Dr Erović: Tokom vrelih ljetnjih dana unositi što više tečnosti i jesti laganiju hranu

Visoke temperature dovode do gubitka tečnosti usljed znojenja, a neadekvatan unos tečnosti  i nepravilna ishrana tokom ljetnjih dana, negativno utiču na organizam, što može dovesti do neželjenih posljedica,  naročito kod hroničnih bolesnika, kazala je  za Radio Bijelo Polje dr Ifeta Erović, specijalista higijene.

Ona je kazala da zbog znojenja dolazi do gubitka minerala u organizmu, odnosno tečnosti, što za posljedicu ima i visok krvni pritisak.

“To je naročito opasno za one koji ionako imaju povišen krvni pritisak, ali i povišene masnoće, problem sa bubrezima, srcem i krvnim sudovima”, podvukla je dr Erović.

Upravo iz tih razloga, dr Erović kaže da sve osobe moraju da unose adekvatnu količinu tečnosti.

“Najbolje mjerilo za količinu tečnosti jeste znojenje, a neki prosjek je od dva do dva i po litra vode dnevno.  Mada to sve zavisi od konstitucije odgovarajuće osobe, ali je važno da se tečnost unosi tokom cijelog dana, naročito u popodnevnim satima, kada je znojenje i najviše izraženo”, navela je dr Ifeta Erović, specijalista higijene.

Dr Erović ističe da se tokom ljetih dana mora voditi računa i o ishrani, te da je najbolje jesti voće i povrće.

“Važno je jesti neku laganiju hranu, te da obroci nijesu previše topli, jer i topla hrana izaziva znojenje i gubitak tečnosti”, kaže dr Erović.

Ona savjetuje izlazak vani u ranim jutarnjim satima, te kasnijim poslepodnevnim, kada su i temperature niže.

“Od 11 do 15 časova treba izbjegavati izlazak napolje ili bavljenje nekom aktivnošću, jer svakako u tim satima ni efekat u radu nije isti. Takođe, prilikom izlaska važno je voditi računa o tome koju ćemo garderobu obući, jer važno je da bude lepšava i komforna, a sintetičke materijale u potpunosti treba izbjegavati, a osobe koje su jako osjetljive na sunce treba da prekriju djelove tijela i da zaštite glavu nošenjem šešira ili odgovarajuće kape”, pojasnila je doktorka.

Doktorka Erović navodi i da čim osoba osjeti vrtoglavic ili zujanje u ušima, mora unijeti što više tečnosti, te da je u tim trenucima važno pojesti nešto slano, a ne slatko, jer je došlo do poremećaja natrijuma i kalijuma u organizmu i nedostatka vode, što dovodi do pojave tih simptoma.

Dr Ifeta Erović, specijalista higijene, napominje i da je važno i tokom velikih vrućina nastaviti sa ispijanjem redovne terapije.

“Ne smiju da povećavaju ili mijenjaju terapiju  na svoju ruku, jer se mora propratiti šta je uzork promjena, jer nekada viši pritisak može biti posljedica nedostatka vode ili opterećenja organizma toplotom”, zaključuje dr Erović.

 

Autorka: Sanja Čujović

Foto: arhiva RBP

 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE