Međunarodna konvencija SF&F “Scavacon” i NVO “Umjetnost bez granica” predstavljeni su danas u Bijelom Polju, na VII Regionalnom festival fantatsične književnosti REFESTICON, koji organizuje Lokalni javni emitter Radio Bijelo Polje.
Okupljeni oko ideje da afirmišu fantastičnu književnost, daju doprinos njenom razvoju, ali i da valorizuju prirodna bogatsva i sačuvaju kulturnu baštinu, članovi Udrženja Viteški ambijetalni teatar pokrenuli su novi festival „Scavacon“, koji će se održati ove godine po prvi put u organizaciji Udrženja Viteški ambijetalni teatar, 22. juna u Bosni i Hercegovini, saopšti je danas jedan od utemeljivača ove manifestacije, Anto Zirdum.
Ova bosansko-hercegovačka konvencija fantastike pridružila se mreži festivala fantastike u regionu, a taj element SF peozije dao joj je poseban pečat.
“U Bosni i Hercegovini nekada je bio taj jedan festival fantastike „ZECON“, ali se on transformisao, pa nas je upravo ta činjenica da nemamo nijedan autentični festival ove vrste književnosti podstakla da pokrenemo ovaj festival. Iako on nije precizno tematski definisan, odlučili smo da ga vežemo za špilje, naša prirodna bogatstva, kako bi ih sačuvali i valorizovali, a ujedno kako bi još više afirmisali fantastiku”, kazao je Zirdum.
On je istakao da im je cilj bio da taj prostor fantastike otvore i za pjesnike, odnosno one koji pokušavaju pjesničkim jezikom izraziti futorološki ili ekološki angažovanu poeziju.
“Dugo godina je ta ideja za pokretanjem jednog ovakvog festivala leži u nama, ali tražili smo neki optimalan model, ono što bi nas razlikovalo od ostalih festivala, ali sa druge strane i povezalo sa njima. Smatram da fantastična književnost ima poseban angažman u ovakvim društvima, kao što su naša, naročito ova naučno fantastična. Sa jedne strane postoji veliki senzibilitet za fantasy literaturu i zaista je mnogo tih festivala, a sa druge strane nema dovoljno onih posvećenih naučnoj fantastici. Zato smo mi pokretanjem ovog festivala odlučili da uključimo oba elementa, ali smo odvojili SF poeziju od proze. Zpravo SF poezija i ne postoji kao žanr u književnoj teoriji, ali postoje autori koji se izražavaju pjesničkim jezikom i želimo da damo priliku i njima”, pojasnio je književnik iz Bosne i Hercegovine.
Zirdum je istakao da je potrebno da književnost bude angažovanija, društveno osjetljivija, u ovom, kako je rekao, ekološki osjetljivom dobu, vremenu kada prijete kataklizme i kada je vrlo moguće da čovjek kao vrsta opstane pod zemljom.
“Zato su u fokusu našeg festivala uprave pećine, špilje, rudnici, rupe – kao paradigma moguće crne kataklizmičke slike, koja će otjerati čovjeka pod zemlju. Otvorili smo prostor autorima da zapravo pokažu književnost kao angažovanu, da dokažu da imamo neku osviješćenost u datom vremenu i prostoru”, dodao je on.
On je istakao da im je cilj da se ovim festivalom i konkursom za zbirku, koji je rapisan u okviru njega, otvori prostor široj populaciji.
“Jer je taj krug fantastičara sa prostora bivše Jugoslavije donekle i zatvoren, slabo se inovira, pišu jedna ista lica. Ali će se na ovaj način on proširiti, javiće se nova lica, mlađi i anonimni autori”, podvukao je Zirdum.
Kako je podjsetio, konkurs za zbirku priča i pjesama otvoren je do 12. juna.
“Ova konvencija nema tematski okvir ali se preporučuje da se pjesničkim jezikom rasvijetle i iz budućnosti i prošlosti umetnu nove mogućnosti u sadašnjost, posebno se angažirajući na ekološkim temama, ne izbjegavajući i druge standardne kategorije savremene poezije, a budući da su špilje mjesto održavanja ove konvencije preporučljive su priče koje tematiziraju špilje, pećine i svekolika podzemna pribježišta”, pojasnio je jedan od utemeljivača “Scavacona”.
Zirdum je rekao i da će književna konvencija rezultirati izradom festivalske zbirke SCAVACON od 20 najboljih pjesničkih uradaka i 10 najboljih priča koje će selekcionirati dva žirija, jedan za poeziju a drugi za priče.
“Zbirka će biti promovisana 22. juna u Vitezu, jer smo i zamislili da se festival održava svakog prvog dana ljeta, nezavisno da li je to vikend ili radni dan. Održavaće se u prirodi i trajaće od izlaska do zalaska sunca, tako da ima i tu mitološku dimneziju. Sve godine ćemo „šeteti“ festival po cijeloj središnoj Bosni, tražićemo nove i zanimljive lokalitete”, rekao je Zirdum.
U okviru današnjeg programa REFESTICON-a, koji se održava u bjelopoljskom Centru za kulturu, rad i ciljeve NVO “Umjetnost bez granica” predstavili su profesorica Maja Vojinović i književnik Šeki Musić.
NVO “Umjetnost bez granica”je orgnizacija za promovisanje I afirmaciju književnosti uopšte, a kako je dans kazao Šeki Musić, cilj im je afiracija mladih umjetnika.
“Upravo u želji da ostvarimo zadati cilj štampamo prvu knjigu članovima udruženja besplatno, organizujemo književne večeri, promocije, okupljamo i povezujemo mlade stvaraoce iz cijelog svijeta. Takođe, orgnizujemo literarne škole, slikarske kolonije, a radimo i na razvoju zapostavljenih vrsta umjetnosti”, naveo je Musić.
On je napomenuo da su objavili I dva zbornika, te da su objavili još 20ak izdanja raznih autora.
“U prvom zborniku imamo više od 70 zastupljenih učesnika, a u drugom oko 50, a u njima možete naći žanrove i tematiku”, saopštio je Musić, poručujući da clan njihovog udruženja može biti svako ko voli umjetnost.
Profesorica Maja Vojinović istakla je da su se rukovodeći potrebom da osnaže duhovne vibracije među stvaraocima, odlučili da prikupljanjem I publikovanjem njihovog pregnuća umreže Umetnost bez granica u one plemenitije I nedovoljno shvaćene cjeline, u kojima je kreativnost najpouzdanija šifra za otvaranje kapija saradnje među ljudima.
“Iz tog razloga izdajemo zbornike, organizujemo kniževne večeri u region, Evropi i svijetu. To je odličan način da se umjetnost širi, a umjetnici sarađuju međusobno”, kazala je Vojinović.
Ona je saopštila da “Umjetnost bez granica” raspisuje konkurs u septembru.
“Dobrodošla su djela iu oblasti poezije, proze, filma, muzike, umjetničke I digitalne fotografije, a mjesta ima i za aforističre”, navela je Vojinović.
Autorke: Sanja Čujović, Eldina Bećirović
Foto: Vladimir Jelić