Svjetski dan knjige obilježiti u sigurnosti svog doma uz omiljeno djelo (audio)

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se od 1995. godine svakog 23. aprila u cilju podsticanja na čitanje i objavljivanje knjiga, a  zbog trenutnog stanja i pojave virusa korona, kako kaže književnik i direktor JU Ratkovićeve večeri poezije, Kemal Musić, pravo je vrijeme da se ostane kod kuće i da se čita.

Gostujući u emisiji “Aktuelno”, Radija Bijelo Polje, Musić je istakao da je knjiga čovjekov najbolji prijatelj, te da se to potvrđuje i u ovim teškim danima epidemije korona virusa, jer ga vodi u neki ljepši svijet od onog u kojem se trenutno nalazi zbog vanredne situacije.

“Knjiga je uvijek tu kao prijatelj koji nam pravi društvo u svakoj situaciji, a mislim da je upravo ovo pravi trenutak da se vratimo knjizi i čitanju. Svakako je i davno jedan filozof rekao ‘Čovjek kada prestane da čita, prestane i da razmišlja”. Zato, u svim vremenima treba čitati, jer između korica jedne knjige nalazi se drugi svijet, zahavljujući knjigama možemo da posjetimo neka mjesta na kojima nikada nijesmo bili, da doživimo tuđe sudbine, prepoznamo svoje”, kazao je Musić.

On je saopštio da su Ratkovićeve večei poezije i  Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje povodom Svjetskog dana knjige danas organizovali i nagradni kviz, te na taj način poklonili 10 knjiga onima koji su tačno odgvorili na pitanje “Koji je pisac rođen na današnji dan”.

“S obzirom na novonastalu situaciju ovo je bio jedini način da nagradimo ljubitelje književnosti i da im poklonimo naslove koje možda nemaju u svojoj biblioteci. Takođe, na sajtu Ratkovićevih večeri poezije objavili smo pjesme knjževnika iz Crne Gore i regiona, tako da preporučujemo svima da ih pročitaju”, kazao je Musić.

Ipak, na današnji dan, u sigurnosti svoje kuće, kako je kazao Musić, svaki ljubitelj pisane riječi na svoj način može da obilježi Svjetski dan knjige.

“I to na način što će pročitati neku omiljenu knjigu, ili onu koju ranije nije stigao. Mada mislim da je za istinske ljubitelje čitanja svaki dan –dan knjige”, istakao je ovaj književnik.

Musić  je istakao da je i on sam ovo vrijeme izolacije iskoristio za čitanje knjiga.

“Čitam one knjige koje su čekale da dođu na red i ne znam da li bi ih zbog brojnih obaveza uspio pročitati da nije ove situacije. Trenutno čitam knjigu Branislava Petrovića ‘Ne ubiti pticu drozda’, a pored ove, moja preporuka za čitanje ovih dana je i roman ‘Fantomkomando’ Rolanda Orčika, kao i djela savremenih književnica – Lane Bastašić ‘Uhvati zeca’ i ‘Kintsugi tijela’ od  Senke Marić”, kazao je direktor JU Ratkovićeve večeri poezije, Kemal Musić.

Pored čitanja, višak slobodnog vremena Musić je iskoristio i za pisanje.

“Ja sam ovo vrijeme iskoristio i za pisanje kratkih priča, što nije baš uobičajeno za mene, ali je to valjda moja reakcija na sve ono što se sada dešava oko nas. Dvije priče od tih deset već su objavljene na portal Fokus koji uređuje Sead Hodžić,  a biće objavljene i ostale, kao i nove, ukoliko nastanu. Tako da mogu reći da sam ovo vrijeme iskoristio za povratak literature”, saopštio je Musić.

On se osvrnuo i na “krizu čitanja” o kojoj se u poslednje vrijeme dosta govori.

“Sve je manje ljudi koji umiju da čitaju. Međutim, jako je bitno znati čitati, postoji tekst i podtekst, a mi kao čitaoci ako ne razumijemo taj podtekst onda smo uzalud čitali i trošili vrijeme. Jednom je rečeno da ‘čitanje bez razmišljanja stvara nesređen duh’, tako da je jako bitno šta i kako čitamo. Nažalost, danas mnogi čitaoci ne žele da razmišljaju o pročitanom i možda je to posljedica vremena u kojem živimo”, naveo je Musić.

AUDIO SNIMAK EMISIJE

Autorka: Sanja Čujović

Foto: arhiva RBP

Tonska realizacija i audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE