Iako po struci etnolog/antropolog, Mladen Milosavljević po opredjeljenju je stvaralac iz oblasti fantastike, a učešće na ovogodišnjem REFESTICON-u iskoristio je za promociju svog prvjenca “Kal juga”.
“Kal juga” je istorijski roman sa elementima folklorne fantastike i predstavlja prvi dio trilogije o Lepenskom Viru.
“Okosnica čitave priče je fantastika protkana kroz istoriju, odnosno folklorna fantastika. Roman se bavi manje poznatim epizodama iz nacionalne istorije, kao što su otkriće Lepenskog Vira i epoha takozvane Kraljevine Srbije sa početka 18. vijeka”, rekao je Milosavljević.
On je istakao da je “Kal juga” njegov pokušaj da sačuva bogatu mitološku tradicija svog naroda, brojne priče o vilama, vampirima, utvarama i uopšte o raznim drugim bićima i pojavama iz drevnih predanja i priča.
“Pisci iz Srbije i zemalja regiona uglavnom pišu o istim istorijskim činjenicama, a postoje dijelovi istorije koji gotovo da nikada nijesu obrađivani. Budući da sam i po struci etnolog i da se bavim nematerijalnom kulturnom baštinom, odlučio sam da u ovom romanu pišem o periodu Kraljevine Srbije s početka 18. vijeka “, kazao je autor romana “Kal juga”, dodajući da je dobar dio knjige posvećen narodnim običajima i vjerovanjima.
Kako je dodao sloboda umjetnosti i stvaralaštva dozvolila mu je da istovremeno govori o istorijskim ličnostima i njihovim neobičnim sudbinama, kao i o mitskim bićima iz narodnih verovanja i predanja, vampirima, zduhaćima i vodenim vilama i demonima.
“Ovo je književno djelo i imam tu dozu slobode da istorijske činjenice stavim u neki drugačiji kontekst, da ih domaštam”, podvukao je Milosavljević.
Milosavjević, kako je danas saopštio, već radi i na nastavku romana.
O knjizi “Kal juga” danas je govorila Sanja Savić iz Beograda, dok je moderator bio rukovodilac Narodne biblioteke u Bijelom Polju, Edin Smailović.
Autorke: Sanja Čujović, Eldina Bećirović