Svake godine, 31.maja, Svjetska zdravstvena organizacija i njeni partneri obilježavaju Svjetski dan bez duvanskog dima, kako bi se skrenula pažnja javnosti, prije svega madima, na zdravstvene i druge posljedice konzumiranja duvana.
U Svjetovalištu za mlade Doma zdravlja, istim povodom organizovane su tribine namijenjene srednoškolcima kao ciljnoj grupi, s obzirom na to, da je među njima veliki procenat pušača. Međutim, ono što zabrinjava jeste podatak, da čak i među osnovcima ima onih koji su konzumirali cigarete, kazala je psihološkinja Danijela Femić.
“Iznenadili bi se, kao što sam i ja tokom rada u Savjetovalištu, da dosta pušača ima čak i u osnovnim školama. Na jednoj tribini kojoj je prisustvovalo četrdesetak učenika, četvoro njih su bili pušači. Ono što je poražavajuće, jeste to, da djeca za prvom cigaretom posegnu čak u desetoj, jedanaestoj ili dvanaestoj godini. Ona nijesu svjesna da su cigarete i pušenje tihi ubica. To je nešto što ne vidimo, što nije agresivno kao alkohol i narkotici, što je društveno prihvatljivo, jer i roditelji puše”, ističe Femić.
Ona ističe, da je među djecom više pušača u gradu nego na seoskom području.
“ Djeci u gradu je sve dostupno, više i toga znaju , dok su djeca na selu uključena u neki drugi vid zanimacije, pomažu i svojim roditeljima, pa im i manje vremena ostaje za internet. U Savjetovalištvu smo na raspolaganju djeci od 7 do 15 časova radnim danima, gdje imaju mogućnost da razgovaraju sa psihologom i pedijatrom, a u slučaju potrebe dalje ih upućujemo psihijatru, ginikologu ili nekom drugom ljekaru. Takođe, omogućili smo im da razgovaraju individualno, a mogu doći i u grupu ili prisustvovati tribinama”, ističe psihološkinja Femić.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija i audio obrada Sanida Kajević
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE