Samo zajedničkim djelovanjem i saradnjom svih institucija i nevladinih organizacija može se doći do konkretnih rezultata u borbi protiv narkomanije, poručeno je danas sa okruglog stola koji je organizovao Bjelopoljski demokratski centar.
Upravo u cilju jačanja međusektorske saradnje nevladina organizacija „Bjelopoljski demokratski centar“ pokrenula je projekat „Multisektorskom saradnjom do suzbijanja droge – pravi put“.
Kako je istakao izvršni direktor te organizacije, Zdravko Janjušević, bez zajedničkog pristupa i uključivanja svih u aktivnosti koje imaju za cilj smanjenje zloupotrebe droga, nema ni rješavanja tog problema.
„Zato smo danas pozvali predstavnike svih nevaldinih organizacija, institucija koje se bave ovom problematikom, kao i mlade, da zajedno razgovaramo na ovu temu, da svi predložimo mogućnosti zajedničkog djelovanja, kako bi se svi uključili i dali svoj doprinos i kako bi kreirali novi način borbe protiv bolesti zavisnosti“, rekao je Janjušević.
Izvršni direktor Bjelopoljskog demokratskog centra kazao je da će u okviru ovog projekta organizovati niz drugih aktivnosti, kako bi dodatno ojačali saradnju i kako bi širili mrežu djelovanja, a u taj proces, kako je rekao, uključiće i roditelje, koji imaju važnu ulogu.
Za umrežavanje organizacija i ustanova zalažu se i u Kancelariji za prevenciju bolesti zavisnosti.
„Pored ustanova koja se bave ovom problematikom, važna je uloga i lokalnih nevladinih organizacija. Zato smo u prethodnom periodu u saradnji sa NVO sektorom realizovali više projekata i aktivnosti, a bili smo i partneri i organizacijma iz drugih crnogorskih opština, kao što je „Preporod“ iz Nikšića“, kazao je Dragoslav Šebek iz opštinske Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti.
Šebek je rekao da su otvoreni za saradnju sa svim nevladinim organizacijama, da su spremni da podrže sve aktivnosti i projekte, ali i da će raditi na povezivanju NVO sektora sa Domom zdravlja, Centrom za bezbjednost i Centrom za socijalni rad.
On je istakao da su u cilju jačanja aktivnosti na polju suzbijanja narkomanije nedavno uputili zahtjev i Ministarstvu prosvjete.
„Želimo da organizujemo jedan kviz znanja u kojem bi učestvovali učenici svih 17 bjelopoljskih osnovnih škola, kako bi dodatno edukovali djecu i njih direktno uključili u naše aktivnosti“, rekao je Šebek.
Nevladine organizacije kao sigurne partnere u borbi protiv narkomanije prepoznaju i iz Centra bezbjednosti, a kako je rekao Osman Erović, sa zadovoljstvom su prihvatili poziv za učešće u ovom projektu.
„Centar bezbjednosti, u okviru kojeg djeluje Jedinica za borbu protiv droge, kontinuirano rad na suzbijanju problema narkomanije, a pomoć nam svakako mnogo znači. Ovo je odlična prlika da se uvežemo, da ojačamo saradnju“, kazao je Erović.
Kako je kazao, neophodno je više konkrenih aktivnosti na terenu, kao i uključivanje roditelja, jer djeca nijesu dovoljno svjesna opasnosti.
„Zato moramo konstano raditi na edukaciji, ne samo djece, već i roditelja i nastavnika, odnosno cjelokupne javnosti“, rekao je on.
Erović je kazao da u Centru bezbjednosti posebnu pažnju posvećuju borb protiv ulične prodaje narkotika i prodaje u blizini škola.
„Očekujemo i da represivne mere daju više rezultata“, dodao je on.
Istakao je i da Bijelo Polje jeste teritorijalno treća opština u državi, ali da na sreću nije tako visoko na ljestvici kada je u pitanju problem narkomanije.
Jedan od edukatora u projektu „Multisektorskom saradnjom do suzbijanja droge – pravi put“ je i profesor Tomislav Tomović, koji je istakao danas da je edukacija najbolji način prevencije.
Projekat „Multisektorskom saradnjom do suzbijanja droge – pravi put“ podržalo je Ministarstvo zdravlja Crne Gore.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE