Marković: Za mandata ove Vlade investicije u sjever preko milijardu eura

Od početka mandata ove Vlade a do kraja ove godine, investicije u sjever će premašiti milijardu eura, dok je samo u prethodne dvije godine, uloženo 670 miliona, kazao je premijer Duško Marković, otvarajući prvi Bjelopoljski biznis forum, koji je okupio više od 100 uglednih privrednika iz zemlje i regiona. Premijer je naglasio, da je plan Vlade da se ove godine uloži 430 miliona eura.

„Danas se više ne govori da treba i mora da se ulaže u sjever, ovog trenutka na sjeveru se realizuje destine projekata a mašine i graditelji su na svakom koraku, u Bijelom Polju posebno. Zbog toga me raduje organizacija ovog investivonog foruma baš ovdje, ne samo zbog prepoznavanja potencijala  i  novih investicionih ideja, već neophodne sinergije države, privatnih kompanija i pojedinaca, da crnogorsku ekonomiju podignemo na noge i učinimo je mjestom, gdje će ljudi živjeti  kvalitetom evropskog građanina“,istakao je Marković, dodajući, kako je dužnost Vlade da bude nosilac pozitivnih promjena, investira pametno i stvara preduslove za razvoj biznisa u svim opštinama i u svim sektorima.

Marković je naglasio da u Bijelom Polju nije samo kao zvaničnik, nego i kao predstavnik najvećeg investitora na sjeveru, Vlade Crne Gore, što potvrđuje  činjenica da smo, kako je kazao, svakim danom sve bliži otvaranju prve dionice autoputa, vrijedne 809 miliona eura, koji je u potpunosti vlasništvo grđana Crne Gore.

Premijer je podsjetio da je u magistralne i regionalne puteve u prethodne dvije godine uloženo preko 100 miliona eura, i naglasio da bez izgradnje saobraćajne, energetske i druge infrastrukture, nema razvoja,  napretka i boljeg standarda za naše građane.

Ističući da su na svakom pedlju Crne Gore razvojni projekti, od kojih samo u turizmu vrijedni preko 3 milijarde eura, predsjednik Vlade je kazao da u tom pogledu nije zanemaren ni sjever Crne Gore, pa je od Hajle, preko Bjelasice i Durmitora, sa projektima vrijednim 100 miliona eura pokrenut  incvesticioni zamajac, koji su prepoznali svjetski poznati hotelski lanci, poput Šeratona i Amana.On je kazao da je pokrenut i stavljen u pogon program ekonomskog državljanstva, koji će obezbijediti privatni kapuital za razvoj kapitalne infrastrukture i otvaranje novih radnih mjesta u Crnoj Gori. Od tog novca, naglašava, biće formiran i Fond za razvoj infrastrukture na sjeveru, a očekuje se da će premašiti 200 miliona eura.

 Govoreći na današnjem bizniz forumu, Dragica Sekulić, ministarka ekonomije, istakla je, da je jedan od problema u bjelopoljskoj opštini, problem u napajanju električnom energijom. Stoga je, kako je izjavila, u okviru projekta  revitalizacije distributivne mreže u Crnoj Gori, u toku rekonstrukcija 10kV  dalekovoda Gubavač, a krajem seprembra  planirana je rekonstrukcija 10 kilovoltnog dalekovoda Tomaševo, koji će omogućiti sigurno i kvalitetno napajanje električnom enenrgijom. Sekulić je podsjetila da će za ta dva projekta biti izdvojeno pet miliona eura.  

Bivši predsjednik Opštine Tarzan Milošević, govoreći na današnjem panelu, kazao je da razvoj Bijelog Polja determinišu tri važna projekta, a to su Bjelasica, Đalovića pećina i termalne vode, i naglasio da Vlada u sljedećem periodu treba komplementarno da posmatra prostor. „Crna Gora je mala i moramo definisati  kompletan prostor Bjelasice, Komova, Durmitora i Hajle, i da na taj način posmatramo kompletan ambijent. Svaka posebna izolacija ne bi dovela do ukupnog razvoja Crne Gore“, poručio je Milošević.

 Poslovni  sistem ''Swisslion Takovo'' čini 11 fabrika i 40 proizvodnih pogona, rekao je  predsjednik Sistema Rodoljub Drašković, i nagovijestio izgradnju fabrike u Crnoj Gori. „ U razgovoru sam sa gradonačelnikom Nikšića, imam poslovne partnere gdje tražimo dobru lokakaciju za proizvodnju hrane, a prva linija koja će doći u Crnu Goru, biće fabrika čokolade“, kazao  je Drašković, dodajući da će, ukoliko sve bude išlo po planu, vrlo brzo biti zaposleno na stotine radnika i stručnjaka.

Govoreći o važnosti autoputa Bar-Boljare za ekonomski rast i razvoj Crne Gore prof.dr Meko Akova-Hodžić, predsjednik konzorcijuma „Gulsan“,  naglasio je da su prioritetne investicije u svakoj zemlji, putna infrastruktura. „To su putevi, autoputevi, željeznice, drumski objekti, i u isto vrijeme energetske investicije. Ova investicija razvija sektor građevinarstva i sve njegove podsektore, a odigraće pozitivnu ulogu u stabilizaciji strukture stanovnišva sjevernog regiona zbog društvenih i ekonomskih kretanja, koja su donijela zapošljavanje. Glavna stvar je, podvlači Akova- Hodžič, pojava velikog broja domaćih firmi, koje podugovaraju poslove sa glavnim izvođačem radova.

O značaju autoputa za razvoj  biznisa u Crnoj  Gori govorio je i Aleksandar Žurić, bivši predsjednik Opštine i predsjednik UO „Monteput“. On je izjavio  da je za malu Crnu Goru to grandiozan projekat, građevinski najveći i najzahtjevniji u njenoj istoriji. „Osnovno nastojanje jeste stvaranje pretpostavki za realizaciju čitavog projekta Bar –Boljare, ukupne dužine oko 170 km, kao dijela auto-puta Beograd Bar“, istakao je Žurić,  nagovještavajući i izgradnju  priključne petlje za autoput u Bijelom Polju u dužini  od 6 km, za šta je, kaže,  Monteput obezbijedio sredstva.

Izražavajući nadu da će Bjelopoljski biznis forum postati tradicionalan, predsjednik Opštine Petar Smolović je govorio o pretpostavkama za povoljniji biznis ambijent.U tom smislu izdvojio je tri važna činioca.„Jedno je dobra infrastruktura, jer bez dobrog puta, željeznice, komunikacija, nema razvoja. Druga premisa je zakonski okvir koji se tiče lokalnog  nivoa, a treći postulat je efikasnost opštinske administracije, koja treba da bude brza, efikasna i prije svega jeftina“, naglasio je Smolović. On je kazao da je naša opština spremna investiciono i organizaciono za velike investicije koje predstoje na sjeveru a koje treba da incira privatni sektor.

Na današnjem biznis forumu govorili su i Vlastimir Golubović - predsjednik Privredne komore Crne Gore, Esad Zaimović - glavni izvršni direktor Hipotekarne banke i Milivoje Radović - redovni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Moderator panela bio je  Hasan Ramović - predsjednik Savjeta za ekonomski razvoj Opštine Bijelo Polje.

Autorka:Tanja Dangubić

Foto:Bojan Šutović

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bez saglasnosti Redakcije zabranjeno je preuzimanje sadržaja sa veb portala Radija Bijelo Polje.