Opština Bijelo Polje otvorena za saradnju sa nevladinim sektorom

Opština Bijelo Polje je potpuno otvorena za saradnju sa nevladinim i civilnim sektorom i u narednom periodu nastaviće da radi na njenom unapređenju, poručila je danas sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu, Saida Čikić.

Na javnoj raspravi, na kojoj su predstavljeni modeli odluka akata o rješavanju pitanja saradnje nevladinih organizacija sa lokalnim samoupravama u Crnoj Gori, Čikić je istakla da je rad bjelopoljske opštine jako transparentan.

“Sve ono što realizujemo na lokalnom nivou trudimo se da bude medijski propraćeno, a građani se o tome mogu informisati i preko našeg sajta. Uredno objavljujemo javne pozive, oragnizujemo javne tribine, debate, za svaki dokumnet koji donosimo”, navela je Čikić.

Komentarišući modele odluka koje su danas prezentovane, a koje se odnose na način i postupak učešća lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova, učešće predstavnika NVO u radnim grupama, uslove i postupke finansiranja projekata i programa, na korišćenje prostorija u vlasništvu opštine nevladinim organizacijama bez naknade, kao i na formiranje Savjeta za saradnju lokalne samouprave i nevladinih organizacija i uređenje Poslovnika o radu SO, Čikić je istakla da su jako kvaliteno urađeni.

“Uz možda neke korekcije i prilagođavanje potrebama naše opštine, oečkujem da se ovi modeli odluka mogu vrlo brzo naći na dnevnom redu neke od narednih sjednica lokalnog parlamenta”, navela je Čikić.

Da je bjelopoljska lokalna samouprava transparentna, otvorena za saradnja, smatra i Mirsla Tomić iz Udruženja za razvoj civilnog društva.

“Ali odgovornost je svakako obostarana, koliko nevaldine oragnizacije treba da preduzmu inicijativu, tako i lokalna samopurava treba da prepozna nevladine organizacija, kako bi djelovali zajednički, a sve u cilju poboljšanja uslova i unapređenja kvaliteta života u našoj zajednici”, poručila je Tomić.

Ona je istakla da bi usvajanje ovih modela odluka unaprijedilo saradnju nevladinog sektora i opština, ali i doprinijelo većoj transprentnosti i omogućilo planiranje zajedničkih aktivnosti.

“Ovi modeli su veoma značajni kako za nevladin sketor, tako i za demokratizaciju lokalne samopurave”, navela je Tomić.

Kako je kazala, na osnovu dobijenih komentara i sugestija sa javne diskusije, radni tim CRNVO-a će u saradnji sa nadležnim sekretarijatom/ima prilagoditi modele potrebama ove opštine i pripremiti nacrte propisa, koji će biti ponuđeni na dalju proceduru.

Ipak, kako je danas kazao Miloš Marković, istraživanje koje sprovodi Centar za razvoj nevladinih organizacija ukazuje na mnoštvo problema u odnosu lokalne samopurave, nevladinih organizacija i građana.

“Predstavnici nevladinih organizacija često kažu da nijesu dovoljno informisnai o tome šta lokalna samouprava radi, da proces finansiranja nije na nekom najtransparentnijem nivou,  a često se žale  I na problem dodjele prostora, koji nije riješen ni u jednoj opštini. Na nacionalnom nivou čest je problem učešća građana u procesu donošenja odluku, poseno u javnim konsultacijama, odnosno javnim rasprava. Iz nevladinih organizacija kažu da lokalne samopurave ne postupaju previše proaktivno u smislu podsticanja građana da učestvuju u tim procesima, te da lokalne samouprave ne prihvataju njihove predloge, a lokalne uprave kažu da građani nijesu dovoljno upućeni da daju konstruktivnu kritiku, kao ni da nevladine organizacije imaju dovoljno razvijene kapacitete. A sve je to uvezano i posljedica toga što lokalne samouprave neplanski finansiraju razvoj nevladinih oragnizaciju i ne uviđaju potrebu da stvaraju jače organizacije”, pojasnio je Marković iz CRNVO.

On je istakao da su nakon dugog rada uspjeli da izrade kvalitetan set odluka, te da bi lokalne samouprave što prije trebale da ih usvoje u svojim parlamentima.

Šest modela odluka i akata, kojima se rješavaju pitanja saradnje nevladinih organizacija sa lokalnim samoupravama u Crnoj Gori, rezultat su projekta “Moja zajednica-snažna zajednica”, koji entar za razvoj nevladinih organizacija realizuje u saradnji sa Zajednicom opština Crne Gore, Ministarstvom javne uprave, NVO Aktivnom zonom i Udruženjem za razvoj civilnog društva.

Autorka I foto: Sanja Čujović

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE