Otvorena izložba Milije Pavićevića (video)

Izložba radova pod nazivom “CT 2015”, autora Milije Pavićevića, otvorena je večeras u galeriji bjelopoljskog Centra za kulturu, u okviru 49. Ratkovićevih večeri poezije.

Seriju “CT 2015” Pavićević je pripremio specijalno za moskovsku izložbu, a četiri rada premijeno su prikazna u Bijelom Polju.

O njegovom stvaralaštvu večeras je govorio predsjednik SO Bijelo Polje, akademski slikar Abaz Dizdarević, koji je istakao da Pavićević pripada onoj generaciji umjetnika koji su 60-ih i 70-ih godina razvili konceptualni umjetnički jezik i nastavljali ga na različite načine u kontekstu neoavangardnih tendencija.

“Milija već u 60-im i 70-im godinma apsloutno konceptualno nastupa, jer je njegov tadašnji izraz bio potpuno atipičan za tradionalnu crnogorsku umjetnost, jer je antropocentričan, antropocentričan,  egocentričan, okrenut aproprijaciji umjetnosti, građanju paralala imeđu istorijskog i aktuelnog“, kazao je Dizdarević.

On je istakao da je Pavićević pokazao da umjetnost nije isključivo ono što se nama davalo za umjetnost.

„On je dao nešto što je bilo vizionarsko u tom vremenu, to je čovjek koji nam je otvorio vrata svijeta, odnosno, otvorio je svijet prema Crnoj Gori“, podvukao je predsjednik SO Bijelo Polje, akademski slikar Abaz Dizdarević.

Istoričar umjetnosti, Petar Ćuković, kazao je da je i na ovoj izložbi Pavićevićevo zdanje sazdano od mnoštva materijala i struktuirano kao otvoreni, rizomatični lavirint sa mnogo ulaza.

„U osnovi lavirinta usađena je mapa iskustva-životnog, socijalnog, psihološkog, umjetničkog. Na ovoj izložbi aktulene su njegove identiteske igre, koje ispusiju Pavićevićev melanholični momenat zavičaju: zavičaj boli, u ovom bolu stanujem, u njemu stanje svijet“, kazao je Ćuković.

On je naveo da je fotografija osnovni „nosač“ strukture Pavićevićevog rada.

„Na fotografijama prepoznajemo prizore Cetinja, snimljene u različitim vremenskim prilikama, uz koje su aplicirani određeni predmeti, koji, zajedno sa fotografijom,upućuju na umjetnikov izrazito egzistencijalistički doživaj zavičaja“, rekao je istoričar umjetnosti, Petar Ćuković.

Milija Pavićević dobitnik je „Trinaestojulske nagrade“, najznačajnijeg državnog priznanja za stvaralaštvo i nosilac najvećeg državnog statusa u okvirima struke – „istaknuti umjetnik“. Do sada je imao preko 20 samostalnih izložbi.

Predstavljao je Crnu Goru na najvećoj međunarodnnoj smotri likovne umjetnosti, na Venecijanskom bijenalu 2001. godine. Njegovi radovi su selektovani za brojne domaće i međunarodne relevantne izložbe, između ostalih: Jugoslovenska dokumenta ’89 (1989.), Cetinjski bijenale (1991, 1994, 2002, 2004.), Bound/Less borders (2002/2003), Susjedstva na daljinu-Nova približavanja (2004.), Montenegrin Beauty (2005.), I Bijenale u Konjicu, No Network (2011.), Kolekcija Podgorica za muzej Ars Aevi, Fluidentiteti (2012.)

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Vladimir Jelić

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE