Oko 15 žena iz najranjivijih grupa iz bjelopoljske opštine prošlo je višednevne radionice u okviru pilot projekta „Diskriminisane žene – povratak sa margina“, koji sprovodi Vestminsterska fondacija za demokratiju u Crnoj Gori.
Radionice su organizovane u cilju otkrivanja problema sa kojima se svakodnevno suočavaju žene sa invaliditetom, iz nacionalnih ili nekih drugih manjina i žene sa seoskog područja, koje prema svim istraživanjima trpe dvostruku diskriminaciju, kazala je predstavnica Vestminsterske fondacije za demokratiju u Crnoj Gori, Ana Milutinović.
„Već po treći put organizujemo ovakve radionice u Bijelom Polju, radimo sa ženama iz najranjivijih grupa, a takođe i sa odbornicima iz lokalnog parlamenta. Zajedno pokušavamo da utvrdimo koje su to barijere, koji su problemi specifični za te grupe, a zatim zajedno sa odborncima razgovaramo o mogućim rješenjima“, pojasnila je Milutinović, napominjući da su radionice organizovane i za žene iz tih grupa u Ulcinju.
Ono što brine predstavnike Vestminsterske fondacije za demokratiju u Crnoj Gori jeste to što žene i dalje dosta teško i nerado govore o svojim problemima, a kako je kazala ekspertkinja koja vodi ovaj program, Slavica Striković, stav koji najčešće iznose je „imam život onakav kakav je i teško da se tu nešto može promijeniti“.
„Međutim, mi pokušavamo da sa svim komunikacionim vještinama koje imamamo da pričamo što otvorenije o takvim stvraima i ono što sam zaista zaključila jeste da bjelopoljska opština može biti dobar primjer ostalima kada je u pitanju tretman najranjivijih grupa društva. Ali smo sa druge strane shvatili da ima dosta prostora za dalji rad i da u okviru takvih, najranjivijih grupa, malo ko posmatra u grupi osoba sa invaliditetom da li žene sa invaliditetom imaju posebne probleme. Takođe, neko se dovoljno ne pita ni šta se dešava sa onim ženama koje žive na selu, jer prema poslednjem popisu u ruralnom dijelu bjelopoljske opštine živi preko 50 % stanovništva. Ali moramo razmišljati o tome kakve probleme imaju žene na selu, koje su u godinama kada se teško pokreće neki biznis na selu, koje su najčešće cijelog života bez ikakvog primanja, a koje vrlo često trpe nasije, što pokazuju i statistike i tu Bijelo Polje sigurno nije izuzetak“, navela je Striković.
Striković je kazala i da im nije cilj da čuju lične priče, već koji su to problemi cijele te grupe.
„U tom cilju odbornicama i odbornicima SO Bijelo Polje, koji su u našem prvom susretu pokazali iskreno interesovanje, tako da ćemo kroz one mehanizme koji su njima dostupni riješiti neke probleme ili bar ublažiti“, podvukla je Striković.
Ona je navela da će konkretne probleme sjutra predstaviti odbornicma.
„A u daljem kontaktu sa predstavnicima lokalne samouprave utvrdićemo šta to možemo da riješimo i očekujm da ćemo u narednih dva mjeseca imati konkretne rezultate“, zaključila je Striković.
Autorka: Sanja Čujović
Foto: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE