Mladi žrtve uz pomoć društvenih mreža (video)

Trgovina ljudima je najgrublji oblik kršenja ljudskih prava, to je globalni fenomen koji pogađa sve zemlje, kako u političkoj i ekonomskoj tranziciji, tako i razvijene, a nije zaobišao ni nas, kazala je danas inspektorka Centra bezbjednosti Bijelo Polje, Irma Fetahović.

Govoreći na tribini „Otvori oči – stop trgovini ljudima“, koju je organizovala NVO “KAN”, Fetahović je istakla da žrtva može biti svako, ali da su mladi danas još više izloženi opasnosti zbog ekspanzije društvenih mreža.

“Djeci i mladi su najpodložniji uticaju sredstava savremene komunikacije i socijalnih mreža, na kojima se i najveći broj trgovaca ljudima i krije. Preko društvenih mreža nude im se oglasi za posao  koji izgledaju jako primamljivo,  a zapravo ih putem njih vrbuju. Zato je jako važno da mladi budu oprezni, da ne dijele sa drugima svoje lične podatke, da sa rezervom prihvataju sve informacije i ponude koje im se nude“, istakla je Fetahović.

Ona je kazala da Centra bezbjednosti preduzima sve mjere i da predano radi na sprečavanju i otkrivanju trgovine ljudima.

„Posebno se tu istče uloga žene u policiji, jer žrtve teško govore o onome što im se desilo, plaše se i stide da pričaju o tome, zato je vrlo važno da taj prvi razgovor obavi žena“, napomenula je Fetahović.

Današnju tribinu je podržala i Opštinska organizacija Crvenog krsta, a kako je kazao koordinator Mašan Živković, u realizaciji svojih aktivnosti imaju posebno naglašenu borbu protiv trgovine ljudima.

“Tako da smo sa zadovoljstvom podržali organizaciju ove tribine, jer je ovo tema o kojoj moramo da govorimo, naročito sa mladima”, rekao je Živković.

Nevladina organizacija “KAN” i naredne sedmice organizovaće slične tribine u okviru projekta „Otvori oči – stop trgovini ljudima“, najavio je izvršni direktor Nikola Simović.

„Cilj projekta je informisanje cjelokupnog građanstva, ali prije svega mladih, o problemu trgovine ljudima, jer to predstavlja najteži oblik kršenja ljudskih prava. Mladi će biti upoznati sa posljedicama koje trgovina ljudi ostavlja na žrtve, sa mogućnostima prevencije, kao i načinima zaštite“, rekao je Simović.

S obzirom da je jedna od najosjetljivijih kategorija romska populacija, Simović je rekao da su u radionice uključili Rome, koje takođe žele da edukuju.

On je napomenuo da je projektom planirana i panel diskusija za nastavnike.

Projekat „Otvori oči – stop trgovini ljudima“ finansijski je podržalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore.

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Vladimir Jelić

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE