U bjelopoljskom zatvoru nema zaraženih virusom korona, poštuju se sve mjere

U bjelopoljskom zatvoru nije registrovan nijedan slučaj zaraze korona virusom, saopštila je za Radio Bijelo Polje načelnica Vesna Pavićević.

Ona je istakla da je stanje u zatvoru stabilno, ali da su u skladu sa kriznim planom rada donijeli niz mjera kako bi zaštili zdravlje i službenika i zatvorenika.

U izjavi za Radio Bijelo Polje načelnica Pavićević je kazala da, s obzirom da se kod nas privode lica sa cijelog sjevera, postoji veći rizik da infekcija uđe u zatvor, ali da se sve mjere poštuju i da do sada nije bilo problema, te da su zatvorenici takođe spremni da sarađuju.

“U skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje Crne Gore i mjerama koje je donijelo Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti, Uprava za izvršenje krivičnih sankija je donijela krizni plan rada i formirala Krizni štab. Tako da smo u ovm teškom vremenu morali primijeniti sve mjere kako bi se zaštitili.  Ono što je jako važno istaći jeste da smo obezbijedili svu zaštitnu opremu za službenike, koja podrazumijeva maske i rukavice, obavezno je poštovanje socijalne distance, a svi službenici  prilikom dolaska na posao se pregledaju prije ulaska u zgradu, bezkontakntim toplomjerom mjeri se temperatura, a službenici su dužni ispuniti i upitnik, informisati nas o zdravstvenom stanju, jer u slučaju da se ne osjećaju dobro, dužni smo da ih vratimo kući”, pojasnila je načelnica bjelopoljskog zatvora.

Pavićević je istakla da su zaštitnu opremu dobili i zatvorenici, koji za sada poštuju sve donijete mjere.

“Zatvorenici su dobili maske i rukavice, a s obzirom na smještajne kapacitete koje imamo u bjelopoljskom zatvoru, imali smo sreće da imamo dosta slobodnih soba, pa smo napravili socijalnu distancu i omogućili slobodno kretanje zatvorenika u prostorijima”, navela je Pavićević.

Načelnica je naglasila da posebno vode računa o prijemu novih lica, te da su od 16. marta do danas  primili njih oko 30, s tim što je oko 20 lica primljeno zbog kršjenja mjera NKT-a, odnosno krivičnog djela nepostupanje po zdravstenim propisima.

“Od tih dvadesetak lica kod nas se trenutno nalazi 11 ili 12 lica, dok je ostalima ukinut pritvor. Međutim, ono što je najvažnije je da i u tim situacijama preduzimamo sve neophodne mjere. Sva lica, bez obzira da li imaju simptome ili ne, prije ulaska u zatvor pregledaju ljekari i medicinsko osoblje, ispunjavaju epidemiološki upitnik, odnosno daju sve neophodne informacije, a nakon toga se svako smješta  u posebnu prostoriju do 14 dana. Tokom tih 14 dana imaju poseban nadzor,  prate se od strane ljekara i medicinskih tehničara,  da bi u slučaju pojave nekog simptoma mogli da reagujemo odmah. Zaista je jako važno to što imaju posebne prostorije, ali i to što posebno šetaju, kako ne bi imali kontakt sa ostalim zatvorenicima”, saopštila je Pavćević.

Istakla je i da su zabrajene posjete  zatvorenicima, izuzev advokatske posjete i posjete notara.

“Advokati u posjete takođe dolaze sa zaštitnom opremom,  a tokom posjeta nema fizičkog kontakta, jer ih dijele pregrade od pleksiglasa. Međutim, s obzirom da su posjete zabranjene, a da bi na neki način i zaštitili prava zatvorenika, omogućili smo zatvorenicima i pritvorenim licima, onima koji se nalaze na izdržavanju kazne i onima koji su u pritvoru, odnosno u Istažnom odjeljenju, da putem video poziva da komuniciraju sa svojim porodicima. Zatvorenicma mi kao Uprava dajemo sagalsnost, a licima u istrazi saglasnost daje sud, tako da ovo primjenjujemo već 10ak dana. Zabranom posjete, zabranjena je i dostva novca, pa se sada može uplatiti putem poštem. Takođe, zabranili smo dostavu garderobe, ali smo omogućili pranje u našem vešeraju. UIKS je nabavio mašine za pranje, a mašinu za sušenje smo dobili od Opštine, tako da smo na taj način riješili i ovaj problem”, kazala je načelnica bjelopoljskog zatvora, dodajući da su u prethodnom periodu imali i veliki broj donacija u vidu zaštitne opreme, što od Opštinskg tima za zaštitu i spašavanje, što od firmi, među kojima su “Bitex i “Merkator”, dok je “Mesopromet” obezbijedio pakete hrane i prašak za pranje.

Pavićević je naglasila da se svakodnevno vrši dezinfekcija svih kontaktnih površina, vozila, a dezinfekciju i pranje okurg zatvora svakodnevno vrše pripadnici Službe zaštite i spašavanja, u skladu sa mjerama koje je donio i Tim za zaštitu i spašavanje Bijelo Polje.

“Zatvor u Bijelom Polju je star 70 godina, ali smo ga u poslednje tri godine dosta renovirali, tako da su uslovi, pristojni. U ovim trenucima dodatno vodimo računa o higijeni,  sprovodimo čak i  kontrolu higijene lica  i prostorija, a dva puta sedmično generalno čistimo zatvor. Zaista o svemu vodimo računa, a opremili smo i posebne sobe, u slučaju da se desi da neko lice ima simptome virusa, da ga odmah izolujemo”, istakla je ona.

Pavićević je poručila da je najvažnije da iz ove situacija svi izađemo kao pobjednici.

“Svi smo na istom zadatku i jako sam srećna jer smo pokazali to zajedništvo i u ovim teškim trenucima, sve službe ulažu maksimalne napore kako bi zaštitili zdravlje građana, jer nam je to sada prioritet”, zaključila je Pavićević.

Autorka: Sanja Čujović

Foto: arhiva RBP, rtcg

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE