Od sjutra počinje primjena novog koncepta nastave na daljinu koje Ministarstvo prosvjete Crne Gore realizuje pod sloganom "Uči doma", a direktori bjelopoljskih škola uvjereni su da će ovakav način učenja dati rezultate.
Snimljeni materijal biće emitovan na tri televizije RTCG2, UciDoma1 (MNE sport 1) i UciDoma2 (MNE sport 2), a za potrebe ovakvog koncepta pojedine obrazovne ustanove iz Bijelog Polja formirale su i viber gupe, a edukativne sadržaje objavljuju i putem web sajtova škola.
Direktorica škole „Marko Miljanov“, Jasmina Kalić, kazala je za Radio Bijelo Polje da je juče održan sastanak Uprave te obrazovne ustanove i da su poštujući preporuke Ministarstva zdravlja odlučili za korišćenje google classroom i viber grupe kao obaveznu aktivnost tokom izvođenja nastave na daljinu.
„Sve ostale vidove podrške, kao što su TV i youtube kanali, sajtovi ucidoma.me, skolskiportal.edu.me, platforme ostalih škola u Crnoj Gori koje su nesebično svoj rad podijelile i učinile dostupnim svima, smatraćemo kao olakšicu i još jednu mogućnost“, kazala je Kalić.
Saopštila je i da su formirali Tim za praćenje i podršku realizacije nastave na daljinu, Mobilni tim koji će dostavljati materijal onim učenicima koji nemaju mogućnost praćenja nastave na daljinu, a odredili su i glavnog koordinatira, kao i koordinatore po razredima.
„Obaveze su svima podijeljene. Juče smo putem viber grupe odradili Nastavničko vijece, dali smjernice i upute za dalji rad, a danas ćemo upoznati predsjednicu Savjeta roditelja sa svim aktivnostima i mogućnostima, koja ce upoznati članove Savjeta, a oni prenijeti ostalim roditeljima. Od ponedjeljka mozemo da počnemo sa radom, dopunjavaćemo u hodu, dodavati na sajt škole sve što nam bude na raspolaganju“, navela je direktorica OŠ „Marko Miljanov“.
I u školi „Risto Ratković“ početak nastave na daljinu dočekuju spremno. Direktor te vaspitno-obrazovne ustanove, Sreto Pavićević, kazao je da su blagovremno dobili prepruke od Ministarstva prosvjete, kao i upustva o platforama i načinima komunikacije koji će se koristiti prilikom izvođenja nastave na daljinu.
„Međutim, mi smo i prije ovih preporuka Ministarstva prosvjete već organizovali određene vidove nastave na daljinu, tako da su još tokom protekle sedmice kolege i nastavnici počeli sa držanjem časova na daljinu putem viber gurpa i virtuelnih učionica. Ono što raduje jeste i da su i roditelji i učenici jako ozbiljno shvatili cijelu ovu situaciju, jer to što djeca ne idu u školu ne znači da mora biti preknut i taj vaspitno-obrazovni proces. Iako ovaj način rad ne može u potpunosti zamijeniti onaj klasični, gdje imate neprestanu komunikaciju, mislim da može dati dobre rezultate“, kazao je Pavićević.
On je kazao da sve informacije šalju putem viber grupa, te da sveono ključno objavljuju i na FB stranici škole.
„I Ministarstvo prosvjete je odradilo jednu fantastičnu kapamnju, pa se učenici lako mogu informisati o svim sajtovima na kojima se mogu naći materijali za učenje“, dodao je Pavićević.
Uprava škole „Vuk Karadžić“ iz Bistrice takođe je preduzela sve neophodne aktivnosti, kako bi učenici mogli da nastave obrazovni proces.
Direktore te vaspitno-obrazovne ustanove, Mevludin Gredić, kazao je da su za svako odjeljenje formirane viber grupe, jer neki učenici nemaju kompjutere.
„U našoj školi imamo 132 učenika, a od toga sedam u područnim odjeljenjima, tako daćemo se potruditi da svakom od njih omogućimo da prati nastavu od kuće. Neki nemaju pristup internetu, kao ni kompjutere, ali je jako važno i to što će određni sadržaji biti emitovani putem televizije“, rekao je Gredić i istakao da očekuje od djece da shvate ozbiljnost situacije i da poštuju i preporuke nastavnika kako bi na što kvalitetniji način usvojili znanja.
I srednje škole u Bijelom Polju spremne su za početak nastave na daljinu, a direktor Gimnazije „Miloje Dobrašinović“, Nebojša Rovčanin, očekuje da će uspjeti da realizuju sve ono što je bilo predviđeno Planom i programom.
„Mi smo na nivou škole, a u skladu sa preporukama Ministarstva prosvjete, formirali grupe odjeljenskih starješina, učenika i roditelja. Takođe, predavanja naših profesora biće objavljena na sajtu naše škole, tako da će biti dostupna učenicma. Ja se nadam da ćemo uspjeti da damo ocjene za treći kvalifikacioni period koji se završava 30. marta, neki su već ocijenjeni, a potrudićemo da organizujemo i online testove“, rekao je Rovčanin.
Napomnuo je i da je ovakav vid učenja u nekim zemljama poznat i od ranije i da je dao dobre rezulatate.
„Tako da se nadam da će i kod nas uspjeti“, poručio je Rovačnin, dodajući da je neophodna podrška i roditelja.
Direktor Srednje elektro-ekonomske škole, Miodrag Bato Ivezić, kazao je da su na web sajtu te škole www.eeskolabp.me već objavili ključne informacije, koje će olakšati učenicima da prate nastavni proces.
„Informacije razmjenjujemo i putem viber grupa, a dijelimo ih i preko društvenih mreža, koje su jako popularne među omladinom. Mislim da možemo uspjeti da odgovorimo ovom izazovu, jer mi se čini i da su učenici spremni da sarađuju i rade, što dokazuje da veliki broj njih već ulazi na naš sajt i prati sve“, rekao je Ivezić.
On je dodao da imaju dosta učenika koji žive u ruralnim područijiima, tako da neki nemaju pristup internetu, te da je zato važno i emitovanje edukativnih sadržaja putem televizijskih emisija.
Podsjetimo, koncept nastave na daljinu pokreće se zbog zatvaranja škola koje je uslijedilo zbog pojave korona virusa, a podrazumijeva učenje putem televizijskih, YouTube kanala i sadržaja na e-platformama.
Autorka: Sanja Čujović
Foto: RTCG