Ambrozija je jedna od najalergenijih biljaka ne samo na nivou Evrope nego i čitavog svijeta, a u Crnoj Gori kartiranje ambrozije započeto je 2012.godine, kako bi se suzbilo širenje ovog opasnog korova, kazala je mr Danijela Stešević, profesorica na Biotehničkom fakultetu u Podgorici.
Takva inicijativa potekla je od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kazala je ona, gostujući u emisiji “Aktuelno” Radija Bijelo Polje, povodom aktivnosti koje bjelopoljska NVO “Centar za razvoj agrara” realizuje u okviru projekta „Uništavanje korovske biljke ambrozije i edukacija stanovništva o štetnosti ambrozije“, a koji je finansijski podržan od strane Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Stešević podsjeća da se u literaturi ambrozija u Crnoj Gori, spominje još od 2000. godine.
“To je trenutak kad smo je primijetili na terenu. Ono što je evidentno poslednjih godina jeste, da se širi i to uz puteve, šine, magistralne i lokalne puteve, a zabilježena je i na zapuštenim oranicama, pješčanim i šljunkovitim nanosima uz obale rijeka. Glavna trasa širenja ove biljke su putevi", kazala je Stešević, pojašnjavajući da se ambrozija širi gdje god nađe malo slobodnog prostora, a njenom širenju pomaže sve češće uništavaje biljnog pokrivača.
Naglašava i da je Bjelopavlićka ravnica u najlošijoj poziciji, jer se ambrozija počela javljati kao korov u usjevima. U našoj opštini situacija još uvijek nije zabrinjavajuća, kaže ona.
“Ambrozija je zeljasta i jednogodišnja biljka. Potiče iz Amerike, a u Evropu je stigla krajem 18. ili početkom 19. vijeka i to potpuno slučajno, sa sjemenom pšenice. Kao i svi korovi i ambrozija stvara ogromnu količinu sjemena, a odlikuje se visokom stopom reprodukcije. Njeno sjeme može da miruje čak 40 godina prije nego što proklija. Tako, da je važno da uklanjamo ambroziju, kako od jedne jedinke ne nastanu stotine. Biljka je najopasnija kad procvjeta, jer tada pušta polen a jedna jedinka može da proizvede milijardu polenovih zrna. Takođe, štetna je po poljoprivredu jer guši usjeve, troši velike količine hranljivih materija iz zemljišta, utiče na kvalitet poljoprivrednih proizvoda, smanjuje količinu vode u zemljištu, otežava obradu zemljišta i izvođenje agrotehničkih mjera”, ističe Stešević, naglašavajući da se ambrozija najefikasnije iskorijenjuje čupanjem.
Govoreći o projektu, prvom takve vrste u Bijelom Polju, Zeković je kazao da je važno da se pažnja obrati upravo na sjever Crne Gore.
“Projekat je planiran da traje četiri mjeseca i važno nam je ga realizujemo onako, kako smo ga koncipirali. Zbog toga smo i angažovali profesoricu Danijelu Stešević, koja je i ekspert u ovoj oblasti, da naše sugrađane upozna sa karakteristikama, štetnom uticaju, staništima i načinima suzbijanja ambrozije. Danas smo održali i prvu takvu radionicu u Komunalnom preduzeću “Lim”, a slične radionice odradićemo i sa stručnim službama i omladinom. Planirali smo i edukativne emisije kao što je ova na Radiju Bijelo Polje, istakao je Zejak.
Autorka: Tanja Dangubić
Tonska realizacija:Milan Knežević
Video i foto:Dalibor Rakočević
Audio obrada: Bojan Šutović
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Bez saglasnosti Redakcije zabranjeno je preuzimanje sadržaja sa veb portala Radija Bijelo Polje.