Seminar računovođa i revizora Crne Gore, na kojem se razgovaralo o aktuelnim pitanjima iz ove oblasti, održan je u Bijelom Polju. U fokusu današnjeg sastanka bio je novi Zakon o radu, koji je stupio na snagu 7. janura ove godine, a čije izmjene bitno utiču i na rad zaposlenih u finansijskom sektoru.
Izvršni direktor Instituta računovođa i revizora Crne Gore, Rade Šćekić, kazao je za Radio Bijelo Polje da su odredbama novog zakona predviđene određene novine koje tiču obračuna zarada, uvećanja plata, naknada i bolovanja, odnosno, svega onoga što zaposleni ostvaruje iz radnog odnosa.
„Ovaj zakon sadrži brojne novine, prije svega one koje su naravno više pravnog karaktera i tiču se obaveze prijavljivanja radnog mjesta, sporovođenja oglasa, obavještavanja kandidata, zaključivanja aneksa, tretmana rada na određeno i neodređeno vrijeme. Međutim, on direktno utiče i rad računovođa i to u dijelu obračuna zarada, tretmana onoga šta je to osnovna zarada, koja su uvećanja po osnovu prekovremenog rada, rada za vrijeme državnih i vjerskih praznika, kao i u segmentu isplate otrpemnina i posebnih naknada koje se isplaćuju po osnovu ugovora o radu. Naime, ovaj zakon obavezuje poslodavca da zaposlenom uruči obračun zarade, koji je potpisan od strane poslodavca i pečatiran, te ima snagu izvršne isprave koju zaposleni može u roku od 30 mjeseci preko izvršitelja da naplati, ako mu poslodavac nije to omogućio jednom mjesečno“, naglasio je Šćekić, podsjećajući da do sada taj obračun nije imao snagu izvršne isprave, već je zaposleni mogao poslodavca da tuži samo sudskim putem.
On je istakao i da su po novom Zakonu o radu zaposleni i poslodavac, ukoliko imaju bilo kakav problem u rješavanju svojih prava i obaveza, dužni da to riješe prije svega pred Agencijom za mirno rješavanje sporova, pa tek onda da pristupe sudu. „Tako da će to svakako doprinijeti rasterećivanju sudova bar kada su u pitanju radni sporovi“, dodao je Šćekić.
Izvršni direktor Instituta računovođa i revizora Crne Gore izrazio je i uvjerenje da će nove norme i određenja doprinijeti uređenijem privrednom ambijentu, kao i zaštiti prava zaposlenog i poslodavca.
„Ako su prava zaposlenog dobro riješena, trebaju da budu i prava poslodavca. Jer ako nema te simbioze, nema ni kvalitetnog radnog odnosa, ni dobrog privrednog ambijenta“, podvukao je Šćekić.
Pored Zakona o radu na seminaru se govorilo i o aktuelnostima iz oblasti oporezivanje usluga u sistemu PDV-a.
„Kada je u pitanju uvoz roba onda on podliježe carinjenju i plaćanju PDV-a. Međutim, kada su u pitanju usluge koje strana lica vrše na terotoriji Crne Gore, onda smo u obavezi da mi sami primijenimo odredbe Zakona o radu, jer nemamo organ koji to reguliše“, pojasnio je Šćekić.
On je kazao i da je moguć rast PDV-a ukoliko se nešto ne preduzme po tom pitanju.
„I to na žalost građana koji nose taj teret, a na zadovoljstvo države koja „živi“ od tog poreza. Dakle, ako ne dođe do poboljšanja privrednog ambijenta u kome bi privredni subjekti mogli da imaju veće izdatke po osnovu poreza, građani će snositi veći teret“, rekao je Šćekić.
Jedna od tema sastanka bili su i odloženi porezi.
„To je računovodstvena tema koja se odnosi na obračun poreza na dobit i na neki dio poreza koji se manje ili više plaća u odnosu na neki tretman koji je predviđen međunarodnim računovodstvenim standardima“, napomenuo je izvršni direktor Instituta računovođa i revizora Crne Gore.
Šćekić je izrazio uvjerenje i da će današnji sastanak doprinijeti kvalitetnijem radu svih računovođa iz Bijelog Polja, koji su pokazali veliko interesovanje i koji su aktivno učestvovali u rješavanju svih dilema koji se odnose na primjenu novih zakonskih rješenja.
Autorke: Tanja Dangubić i Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE