Brojna zakonska regulativa u oblasti invalidnosti još uvijek nije u značajnoj mjeri unaprijedila kvalitet života osoba sa invaliditeom, te su OSI još uvijek izložene diskriminaciji u gotovo svim oblastima društvenog života, poručila je predsjednica Udruženja paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac, Milka Stojanović.
Gostujući u emisji “Ša može NVO”, Stojanović je istakla da je zakonski okvir jako dobro postavljen, ali da se mnogi akcioni planovi, strategije i zakoni ne sprovode u praksi u pravoj mjeri.
“Imamo lokalne planove, kao što su Lokalni plan akcije u oblasti invalidnosti (LPAI) za period 2017-2021, LPA za razvoj usluga socijalne zaštite (2017-2021), a tu su i dokumenta na državnom nivou, kao što su Stretegija za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti (2017-2021), Strategija razvoja sistema socijalne i dječje zaštite za period (2017-2021), Stretegija za zapošljavanje i razvoj ljudksih resursa (2016-2020). Međutim, uprkos postojanju svih tih dokumenata lica sa invaliditetom se i dalje suočavaju sa velikim problemima, ne uživaju jednaka prava i često su diskriminisana”, navela je Stojanović.
Ona je podvukla da su upravo u cilju promocije postojeće regulative pokrenuli novi projekat ,,Promocija jednakosti osoba sa invaliditetom sa drugim licima u opštini Bijelo Polje”, koji je podržan od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
“Prvenstveno promovišemo Kovenciju UN o ljudskim pravima donesenu 2006. godine, koju je Crna Gora među prvima potpisla i ratifikovala. Na tut emu smo govorili I u emisiji planiranoj ovim projektom. Takođe, u narednom periodu govorićemo i o zakonskoj regulativi iz oblasti zdravstva, socijalne zaštite, pristupačnosti, obrazovanja i zapošljavanja, jer u svim tim oblastima je i dalje prisutan veliki stepen diskriminacije”., rekla je predsjednica Udruženja paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac.
U okviru planiranih emisija, koje će se emitivati na lokalnoj TV SUN, predstavnici institucija, koji su nadležni za sprovođenje zakonskih normi, govoriće o obavezama koje oni imaju na osnovu tih dokumenata, a lica sa invalidititetom će detaljnije upoznati sa njihovim pravima.
“Zato smo i potpisali memorandum o saradnji sa Lokalnom samoupravom , Centrom za socijalni rad, ZZZCG – Biro rada Bijelo Polje i Turističkom agencijom ,,RAMS”. Institucije se zaista trude da bolje implementiraju zakonske obaveze, međutim još uvijek ima mnogo toga da se uradi. Sa druge strane, problem predstavlja to što i sama lica sa invaliditetom ne poznaju dovoljno zakonsku regulative, pa nekada i same sebe dovedu u diskriminatorski položaj”, podvukla je Stojanović.
Kako je saopštila, pored emitovanja osam televizijskih emisja, u okviru projekta ,,Promocija jednakosti osoba sa invaliditetom sa drugim licima u opštini Bijelo Polje” organizovanće i niz drugih aktivnosti, a sve u cilju poboljšanja položaja OSI.
“Organizovaćemo okrugli sto na temu implementacija Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom, zatim ćemo na radionicama za lica sa ruralnog područja promovisati primjere pozitivne prakse iz zakonodavstva Crne Gore, a planiramo da odštampamo oko stotinu primjeraka UN Konvencije”, saopštila je Stojanović.
Predsjednica Udruženja paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac, Milka Stojanović, kazala je da je uvjerena da će se realizacijom planiranih aktivnosti postići veći stepen ravnopravnost lica sa invaliditetom, te da će se stvoriti lokalna zajednica bez diskriminacije.
Projekat ,,Promocija jednakosti osoba sa invaliditetom sa drugim licima u opštini Bijelo Polje” realizuje Udruženje paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac, u u saradnji sa Udruženjem mladih volontera „ISKRA“, a uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija i audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE