Febrilne konvulzije (febrilni napadi) su konvulzivni napadi koji se javljaju prilikom povišene temperature najčešće kod djece uzrasta 6 meseci do 5 godina, pri čemu se dijagnostičkim procedurama jasno mora isključiti postojanje bilo kakve infekcije centralnog nervnog sistema (meningitis, encefalitis) ili postojanje akutnog ili hroničnog neurološkog oboljenja, kazala je dr Milijana Marković, specijalista pedijatar u Domu zdravlja, dodajući da se ovi napadi javljaju kod 7% sve djece.
Gostujući u emisiji “Tajne zdravlja”, Radija Bijelo Polje, dr Marković je istakla i genetsku predisponiranost kod pojave febrilnih konvulzija, tako da ukoliko su roditelji imali febrilne konvulzije, povećana je učestalost i kod njihove djece.
“Febrilne konvulzije se najčešće ispoljavaju pri naglom skoku temperature koja je veća od 38, 5°C, tako da često predstavljaju prvi simptom bolesti djeteta. Među najčešćim uzrocima povišene temperature su virusne infekcije gornjih respiratornih puteva, bakterijske infekcije gastointestinalnog trakta, urinarne infekcije i drugo. Napad počinje iznenada, dijete gubi svijest, usne mu pomodre, očne jabučice se koče i okreću nagore ili u stranu, a ruke i noge se nekontrolisano trzaju. U određenim slučajevima dolazi do nekontrolisanog mokrenja i zastoja u disanju”, ističe dr Marković i naglašava da roditelji treba da sačuvaju pribranost i da dijete okrenu na bok, pri tom izbjegavajući tuširanje djeteta, masiranje alkoholom, vađenje jezika i sl.
Kaže da se dijagnoza postavlja detaljno uzetom anamnezom o tipu napada, trajanju, kao i isključivanjem akutne infekcije centralnog nervnog sistema.
Repriza emisije ,,Tajne zdravlja" biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje od 20:15.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Milan Knežević
Audio obrada: Sanida Kajević
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE