Protest građana protiv izgradnje mini hidroelektrane na rijeci Lještanici, koji je organizovala NVO „Green home“, održan je danas u Bijelom Polju.
Protestu su prisustvovali brojni građani i predstavnici nevaldinih organizacija, koji su poručili da neće odustati dok se svaka rijeka u Crnoj Gori ne spasi.
Izvršna direktorica NVO „Green home“, Nataša Kovačević, istakla je da je nedopustivo da se gradi hidroelektrana na rijeci odakle lokalno stanovništvo zahvata vodu za piće.
„To je suprotno i sa našim Zakonom o vodama, član 47, koji kaže da prioritet za upotrebu vode imaju mještani i da sve druge upotrebe u tom smislu treba ograničiti“, kazala je Kovaćević.
Ona je naglasila da veliki probelm predstavlja i to što je planirano da se sami vodozahvat gradi na vodoizvorištu.
„A onog momenta kada vi zahvatite vodu na izvoru, pravite katastrofu nizvodno. To je ono na šta želimo da ukažemo i zbog čega smo predsjedniku Opštine predali peticiju, koju je potpisalo 750 građana. Očekujemo da reaguje i Više državno tužilaštvo, ali i međunarodne insitucije, kao što je Energetska zajednica“, navela je izvršna direktorica NVO „Green home“.
Predsjednik Odbora za zaštitu rijeke Lještanice, Vukoman Damjanović, siguran je, kako je rekao, da će snagom argumenta odbraniti sve rijeke u Crnoj Gori.
„Nadležne molimo da uvedu moratorijum na koncesije za rijeke i šume i time doprinesu ekološkoj državi Crnoj Gori koja se nalazi u predosblju EU. Sve drugo nas vodi u sunovrat i vraća u prethodne vjekove“, poručio je Damjanović.
Jedan od mještana, Danilo Mrdak, navodi da je siguran da će jednog dana naš grad biti prepoznat po vodopadu Skakla, po Lještanici i Lještanskoj glavi.
„Lještanica i vodopad Skakla nijesu samo biser Lijeske i Vraneške doline, već cijelog Bijelog Polja. Međutim, neko je zamislio da bjelopoljske rijeke treba da završe u cijevima, ali to nije javni interes, to je pokušaj ponižavanja i mi to nećemo dozvoliti“, naglasio je Mrdak.
Aleksandar Dragićević iz Koalicije za održivi razvoj poručio je da neće stati dok se svaka rijeka u Crnoj Gori ne spasi.
„Poruka sa ovog skupa za zaštitu Lještanice, kao i svakog skupa protiv izgradnje mini hidrocentrala, jeste da nijedna neće u cijev. Planiraju da žrtvuju previše rijeka, čak nekih 50, na kojima žele da izgrade oko 80 hidroelektrana. Lokalna zajednica od toga nema benefit, građani nemaju benefite, država Crna Gora nema benefit, životna sredina nema benefit“, istakao je Dragićević.
On je napomenuo da se konkretno na Lještanici planira izgradnja mini hidrocentrale na samo 50 metara od vodoizvorišta.
„Ugrožavamo našu pitku vodu koja je najvažniji resurs 21. vijeka, radi direktnog benefita investitora, a te mini hidrocentrale će platiti građani kroz subvencije za električnu energiju. Mi nećemo dozvoliti da se to desi“, kazao je Dragićević iz Koalicije za održivi razvoj.
Protestu su prisustvovali i predstavnici organizacije „Kod“, a kako je rekao Vuk Iković, Agencija za zaštitu životne sredine ima više nego dovoljno argumenta da odbaci ovaj elaborat i da samim tim ne dozvoli da se rijeka Lještanica koristi na ovaj način.
„Imamo rijeku 5 km toka, a na njoj se planira cjevovod oko 4 km, bukvalno se skoro čitava rijeka pakuje u jednu cijev i jednu ogromnu ekološku energiju, energiju života mi pakujemo u jedan hidro potencijal za oko 700 000 eura prihoda godišnje, od čega preko ide 90 % u džepove povlašćenih investitora“, kazao je Iković.
Održana i javna rasprava
Danas je u sali SO Bijelo Polje održana i javna rasprava o procjeni uticaja na životnu sredinu za izgradnju male hidroelektrane “Lještanica” na vodotoku rijeke Lještanice.
Pomoćnik direktora Agencije za zaštitu prirode i životne sredine za sektor za izdavanje dozvola, Ilija Radović, kazao je da je rasprava bez potrebe pobudila javnost, jer je riječ o standardnoj proceduri, koja se sprovodi u sklopu Zakona o procjeni uticaja na životnu sreidnu, koji je potpuno usaglašen sa dirketivama Evropske unije.
„Smtram da odluke nikada ne treba donositi ishitreno, zbog toga je Agencija za ocjenu elaborata formirala stručnu multidiscipliranu komisiju, koji će dati svoje mišljenje na taj dokument, koji je dostavio investitor. Ja ću se složiti da on u ovom momentu ima određenih manjkavosti, ali zato je tu komisija, koja će da ga ispravlja, vraća na doradu, ona će dati prijedlog Agenciji, koja će na kraju donijeti konačnu odluku“, kazao je Radović.
On je napomenuo da se elaborat nalazi na sajtu Agnecije više od mjesec dana, a do sada nijednu pisanu primjedbu nijesu dobili.
„Ali i nakon današnjeg dana primjedbe se mogu dostaviti, komisija će ih cijeniti, osim onih koje nijesu tema elaborata“, naglasio je Radović.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE