Mostar Sevdah Reunion i tamburaški orkestri oduševili bjelopoljsku publiku

Zapažen nastup legendarne grupe Sevdah Mostar Reunion obilježio je drugo festivalsko veče XVII Internacionalnog festivala tamburaških orkestara. Kombiniujući izvorne sevdalinke sa jazz, blues, soul i etno muzičkim elementima, pobrali su brojne aplauze bjelopoljske publike.

Predstavio se i Tamburaški ansamb narodne muzike “Muzički suvenir” iz Ukrajine, kome je ove godine uručena nagrada "Dr Sabro Šabanović" za afirmaciju i popularizaciju tambure.

Kako je istakao vođa orkestra Sergej Neverov, prvi put su u našoj zemlji, i oduševljeni su ne samo prirodnim ljepotama Crne Gore, nego i prijemom grada domaćina. On jepodsjetio da ansambl njeguje repertoar koji uključuje adaptacije ukrajinskih narodnih pjesama, stilizovanu muziku, džez radove iklasične aranžmane koje izvode na ukrajinskim instrumentima domre i balalajka koji su po zvuku slični tamburi i mandolini.

„Radujemo se što smo nastupili na vašem festivalu i iznenađeni smo brojem orkestara koji učestvuju . Iz poštovanja prema vašem regionu izveli smo makedonsku svitu „ kazao je Neverov.

Savjet Festivala i večeras je uručio nagrade, zahvalnice i priznanja pojedincima koji su dali značajan doprinos da ta manifestacija dobije i zadrži izuzetan umjetnički i profesionalni nivo, a među njima se našla i Zorana Iđuški iz Sombora koja je nastupala sa tamburaškim orkestrom „Jovan Tomić„ iz Nove Varoši.

„Zaista mi je bila čast što sam nastupala sa ovim divnim ljudima i to na ovako prestižnom festivalu. Jedina sam u Srbiji koja se bavi tamburaškom muzikom i kad god imam prilike, sa zadovoljstvom se odazivam pozivima da nastupam, jer je tamburaška muzika moja velika ljubav i posebno je doživljavam“,kazala je Iđuški.

 

I ove godine na Internacionalnom festival tamburaških orkestara nastupili su ,,Muzički signali koji su pored popularnog tamburaškog repertoara svirali i obrade raznih pop, rock i zabavnih melodija.

„Unazad nekoliko godina po malo eksperimentišemo sa muzikom crnogorskih autora i izvođača Šobića, Eda Avdovića i Perpera u tamburaškom aranžmanu, a za ovakve festivale trudimo se da pokažemo nešto novo„ kazao je šef orkestra Zamir Ciriković.

 

„Novosadski tamburaši„ je mlad tamburaški orkestar iz Novog Sada koji iako postoji tek godinu i po, uspjeli su da osvoje naklonost  i  steknu veliki broj poštovalaca. Svojom muzikom, kako tradicionalnom i narodnom, tako i urbanom i modernom, poslali su večeras poruke ljubavi.

Zoran Janković iz novosadskog tamburaškog orkestra kaže da pored tradicionalne tamburaške muzike sviraju i nove aranžmane ali vole i romsku muziku.

 

S obzirom na to, da  Festival tamburaških orkestara baštini i afirmiše tradicionalnu narodnu muziku stanovnika Crne Gore i okruženja, a cilj manifestacije  između ostalog, je prezentacija  kulturnog nasljeđa Crne Gore, ove godine poseban pečat festivalu dali su mlade djevojke i momci iz agencije MPN models managmnet, koji su na modnoj reviji prikazali dio crnogorske nošnje, ali i nošnje naroda država bivše Jugoslavije, autorke Milice Varagić. 

 

Tekst: Vanja Šabanović

Foto: Dalibor Rakočević