U Njemačkoj je dozvoljeno bjekstvo iz zatvora

U nekim Eropskim zemljama poput Njemačke, Austrije i Danske nije ilegalno pobjeći iz zatvora. Osobi koja služi zatvorsku kaznu neće se produžiti zatvor zbog pokušaja bjekstva – zakonodavci smatraju da je želja za slobodom prirodna i da se ne smije sankcionisati.

Neobični zakoni i pravila sastavni su dio života. Oni su svojevrsni svjedoci određenog vremena i ljudi koji upravljaju nekim područjem. I da, većina njih postoji jer se niko nije sjetio da ih promijeni otkako su donešeni.

Neki su pak saglasni kako bi se skrenula pažnja na određeno mjesto ili kraj. Zabavite se i provjerite neke od najčudnijih Evropskih zakona i pravila.

  1. Visina kazne za prebrzu vožnju u Finskoj zavise od vaših mjesečnih prihoda – što vam je plata veća, to će i kazna biti viša. Ansi Vanjoki, bivši direktor Nokije, morao je da plati kaznu od 116.000 eura 2002. godine kad je uhvaćen da vozi motor 75 kilometara na sat na mjestu gdje je ograničenje brzine bilo 50 kilometara na sat.
  2. Tokom Oktoberfesta u Minhenu niko nije nikada legalno pijan, bez obzira na to koliko je alkohola konzumirao.
  3. U nekim Evropskim zemljama poput Njemačke, Austrije i Danske nije ilegalno pobjeći iz zatvora. Osobi koja služi zatvorsku kaznu neće se produžiti zatvor zbog pokušaja bjekstva – zakonodavci smatraju da je želja za slobodom prirodna i da se ne smije sankcionisati. Osoba će se kazniti samo ako prilikom bježanja prekrši zakon – npr. razbije prozor i tako ošteti tuđu imovinu, pobjegne sa zatvorskom odjećom ili napravi sličan ilegalni čin.
  4. Svako dijete rođeno u Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochu u Velsu mora da zna da izgovori ime svog grada do šestog rođendana i da ga naglas izgovori do 34. godine života.
  5. U Francuskoj je ilegalno nazvati svoju svinju Napoleon iako je prošlo više od 200 godina od smrti tog cara. Zakon datira iz 1881., a donešen je kako se narod ne bi na taj način iskazivao nepoštovanje prema Napoleonu Bonaparti.
  6. U Grčkoj je 2002. godine donešen kontroverzan zakon o zabrani igranja elektronskih igara na javnim mjestima, a sve kako bi se smanjio broj kockara u zemlji. Zakon je prestao da važi tek 2011. godine.
  7. Razvod braka ilegalan je u Vatikanu.
  8. Iako je Monako u svijetu poznat kao jedna od najistaknutijih Evropskih destinacija za kockanje, stanovnici ove mikrodržave ne smiju da se kockaju u monegaškim kazinima. Zabranjen im je i ulazak u monegaška kazina, osim ako nisu zaposleni u njima.
  9. U francuskom gradu Chateauneuf-du-Pape 1954. godine zabranjeno je nadlijetavanje i slijetanje letećih tanjira. Anti-NLO zakon donio je veliku popularnost gradu, pa se pretpostavlja da mu je to bila i glavna namjena.
  10. U Sevilji je ilegalno sušiti donji veš na konopcu na otvorenom prostoru. Na štriku se smiju sušiti drugi odjevni predmeti, ali ne i gaćice i grudnjaci. Uhvate li vas u prekršaju, možete da platite kaznu u visini i do 3000 eura.

 Izvor i foto: Cdm

Tekst objavila: Ljilja Brajković