekta “Unapređenje zapošljavanja OSI”, koji su prethodnih deset mjeseci sprovodili uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje, a u partnerstu sa DOO “Ipko”.

Ona je kazala da je glavni cilj ovog projekta upravo bio zapošljavanje, a prethodnih šest mjeseci šest lica sa invaliditetom bilo angažovano u preduzeću “Ipko” na poslovima grafičkog i poljoprivrednog tehničara, a svi su dobili priliku da produže radni odnos.

“Jedan od naših ciljeva bio je podizanje svijesti i znanja poslodavca o pravima, obavezama, ali i radnim sposobnostima lica sa invaliditetom, kao i  jačanje saradnje nevladinog, privatnog sektora o osoba sa invaliditetom.  Jasan, konkretan i opipljiv rezultat tog  cilja jeste to što je naš partner na projektu DOO “Ipko” ponudio radni angažman svim licima sa invaliditetom koja su bila uključena u projekat. Znači, svih šest OSI je dobilo priliku da produži svoj radni odnos na najmanje devet mjeseci. To je zaista veliki uspjeh i pokazatelj da smo  kod partnera razvili tu senzibilisanost za OSI, mada u to nijesmo ni sumnjali, jer pažljivo biramo partnere sa kojima sarađujemo. Ali ovakvu ipak ponudu nijesmo očekivali, a ni to da će sva lica sa invaliditetom odgovoriti potrebama firme “IPKO” i u potpunosti ostvariti radne zadatke. Međutim, tri osobe sa invaliditetom se nijesu pronašle u nastavku priče, što moramo poštovati, jer svako ima pravo na izbor”, saopštila je predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze, Lidija Guberinić.

Ona je podsjetila da je u okviru projketa “Unapređenje zapošljavanja OSI” šest lica sa invaliditetom  uspješno završilo dvomjesečnu obuku za zanimanja poljoprivredni i grafički tehničar, ali i istakla da su  uložili oko 10 500 eura za otvaranje novih radnih mjesta za lica sa invaliditetom u firmi “IPKO”.

“Odabrali smo ta zanimanja, jer su naša istraživanja pokazala da upravo u tim oblastima lica sa invaliditetom mogu profesionalno da se ostvare. Mi smo išli logikom da sjever ima razvijenu poljoprivrednu djelatnost, a pokazalo se da su najviše diskriminisane žene sa invaliditetom koje žive u ruralnim područjima, pa smo odlučili da organizujemo obuku za poljoprivrednog tehničara, jer imaju predznanja upravo iz te oblasti. Sa druge strane, grafički dizajn je naša budućnost, tako da moramo ići u korak sa vremenom i razvijati i te vještine”, kazala je Guberinić.

Guberinić je kazala da se posebnost ovog projekta ogleda u tome što se primjenjivao sistem rotacije posla, koji je karakterističan za mnogo razvijenije i ekonomski jače evropske zemlje.

“Taj princip rada nažalost nije prepoznat u crnogorskom društvu, ali  se savršeno primjenjuje u mnogo razvijenjim sredinama i firmama.  Prateći te svjetske trendove, a po uzoru na  Intel i Mazdu, odlučili smo da mi prijmijenimo tu rotaciju posla,  kako bi isključili onaj momenat monotonije, gubitka koncentracije, ali i kako bi smanjili rizik od povrede na poslu, što je veoma bitno kada su u pitanju lica sa invaliditetom. Mi smo krenuli u tu priču polako i postupno, ali ta rotacija posla donijela je zaista dobre rezultate. Tokom trajanja projekta niko se nije žalio na zamor, umor, premor, radilo se i za vrijeme korona virusa. Naš partner na projektu  je privatnik i  upravo to što je  ponudio nastavak  radnog angažmana svim licima sa invaliditetom dokumentovano govori o uspjehu ove rotacije”, kazala je predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze.

Ona je istakla da su ostvarenim rezultatima zadovoljni i u Zavodu za zapošljavanje, koji je finansirao projekat.

U cilju da licima sa invaliditetom omoguće bolji i kvalitetniji život, u saradnji sa ZZZC , a u okviru javnih radova, prema riječima Guberinić, Udruženje oboljelih od multiple skleroze, angažovalo je nezaposlena lica sa Biroa rada i to kao personalne asistente.

Iako pojedine bjelopoljske nevladine organizacije rade upravo  na licenciranju pružanja te usluge, Guberinić je najavila licenciranje servisa podrške socijalne uključenosti.

“Kako bi osoba sa invaliditetom mogla lično i profesionalno da se valorizuje smatram da nam je neophodan  taj  servis podrške socijalne uključenosti i tu smo primijetili da postoje propusti u zdravstvenom sistemu, naročito kada su u pitanju oboljeli od multipleskleroze. Mi smo neurološki jako dobro opskrbljeni, imamo izuzetnu saradnju sa timom neurologa Kliničkog centra i na lokalnom nivou sa doktorkom Idrizović i doktorom Madžgaljem, ali nama negdje fali aktivna uključenost  profesionalaca koji rade na očuvanju i unapređenju mentalnog zdravlja. Ta vrsta podrške nam je jako potrebna I zato smo odlučili da licenciramo ovaj servis podrške”, saopštila je Guberinić.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Vladimir Jelić

Tonska realizacija: Dalibor Rakočević

Audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE