Jubilarne Ratkovićeve večeri poezije u septembru, White Field Jazz festival čeka bolje dane

Iako su zbog pojave virusa korona odloženi brojni kulturno-umjetnički događaji, jubilarne 50. Ratkovićeve večeri poezije biće održane tradiconalno u septembru u Bijelom Polju, saopštio je direktor JU Ratkovićeve večeri poezije, Kemal Musić.

On je istakao da uveliko rade na pripremi jublarnog izdanja Ratkovćevih večeri poezije, jedne od najznačajnijih pjesničkih manifestacija.

„Većina programa je već spremna, ali u zavisnosti od toga da li će biti granice otvorene ili ne, moguće je da će doći do nekih izmjena. Međutim, s obzirom da su ovo 50. Ratkovićeve večeri poezije  svakako će u fokusu biti naravno Risto Ratković, pa će svi kulturni događaji biti vezani upravo za njegov život i stvaralaštvo, odnosno Bijelo Polje i Crnu Goru. Takođe, planiramo da objavimo i neke knjige, a organizovaćemo i simpozijume na temu poezije, proze i drame Rista Ratkovića“, saopštio je Musić.

On je podsjetio da je Javna ustanova “Ratkovićeve večeri poezije“  u martu raspisala konkurs za Nagradu “Risto Ratković” i konkurs za nagradu “Ratkovićeve večeri poezije”.

„Zbog cijele ove situacije konkursi će vjerovatno  biti produženi, iako je bilo planirano da budu otvoreni do 1. avgusta“, napomenuo je Musić.

Dok će se Ratkovićeve večeri poezije održati u septembru, kao i prethodnih godina, White Field Jazz festival moraće da sačeka neke bolje dane.

„White Field Jazz je manifestacija po kojoj se takođe prepoznaje JU Ratkovićeve večeri poezije, koja traje više od 10 godina, ali ove godine ćemo najvjerovatnije morati da je otkažemo, jer je festival trebao da se održi krajem juna ili početkom jula“, saopštio je Musić.

Saopštio je i da je JU Ratkovićeve večeri poezije suorganizator osmog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFSTICON, koji je organizuje Radio Bijelo Polje.

„Ove godine smo suorganizatori jedne od najzančajnijih književnih manifestacija i to na naše veliko zadovoljstvo. Međutim, zbog pojave virusa korona i ovaj festival će najvjerovatnije biti odloženo, pa će se umjesto u junu održati u oktobru“, istakao je Musić.

Direktor JU Ratkovićeve večeri poezije, Kemal Musić, kazao je i da su prkos barijerama nastalim zbog pojave virusa korona uspjeli da održe kontinuitet rada.

„Dobili smo preporuke od Ministarstva kulture, Tima za zaštitu i spašavanje Bijelo Poolje i Nacionalnog koordinacionog tijela kojih smo morali da se pridržavamo. Iako nijemo mogli da organizujemo promocije knjiga, izložbe slika i takve vrste programa koja podrazumijevaju okupljanja, mi smo ipak uspjeli da održimo kontinuitet našeg rada. Tokom pandemije raspisali smo interesantan konkurs za pisanje dnevnika upravo na temu virusa korona i on će biti otvoren sve dok traje školska godina. Takođe, u sardnji sa Lokalnim javnim emiterom Radio Bijelo Polje organizovali smo i akcije i poklanjali knjige kako bi našim sugrađanima olakšali ove dane i kako bi ih  naravno podstakli da čitaju, a obilježili smo i Svjetski dan knjige“, podsjetio je Musić.

Virus korona nije zaustavio ni izdavačku djelatnost  Ratkovićevih večeri poezije.

„U izdanju Ratkovićevih večeri poezije objavili smo dvije knjige „Gorska bašta“ autorki Balge Žurić i Tijane Gordić, kao i knjigu Jovane Bojović „Magla: Vidljive tačke“,  a najkasnije do kraja nedjelje će u našem izdanju izaći roman „Kvartida“ Šabana Šarenakpića“, saopštio je Musić.

Npaomenuo je i da je JU Ratkovićeve večeripoezije uspostavila saradnju i sa Savezom slijepih Crne Gore.

„Oni su pokrenuli zvučnu reviju i časpois, pa će se u toj reviji  objavljivati i pjesme učesnika Ratkovićevih večeri poezije“, najavio je Musić.

Autorka: Sanja Čujović

Foto: Vladimir Jelić

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE