„Čovjek kada je zdrav može sve, zato ostanite doma“

Nevidljivi neprijatelj – COVID 19 je u velikoj mjeri svima promijenio životne navike.  Situacija u našoj državi se mijenja iz trenutka u trenutak, te smo svi obavezni da pratimo i slijedimo upustva koja dobijemo od Vlade Crne Gore, Instituta za javno zdravlje i ostalih relevantnih institucija, kazala je za Radio Bijelo Polje profesorica pedagogije, Olivera Marković.

On je istakla da je uvjerena da ćemo kao odgovorno i zrelo društvo i u ovim teškim trenucima pokazati odgovornost i spremnost da pomognemo i sebi i drugima.

„Čovjek kada je zdrav može sve, zato ostanite doma“, poručila je Marković i uputila apel djeci i roditeljima da se pridržavaju preporuka.

„Djeco odreknite se svojih navika i ne okupljajte se u grupama na igralištima i drugim javnim mjestima. Mislite na svoje roditelje, bake i deke. Znam koliko ih volite i zato ih čuvajte. Održavajte ličnu higijenu više nego uobičajeno, češće perite ruke i umivajte lice. Osmislite zajedničke igre u svom domu, kako bi ublažli stres i dosadu. Napravite plan dnevnih aktivnosti  koji ćete zalijepiti na vidnom mjestu i pridržavajte ga se. Nemojte puno vremena provoditi igrajući igrice, već potražite edukativne sadržaje  ili pročitajte neku knjigu. Osmisite novi način zanimacije, nešto što će biti korisno i vama i vašim roditeljima. Budite naučnici. Pomozite roditeljima u kućnim poslovima“, poručila je  profesorica pedagogije, Olivera Marković.

Pedagogica Tanja Nedović kaže da iz cijele ove situacije ipak treba izvući ono najljepše, jer je porodica rijetko kada na okupu, zbog brzog načina života.

„Zato ovo vrijeme treba osmisli kvalitetno i iskoristiti ga za druženje, igru, učenje, ali i razvoj socio-emocionalnih vještina, kao što su poštenje, samopouzdanje, zahvalnost, empatija, kreativnost, samokontrola, timski rad. Jer upravo ovakva situacija zahtijeva da budemo udruženi, pa ćemo sve lakše prebroditi. Sve ovo će brzo proći, treba biti odgovoran, ali i optimističan“, istakla je Nedović.

Ona je takođe napomenula da se moraju poštovati preporuke nadležnih.

 „Svi stručnjaci koji nam daju upute kako da se ponašamo znaju šta nam govore, tako da treba izbjegavati preko sadržaje na internetu koji nemaju veze sa stvarnom situacijom i koji izazivaju paniku“, dodala je Nedović.

Roditelji su prirodno najveći autoritet koji djeca imaju ispred sebe i treba da im ukažu na ozbiljnost situacije.

„Prvih dana je i nama bilo strašno kada smo čuli sve te upute i zabrane, a možete misliti kako je tek bilo djeci. Objasnti im da ne mogu  sada da se druže sa vršnjacima, da ne smiju da imaju uživo kontakte, da treba da budu kod kuće. Zato je važno razgovarati sa njima, što kvalitetnije osmisliti vrijeme, način druženja, rad na nastavnim sadržajima i sve će ovo brzo proći“, poručila je pedagogica Nedović.

Djeci školskog uzrasta, kako je kazala,  treba dati zadatak da sami osmisle svoje vrjeme.

„Djeca naravno imaju beezgraničnu maštu i treba im dati zadatak da naprave svoj plan, ali naravno poslije pogledati i korigovati ono što nam se čini neodgovarajućim. Sve što djeca urade treba ih pohvaliti, podržati i ohrabriti ih u tome. Takođe, ukoliko roditelji postave pravila, moraju biti dosljedni u  njihovoj primjeni,  ali i oni sami ih moraju poštovati, kako bi djeci dali primjer“, navela je Nedović.

Dodala je da od djece ne treba da očekujemo da se ponašaju kao odrasli.

„Najveća očekivanjja roditelja bi ustvari trebala da budu da djeca budu srećna“, poručila je ona.

Nastava na daljinu „shvatite to ozbiljno,  isto kada kada idete u školu“

Kako bi se održao kontinuitet učenja, Ministarstvo prosvjete vrijedno i predano radi na pripremi novog koncepta učenja  na daljinu, koji će se odvijati pod sloganom „Uči doma“ i koji će početi sljedeće sedmice.

Ovakav concept učenja podrazumijevaće učenje putem televizijskih kanala, YouTube kanala i sadržaja na e-platformama, a profesorica pedagogije Olivera Marković kaže da bi to zaživjelo neophodna je saradnja i podrška i roditelja i učenika.

„Za predškolce je već na školskom materijalu postavljen materijal za razvoj i učenje od kuće.  Takođe, sadržaj je objavljen i za učenika sa posebnim obrazovnim potrebama“, napomenula je Marković, dodajući da je adresa školskog portala www.skolskiportal.edu.me

Da učenici online nastavu treba da shvat eozbiljno, poručila je i pedagogica Tanja Nedović.

„Učenici osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta imaju gradivo objavljeno na određenim platformama, škole su organizovale takav način rada, tako da će svi nastavnici objavljivati edukatvne sadržaje, a učenici će dobiti upustva kako da ih koriste. Nastavnici će pratiti i kako djeca odgovaraju na domaće zadatke, a to je ujedno biti vježba da upotrebu elektronskih komunikacije dovedemo na jedan viši nivo“, kazala je Nedović.

Istakla je i da roditelji treba da objasne djeci da je jako važno da nastave svoje obrazovanje i u ovakvoj situaciji.

Autorka: Sanja Čujović

Foto: ilustracija - bljesak.info

 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE