U okviru projekta ,,Unapređenje zapošljavanja OSI“, koji sprovodi Opštinsko udruženje multiple skleroze, šest osoba sa invaliditetom dobilo je posao na određeno vrijeme u firmi doo “Ipko”.
Lica sa invaliditetom angažovana su na poslovima grafičkog i poljoprivrednog tehničara, a na taj način ne samo da će ojačati i unaprijediti svoje radne sposobnosti, već će se dodatno i socijalno integrisati.
Predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze, Lidija Guberinić, kazala je da su se osobe sa invaliditetom odlično snašle u novom radnom okruženju, te da su i u firmi “IPKO” zadovoljni njihovim angažmanom.
“Svih šest lica je uspješno završilo dvomjesečnu obuku za zanimanja poljoprivredni i grafički tehničar, a imali su i teorijski i praktični dio, kako bi što bolje usavršili vještine. Odabrali smo ta zanimanja, jer su naša istraživanja pokazala da upravo u tim oblastima lica sa invaliditetom mogu profesionalno da se ostvare. Pokazalo se da su najviše diskriminisane žene sa invaliditetom koje žive u ruralnim područjima, pa smo odlučili da organizujemo obuku za poljoprivrednog tehničara, jer imaju predznanja upravo iz te oblasti. Sa druge strane, grafički dizajn je naša budućnost, tako da moramo ići u korak sa vremenom i razvijati i te vještine”, kazala je Guberinić.
Gostujući u emisiji “Šta može NVO”, Guberinić je kazala da se posebnost ovog projekta ogleda u tome što će se primjenjivati sistem rotacije posla, koji je karakterističan za mnogo razvijenije i ekonomski jače evropske zemlje.
“Rotacija posla kao prncip profesionalnog djelovanja u kolektivu pokazala se kao vrlo djelotvorna, ne samo u smislu sticanja profita, već i smanjenja stepena zamora, koji se javlja kao prateći simptom bolesti multiple skleroze. Zato smo i odabrali dva zanimanja koja se na neki način i prožimaju. Vodili smo računa i o tome da se lica previše fizički i ne umaraju, eliminisali smo svaku mogućnost povrede na radnom mjestu, a uspjeli smo i da razbijemo monotoniju, jer znamo da nekada dođe do zamora kada se konstantno ponavlja ista aktivnost. Na ovaj način i same osobe sa invaliditetom biće još konkurentnije na tržištu, što nam je posebno važno”, istakla je Guberinić.
Predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze napomenula je da će i po završetku projekta minimum tri lica biti zapošljena na period od devet mjeseci.
“Mi se nadamo da će radni odnos produžiti i više osoba, s obzirom da su OSI pokazale kvalitet u radu. Odlično su ih prihvatili i ostali zaposleni, tako da se u firmi “IPKO” osjeća duh jedinstva. Lica su svoj invaliditet doživjela kao dodatnu motivacionu snagu, zaista se trude, daju svoj maksimum”, navela je Guberinić.
Ona je podsjetila da je projekat “Unapređenje zapošljavanja OSI” podržao Zavod za zapošljavanje Crne Gore.
“Ovaj projekat je zapravo nastavak uspješne saradnje sa Zavodom za zapošljavanje, koji se još jednom pokazao kao dobar i poudan partner, a bez njihove savjetodavne i mentorske uloge ne bi uspjeli“, kazala je Guberinić.
Osim što radi na polju rješavanja problema nezaposlenosti OSI, Udruženje obolelih od multiple skleroze aktivno je i na polju osihološkog osnaživanja lica sa invaliditetom.
Projekat ,,Psihološko osnaživanje OSI i njihovih porodica“ zvanično su započeli 1. oktobra, a do sada su organizovali niz individulanih i grupnih radionica za psihološko osnaživanje lica sa invaliditetom, kao i njihovih porodica.
“Kao krajni rezulatat ovog projekta očekujemo osnaženo lice sa invaliditetom, ojačanu porodicu, a sve nas to vodi ka osnaženom crnogorskom inkluzivnom društvu”, podvukla je Guberinić.
Predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze istakla je i da ovaj projekat ima održivost u Lokalnom planu za razvoj usluga socijalne zaštite 2017-2021 godine, u oblasti zaštite prava osoba sa invaliditetom.
“Sve naše projektne aktivnosti potiču iz prepoznavanja problema , potreba i prava OSI. Stalno su nam OSI bile u fokusu i naša primarna ciljna grupa, ali ovoga puta tu su i porodice, jer želimo da radimo na jačanju cjelokupnog društva”, podvukla je Guberinić.
Guberinić je napomenula da je projekat ,,Psihološko osnaživanje OSI i njihovih porodica“ nastavak uspješne saradnje sa lokalnom upravom.
Sumirajući sve ono što se dešavalo tokom ove godine, Guberinić je kazala da su uspjeli da ojačaju unutrašnje kapacitete organizacije, što im je jako važno za dalji rad.
„Ali ono što je svakako nama najvažnije jeste to što je Ministarstvo zdravlja izdvojilo ogromna sredstva da bi svi oboljeli od multiple skleroze imali pristup najsavremenijim terapijama za usporavanje i modeliranje toka bolesti“, zaključila je Guberinić.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE