OSI da se informišu o svojim pravima i da ih koriste

Nevladina organizacija „Brain“ u saradnji sa Udruženjem za pomoć osobama sa invaliditetom uspješno je realizovala projekat „Prevencijom i sistematskim tretmanom do smanjenja oboljelih od moždanog udara“.

Prezentujući rezultate projekta, predsjednik NVO „Brain“, Ranko Mešter, kazao je da su uspejli da realizuju sve ciljeve, kao i da sprovedu niz aktivnosti kojima su, kakao je istakao, radili na unapređenju položaja lica sa invaliditetom.

„Uz velike napore osnažili smo saradnju institucija i organizacija  zaduženih za zaštitu prava lica sa invaliditetom, unaprijedili smo i post-traumatski tretman pacijenata sa moždanim udarom, a uspjeli smo i da lica sa invaliditetom upoznali sa zakonodavnim i strateškim okvirom za ostvarivanje prava koja im pripadaju“, saopštio je Mešter na završnoj konferenciji projekta.

On je podsjetio da su u okviru projekta sproveli i istraživanje u okviru kojeg su anketirali niz važnih ustanova i institucija, među kojima i Zavod za zapošljavanje, Centar za socijalni rad, Fond za zdravstvo, Kancelariju za OSI, kao i JU „Tisa“.

„Istraživanje je pokazalo da osim što među zaposlenima gotova da nema lica sa invaliditetom, ni infrastruktura nije prilagođena njihovim potrebama“, napomenuo je predsjednik NVO „Brain“.

U okviru projekta “Prevencijom i sistematskim tretmanom do smanjenja broja oboljelih od moždanog udara” održani  su fizioterapeutski i logopedski tretmani.

„Obišli smo 36 pacijenata, 18 tretmana je obavio logoped, a isto toliko i fizioterapeut“, naveo je Mešter.

S obzirom da se starosna granica onih koji su doživjeli moždani udar smanjuje, Mešter je kazao da su realizovali i edukativne radionice.

„Te radionice su bile namijenjene srednjoškolcima, a cilj nam je bio im skrenemo pažnju na to koliko je važno da fizički butu aktivni, da se okrenu zdravim stilovima života, kako bi zaštitili sebe i očuvali svoje zdravlje, jer je prevencija najbolji način za to“, podvukao je predsjednik NVO „Brain“.

Mešter je istakao i da su lica sa invaliditetom diskriminisana i zbog nepoznavanja svojih prava, koja su regulisana postojećim zakonskim okvirom.

Iz tog razloga su angažovali pravnika Samira Gubernića, koji je inače lice sa invaliditetom, a koji je napravio kratak pregled zakonodavnog okvira, koji će biti štampan i podijeljen zainteresovanim OSI.

On je rekao da više zakona tretira prava osoba sa invaliditetom, te da su se oni fokusirali na tri, koja su u ovom trenutku najbitnija za ostvarivanje njihovih prava.

„Prije svega smo se bavili Zakonom o dječijoj i socijalnoj zaštiti, jer pojedini servisi koji su pomenuti u tom zakonu uopšte nijesu primjenjivi, kao na primjer servis personalne asistencije, jer nijedno rješenje nije po tom osnovu donijeto u Crnoj Gori. Na osnovu Zakona o dječijoj i socijalnoj zaštiti uglavnom OSI stiču pravo na materijalna davanja – materijalno obezbjeđenje porodice, tuđa njega i pomoć i invalidnina, ali su i procedure za sticanje tih prava jako zahtjevne. Takođe, tretirali smo i Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, jer smatramo da poptpune integracije nema bez samostalnosti OSI i u tom finansisjkom dijelu. Pored toga, pažnju smo posevtili i Zakonu o zabrani diskriminacije OSI, koji je malo specifični i koji izdvaja ovu kategoriju lica“, istakao je Guberinić, napominjući da je veliki problem to što svaki od ovih zakona ima drugačiju definiciju OSI i invalidnosti.

 

 

Autorka: Sanja Čujović

Foto: Vladimir Jelić

Tekst objavila: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE