Vaspitanje i obrazovanje djece sa smetnjama vida zahtijeva mnogo rada i truda a nastavni proces se mora prilagoditi svakom djetetu u zavisnosti od stepena oštećenja vida, kaže Sanja Pešić, tiflolog u OŠ “Dušan Korać”.
Gostujući u emisiji “Tajne zdravlja” Radija Bijelo Polje, Pešić ističe da sa opismenjavanjem i edukacijom takve djece treba početi u najranijem uzrastu.
“Mora se početi od najranijeg uzrasta i ako se na rođenju primijeti da postoji neki problem u vizuelnom funkcionisanju, od starta se počinje sa radom. Rana intervencija je najbitnija. Treba uključiti što veći broj stručnjaka. Pedijatri su tu na prvom mjestu, jer oni ostvaruju prvi kontakt sa djetetom i ako primijete da postoji neki problem u vizuelnom funkcionisanju, preduzimaju sve kako bi otpočeo rad sa djetetom, odnosno, usmjeravaju ga tiflolozima. Takođe, važno je da i roditelji na vrijeme prepoznaju problem kod svoje djece i što je prije moguće otpočnu sa tretmanom njihove djece. Roditelji su nam velika karika u tom lancu i ako imamo dobru saradnju sa roditeljima, nama je veliki dio posla završen”, kaže Pešić.
Pešić naglašava da je pored tiflologa u radu sa djecom koja imaju smetnje vida, važno i učešće psihologa, sobzirom da mnoga djeca teško prihvataju takvo stanje.
“Treba dosta rada, motivacije i psihološkog osnaživanja da se to stanje prihvati. Sljepilo nije bolest, sljepilo je stanje koje je nastalo usljed nekog oboljenja, traume ili bolesti. Zato je važno i učešće psihologa koji će psihološki osnažiti tu osobu, kako bi shvatila da život treba da ide dalje”, poručila je Pešić.
Repriza emisije “Tajne zdravlja” biće emitovana na programu Radija Bijelo Polje od 20:15 časova
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Dalibor Rakočević
Tonska relaizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE