Pored svakodnevnih preporuka koje građani dobijaju u cilju zaštite od koronavisura, važno je izbjegavanje panike zbog novonastale situacije, kaže dr Ifeta Erović, specijalista higijene u Domu zdravlja.
Govoreći za Radio Bijelo Polje, dr Erović kaže da paniku treba ostaviti po strani.
„Svjesni smo težine sutuacije a naročito našeg poštovanja preporuka u cilju postizanja jednog višeg nivoa, kako bismo iz ove situacije izašli mnogo snažniji i nastavili normalan život. Zato je važno da paniku ostavimo po strani, jer jedan smireniji odnos prema situaciji i realniji pogled na novonastalu situaciju mnogo više pomaže, nego pravljenje panike. Zatvoreni prostor u kojem boravimo, od nas traži da što više računa povedemo o ličnoj i higijeni prostora, kao i pravilnoj ishrani. Prije svega, važno je provjetravanje prostorija, pa tokom dana treba više puta da ih provjetravamo od tri do pet minuta, u zavisnosti koliko osoba boravi u njima, da li se u tom prostoru priprema hrana ili obavljaju svakodnevne aktivnosti. Takođe, važno je na vrijeme poći na spavanje, a preporučeno je da starije osobe spavaju od sedam do osam sati a djeca i mladi od osam do 10 sati. Tokom dana, neophodno je i kretanje u stanu, kako ne bismo bili pasivni. S vremena na vrijeme treba ustati, napraviti bilo kakav pokret u zatvorenom prostoru, da bi naše tijelo bilo aktivno, jer fizička aktivnost utiče na raspoloženje i promjenu ponašanja“, ističe dr Erović.
Ona preporučuje i da treba voditi računa i o načinu pripremanja hrane, te savjetuje da se konzumira kvalitetna hrana,u kojoj su su zastupljene sve hranljive materije neophodne našem organizmu.
„Ne treba se prejedati, ali treba ograničiti unos masne hrane i slatkiša, jesti tri ili pet obroka u zavisnosti od mogućnosti, i što više povrća, odnosno salata“, dodaje Erović.
Autorka teksta:Tanja Dangubić
Foto: Arhiva RBP
Tekst objavila: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.