Beganaj: Ako želimo u EU Romi i Egipćani moraju biti ravnopravni članovi društva

Ukoliko želimo u Evropsku uniju Romi i Egipćani moraju biti ravnopravni članovi društva, poručio je danas u Bijelom Polju Sokolj Beganaj iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Tokom seminara, koji je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, u saradnji sa  institucijom Ombudsmana, organizovalo u Bijelom Polju, Beganaj je ukazao na neophodnost smanjenja stepena diskriminacije prema egipćanskoj i romskoj populaciji.

„Prema najnovijim istraživanjima, koje je CEDEM objavio prije nekoliko nedjelja, i dalje postoji visok stepen socijalne distance, oko 60 %, prema romskoj i egipćanskoj populaciji. Međutim, da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava radi sve kako bi suzbilo diskriminaciju, pokazuje i ova obuka za službenike državnih institucija, škola, sudova, tužilaštva, službenike centara za socijalni rad, koja je u skladu sa Strategijom za socijalnu inkluziju Roma i Akcionim planom za 2019. godinu“, rekao je savjetnik u  Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.

Beganaj je istakao da se obuka organizuje u cilju edukacije službenika i namještenika o kulturi, običajima, tradiciji, načinu razmišljanja Roma i Egipćana, ali i sa ciljem informisanja o zakonskoj proceduri i mehanizmima, koji štite prava romske i egipćanske populacije.

„Sve to radimo kako bi povećali svijest građana i kako bi razbili predrasude koje postoje o Romima i Egipćanima. U tom pravcu već smo u Andrijevici imali jednu obuku, koja je bila organizovana za službenike ne samo te opštine, već i one iz Rožaja, Petnjice, Berana, danas u Bijelom Polju smo organizovali obuku za one iz Bijelog Polja, ali i Kolašina, Pljevalja i Mojkovca, a za kasnije planiramo i da sprovedemo obuke za službenike sa juga i iz centralnog dijela“, kazao je Beganaj.

On je napomenuo da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava pokrenulo i radionice, odnosno obuke, koje se bave tematikom maloljetničkh ugovorenih brakova.

„A po završetku ovih obuka formiraćemo timove u svim crnogorskim opštinama u cilju sprečavanja diskriminacije i ugovorenih maloljetničkih brakova. Njihov zadatak će biti da u slučaju tih pojava djeluju u skladu sa zakonskim propisima“, naveo je savjetnik u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.

Beganaj je istakao i da su Romi svakako krivi za svoj položaj u društvu, te da najveći problem predstavlja obrazovanje.

„Romi su uvijek bili zapostavljeni i nijesu radili na svojoj integraciji. Međutim, u poslednjih nekoliko godina ta situacija se mijenja, a mi ćemo i sa Romima imati radionice, sa nevladinim organizacijama i sa domicilnim stanovništvom, kako bi oni branili svoja prava i kako bi polako počeli da se uključuju u društvene tokove“, rekao je Beganaj.

Dina Knežević iz institucije Ombudsmana, ukazala je takođe na visok stepen diskriminacije romske i egipćanske populacije u crnogorskom društvu.

„Ova negativna društvena pojava je jako izražena, kako kod nas, tako i u zemljama u okruženju, pa čak slobodno mogu reći i širem okruženju, a radi se o fenomenu koji je kroz vjekove bio prisutan i koji je bio specifičan za sve narode. Međutim,  razvojem modernih društava radi se na normiranju zabrane diskriminacije, a nakon toga, na svim mehanizmima na suzbijanju iste“, kazala je Knežević.

Ona je istakla da im po pitanju povrede prava o zabrani diskriminacije stiže jako mali broj pritužbi.

„Jako je mali broj pritužbi od samih Roma kada je u pitanju sektor zabrane diskriminacije, jer se radi o specifičnoj kategoriji ljudi, koja ne poznaju svoja prava, a kamoli jedan ovakav fenomen. Međutim, kada se radi o romskoj i egipćanskoj populaciji imamo sve veći broj pritužbi koje se odnose na povrede drugih prava i to najčešće onih iz socijalne zaštite“, podvukla je predstavnica institucije Zaštitnika.

Knežević je napomenula da je, iako se u poslednje vrijeme mnogo govori i piše o diskriminaciji, većina stručne i laičke javnosti sklona da svako nejednako postupanje ili čak svaku moguću povredu prava, okarakteriše kao diskriminaciju.

„Zato je ovaj seminar prilika da se državni službenici i namještenici i predstavnici obrazovnih ustanova upoznaju sa samim fenomenom diskriminacije, da razlučimo šta jeste, a šta nije diskriminacija i koji su to sve njeni pojavni oblici“, kazala je ona.

Knežević je istakla da se radi o grupaciji koja je vjekovima bila marginalizovana i stavljena po strani, te da se upravo zato mora raditi na podizanju svijesti  i to ne samo kod romske populacije, već i one ne-romske, odnosno većinske.

Autorka i foto: Sanja Čujović

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE